Do soboty na domu rodzinnym Tomasza Sironia w Brzezinach pojawi się 12 kompletów kolorowych światełek, po 200 lamp każdy. W Wigilię każdy internauta będzie mógł je zapalać i gasić.
Pomysł, by sterować światełkami przez Internet, pojawił się w głowie Tomasza Sironia już w 2011 r. – Zawsze interesowałem się elektroniką. Bawiłem się sterowaniem światełkami przez komputer. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, dlaczego nie mogliby na tym skorzystać internauci – mówi pasjonat nauki oraz student trzeciego roku mechatroniki na Politechnice Lubelskiej.
Siroń pochodzi z Brzezin (pow. janowski). To właśnie tam, na jego rodzinnym domu, w sobotę zawiśnie 12 kompletów światełek, po 200 LED-owych lampek w jednym. Każdy będzie mógł za pomocą kliknięcia myszką zapalić je lub zgasić. Aby wziąć udział w zabawie, należy wejść na stronę sterowanie24.pl. Już teraz można tam manipulować światełkami na choince w szkole w Bieruniu (woj. śląskie) lub zdalnie operować świąteczną iluminacją w budynku Politechniki Lubelskiej.
Oprócz Tomasza Sironia w projekt zaangażowani są Przemysław Kasza, Mateusz Józefczyk, Wiktor Jezioro i Krzysztof Styc. To ten ostatni w zeszłym roku zaoferował swoją pomoc, dzięki czemu projekt nabrał rozpędu. – Krzysztof zajmuje się stroną internetową oraz transmisją, moja działka to elektronika i koordynowanie projektu. Dzielimy się zadaniami – mówi Siroń.
Od 2011 r. projekt zdobywał coraz większą popularność, największy ruch został zanotowany rok temu. – W okresie od 18 grudnia do 31 stycznia na naszej stronie mieliśmy ponad 140 tys. wyświetleń. W sumie odwiedziło ją 35 tys. unikalnych użytkowników – mówi autor projektu.
Oprócz polskich internautów, strona była chętnie odwiedzana m.in. przez mieszkańców Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Jak to działa? – Mamy sterowniki i własnoręcznie zaprojektowane karty przekaźnikowe Wi-Fi. Karta ta jest wykonana przeze mnie, oprogramowanie opracowaliśmy wspólnie z Krzyśkiem. Łączy się ona z naszym serwerem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, następnie pobiera z niego stany, załącza i wyłącza konkretny przekaźnik.
Dzięki transmisjom można na bieżąco oglądać, jak na klikanie reagują iluminacje. – Transmisja wprowadza opóźnienia, wahają się one od 2 do nawet 20 sekund.
We wrześniu grupa odpowiedzialna za sterowanie24.pl wygrała w konkursie na najciekawszy projekt urządzenia elektronicznego organizowanym przez firmę Kradex. W finale znaleźli się z Kamilem Wrońskim, najmłodszym studentem w Polsce.