Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 grudnia 2021 r.
13:20

Kolizja wygody i przyrody. Kłopot z drogą do Zwierzyńca

Autor: Zdjęcie autora agdy
65 2 A A
Pięknie wyremontowana droga powiatowa nr 2951L.Odcinek środkowy, przez Roztoczański Park Narodowy<br />
<br />
Pięknie wyremontowana droga powiatowa nr 2951L.Odcinek środkowy, przez Roztoczański Park Narodowy

(fot. Sabina Nowak)

Świeżo wyremontowana trasa biegnąca przez Roztoczański Park Narodowy będzie miała ograniczenia, jak by była dziurawą ruiną. Apeluje o to dyrekcja parku i naukowcy, bo kierowcy między Zwierzyńcem a Józefowem Roztoczańskim jadą bardzo szybko. Specjaliści zajmujący się chronionymi wilkami i rysiami proponują tu odcinkowy pomiar prędkości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czwartek został zaplanowany oficjalny odbiór i otwarcie drogi powiatowej nr 2951L ze Zwierzyńca do Józefowa Roztoczańskiego. To blisko 9-kilometrowy odcinek biegnący przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego.

- Co noc drogę przekraczają zagrożone i bardzo nieliczne na Roztoczu rysie, w tym kotki z kociętami, a także wilki z żyjących tu grup rodzinnych. Teraz, późną jesienią, dorosłe wilki prowadzą ze sobą do upolowanych zdobyczy podrośnięte 7-miesięczne szczenięta i też przeprowadzają je w nocy przez tę drogę. Po zmierzchu przekraczają ją łosie, jelenie, dziki i sarny. Żadne z tych zwierząt nie jest przyzwyczajone do radzenia sobie z tak gwałtownie zwiększonym ruchem i prędkością pojazdów. Jeśli kierowcy nadal będą rozwijać tu w nocy tak duże prędkości, jak wskazują nasze obserwacje jest to często 100 km/godz., zacznie tu dochodzić do poważnych wypadków – zauważa dr hab. Sabina Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Szybko i dużo

Tylko drogowcy zakończyli prace, na wyremontowany odcinek wrócili kierowcy. Aut wręcz przybyło, bo lepiej się tu jedzie niż po pobliskich drogach wojewódzkich. Jak oceniają badacze pracujący na Roztoczu, powiatowa droga przestała być lokalną, łączącą Józefów ze Zwierzyńcem a zaczyna być tranzytem z Zamościa do Józefowa i dalej na południe. Teraz poruszają się nią TIR-y.

- Obserwujemy zwiększony ruch na wyremontowanej drodze, rozmawiamy ze Starostwem Powiatowym w Zamościu, żeby przywrócić ograniczenia, jakie obowiązywały tu przed inwestycją. Chodzi o zachowanie tonażu do 8 ton, żeby nie jeździły tu nawet puste TIR-y i o ograniczenie prędkości do 60-70 km na godzinę. Przed remontem nie było z tym problemów, bo fatalny stan nawierzchni automatycznie ograniczał dozwolone przepisami 90 km/h. Teraz potrzebne są znaki – mówi Andrzej Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Bory Dolnośląskie, droga przechodząca przez obszar Natura 2000 z tablicą ostrzegającą o możliwości kolizji z wilkami (fot. Fot. Robert Mysłajek)

Czujność na drodze

- Wspólnie z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego ustalimy jak mają wyglądać tablice ustawione na terenie parku, informujące kierowców o obecności rysi i wilków w tej okolicy. Pewnie będą to narysowane sylwetki zwierząt, tak by nie budzić paniki ale wzmóc czujność na drodze. Już są znaki ostrzegawcze A18b (dzikie zwierzęta) z tabliczką T2 wskazującą odległość odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo. W tym przypadku to 8,6 km – wyjaśnia Michał Jeleń, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Zamościu i tłumaczy, że TIR-y, które teraz pojawiają się między Zwierzyńcem a Józefowem Roztoczańskim wjeżdżają samowolnie i nie powinno ich tam być.

Ograniczenie tonażu poruszających się tu pojazdów nie jest takie proste.

Drewno w podróży

- Pieniądze na modernizację pochodzą także z Funduszu Leśnego (3 miliony zł – red.). Wnioskowaliśmy o wsparcie tego projektu w ramach wieloletniej współpracy z samorządem. To forma wyjścia Lasów Państwowych do społeczeństwa, żeby wspólnie coś zrobić dla poprawy bezpieczeństwa i jakości przejazdu. Ten odcinek był w fatalnym stanie, ruch był bardzo spowolniony – mówi Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec i przyznaje, że Lasy Państwowe prowadzące gospodarkę leśną w tej okolicy zyskają na poprawie standardu nawierzchni ale nie bezpośrednio. – Zyskają przedsiębiorcy, którzy odbierają od nas kupione drewno, bo to oni organizują transport, nie Lasy Państwowe – dodaje nadleśniczy, który nie wyobraża sobie, żeby ograniczyć tu wjazd samochodów ciężarowych wywożących drewno z lasu.

- To po co było robić ten remont, może w ogóle zlikwidujmy drogę. Niech przedsiębiorcy jadą po drewno przez Biłgoraj i Zamość – irytuje się Lucjan Bednarz pytany czy leśnicy by zaakceptowali proponowane przez przyrodników ograniczenia, ale nie widzi przeciwwskazań by ograniczyć prędkość czy dodatkowo informować kierowców o obecności dzikich zwierząt.

Pasy akustyczno-wibracyjne na świeżo wyremontowanej drodze idącej przez kompleks leśny Bory Dolnośląskie (fot. Fot. Sabina Nowak)

Rysie, rowery i TIR-y

- Tu i tak więcej jest samochodów osobowych niż ciężarowych, które poruszały się po tej drodze i przed remontem. A ruch się dopiero zacznie wiosną, kiedy przyjadą turyści – przewiduje nadleśniczy, który uważa, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi i człowiek też jest częścią przyrody.

Na bezpieczeństwo ludzi zwraca też uwagę dyrekcja RPN.

- To będzie trasa uczęszczana przez rowerzystów, którzy nie będą bezpieczni jadąc koło rozpędzonych TIR-ów – dodaje Andrzej Wojtyło, który zapewnia, że przewoźnicy drewna nie będą tu ograniczani. Będą się poruszać jak przed modernizacją.

Zarządca drogi po zakończeniu inwestycji i oznakowaniu wyremontowanego odcinka będzie sugerował częstsze patrole policji w tym miejscu.

Ślady Iskry

Jednak naukowcy uważają, że to wszystko za mało.

- Dla dobra i ludzi i zwierząt żyjących w RPN na tej jezdni powinny być pasy akustyczno-wibracyjne, które będą przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i ograniczeniu prędkości na odcinku przebiegającym przez park. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłby na tej drodze odcinkowy pomiar prędkości. Nocami kierowcy przez las jeżdżą bardzo szybko – dodaje dr hab. Sabina Nowak, która prowadzi badania naukowe z wykorzystaniem telemetrii GPS/GSM. – Ostatnio założyliśmy obrożę dorosłej samicy rysia. Możemy dokładnie wskazać miejsce na wyremontowanej trasie, gdzie Iskra ją przekraczała. Jesteśmy gotowi przekazać inwestorowi najnowsze dane wskazujące miejsca przekraczania tej i innych dróg powiatowych przez chronione gatunki zwierząt na terenie RPN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium