Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2021 r.
17:31

Jarmarkowe podwórko i re:tradycja

Autor: Zdjęcie autora dad
215 0 A A
Fanfara Avantura
Fanfara Avantura (fot. Materiały organizatora)

Po ubiegłorocznej, mocno okrojonej odsłonie, Jarmark Jagielloński wraca z bogatym i obfitującym w różnorodne wydarzenia programem. Będą koncerty, wystawy, spektakle, ale przede wszystkim warsztaty i pokazy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmark Jagielloński to festiwal, który już od wielu lat tworzy w naszym mieście przestrzeń dla prezentacji kultury tradycyjnej w różnych jej wariantach: od rzemiosła, przez sztukę, po muzykę. Organizatorzy pokazują jednak nie tylko kulturę bezpośrednio wywodzącą się ze wsi, ale także tę, która jedynie się nią inspiruje. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są instrumenty tradycyjne.

Mimo że program zbliżającego się jarmarku będzie bardzo bogaty, to jednak wciąż pewnych atrakcji zabraknie z uwagi na sytuację epidemiczną. Nie będzie chociażby uwielbianych przez mieszkańców potańcówek. Mimo to jest w czym wybierać.

Spotkaj mistrzów

Jak co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można odwiedzić barwne stoiska pełne wyjątkowych, ręcznie wykonanych wyrobów. W tym roku na uliczkach Starego Miasta swoje produkty zaprezentuje aż 100 twórców tradycyjnych z różnych zakątków Polski. Ci, którzy w weekend będą spacerować między stoiskami będą mieli okazję zobaczyć też mistrzów przy pracy.

Micromusic

Nie zabraknie oczywiście twórców ludowych związanych z motywem przewodnim festiwalu, czyli instrumentami. Na stoiskach znajdziemy nietypowe bębny obręczowe, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny, a nawet instrumenty egzotyczne, takie jak afrykańskie kalimby.

Pieśni i instrumenty

Ilość zajęć, w których będzie można wziąć udział, jest ogromna. Najmłodsi będą mogli chociażby wykonać drewniane zwierzątka-zabawki czy proste instrumenty: harfy i bębenki.

Starsi uczestnicy odkryją bogactwo tradycyjnych pieśni weselnych lub nauczą się gry na specyficznym instrumencie, jakim jest suka biłgorajska. Będą też zajęcia dedykowane dorosłym i wymagające już nieco wprawy oraz propozycje dla całych rodzin.

Fotografie i wystawy

Kolejnym ważnym elementem programu jarmarku są ekspozycje ukazujące wybrane aspekty kultury tradycyjnej.

– Niektóre z nich skupią się na tegorocznych tematach przewodnich festiwalu, inne pokażą, w jaki sposób można wykorzystać inspiracje tradycyjnym rzemiosłem do tworzenia nowych form wizualnych i sposobów prowadzenia narracji – wymieniają organizatorzy.

W Warsztatach Kultury będzie można podziwiać wystawę fotografii Doroty i Piotra Piszczatowskich, które były wykonane podczas wieloletnich wypraw do twórców instrumentów.

Galeria Gardzienice zaprasza na ekspozycję zatytułowaną „Druga strona” zawierającą między innymi cykl graficzny poświęcony historii Żydów na Podlasiu.

Na placu po Farze będzie dostępna plenerowa wystawa o roli kobiet w muzyce tradycyjnej. Wreszcie w Zaułku Hartwigów będzie można zobaczyć wspaniałe fotografie Artura Pastora, który przez lata fotografował życie codzienne mieszkańców Portugalii.

Muzyczne połączenia

Jarmarkowe Podwórko to strefa, w której zarówno dzieci, jak i starsi, będą mogli odkryć uroki tradycyjnych gier i zabaw. Będzie też mnóstwo zabawek - drewnianych, pomalowanych w tradycyjne wzory i wielu innych. To miejsce na Błoniach pod Zamkiem dedykowane całym rodzinom dostępne będzie każdego dnia festiwalu w godzinach 11-19.

Stałym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego stały się już koncerty z cyklu „re:tradycja” organizowane pierwszego dnia wydarzenia na Błoniach pod Zamkiem.

Wydarzenie zakłada połączenie środowisk artystów wykonujących muzykę tradycyjną z muzykami zajmującymi się na co dzień muzyką współczesną.

W piątek, 20 sierpnia, o godzinie 20.30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią:

  • Maria Bienias
  • Wiesława Gromadzka
  • Mikromusic
  • Maja Kleszcz
  • Zuzanna Malisz
  • Kacper Malisz
  • Monika Maciejczak
  • Katarzyna Zedel

Tematem przewodnim będą „kobiety”, będzie można wysłuchać m.in. repertuaru Bronisławy Chmielowskiej, usłyszymy także teksty pieśni tradycyjnych odwołujące się do życia kobiet na polskiej wsi.

Koncert „re:tradycja” poprzedzi zaplanowany na godz. 19.30 występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, czyli dwudziestoosobowej grupy miłośników muzyki tradycyjnej, tańca oraz gry na instrumentach dętych i smyczkowych.

Zuzanna Malisz

Bałkański punk i polskie techno

To jednak nie jedyne muzyczne atrakcje tegorocznego jarmarku. Kolejne koncerty w sobotę i niedzielę. Na Błoniach pod Zamkiem wystąpią także m.in. Kapela Niwińskich z koncertem odkrywającym wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza, Kujaw i Małopolski Północnej (21 sierpnia, godz. 20) czy Tsigunz Fanfara Avantura – orkiestra znana z bałkańsko-punkowych brzmień, która zaskoczy mieszkańców klubowymi rytmami w ramach projektu „Prawdziwie Polskie Techno” (21 sierpnia, godz. 21).

Dobrą muzykę będzie też można znaleźć w siedzibie Warsztatów Kultury, gdzie wystąpią Małe Instrumenty (22 sierpnia, godz. 13), Paweł Szymburski i grupa Niewte (22 sierpnia, godz. 19.30).

W niedzielę o godzinie 14 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej rozpocznie się wyjątkowy koncert będący muzycznym dialogiem zajmującej się kobiecym śpiewem obrzędowym Ewy Grochowskiej z Marcinem Sudzińskim, dla którego sztuka (w tym wypadku wyrażana w formie dźwięku) jest często reakcją na świat przyrody, jego tajemniczość i wielowymiarowość. 

– Mamy nadzieję, że melodie i pieśni płynące ze scen koncertowych oraz dźwięki, którymi wypełnione będzie Stare Miasto, zaspokoją gusta muzyczne naszych gości – zarówno wielbicieli tradycji w formie nieprzetworzonej, jak i fanów projektów inspirujących się tą muzyką – twierdzą organizatorzy.

Wstęp na poszczególne koncerty jest wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Między 20 a 22 sierpnia na Starym Mieście będzie też wiele innych atrakcji. Specjalnie wyselekcjonowane filmy w kinie jarmarkowym, spektakle i spotkania z ciekawymi gośćmi. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, choć na część z nich obowiązują zapisy. Warto także dodać że wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Języki Migowy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej jarmarkjagiellonski.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty