Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

17 października 2014 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Australijczycy chcą dać kopalni pod Chełmem imię Jana Karskiego

0 0 A A

Kopalnia pod Chełmem, którą wybuduje firma z Australii, będzie prawdopodobnie nosiła imię Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ukazał się najnowszy numer prestiżowego magazynu "Businessman” przynoszący obszerny wywiad z Benem Stoikovichem, dyrektorem generalnym australijskiej kompanii Prairie Mining, zmierzającej do wybudowania kopalni na światowym poziomie w powiecie chełmskim.

Jak dowiadujemy się z publikacji, reprezentująca australijska firmę w Polsce i powiązaną z nią funkcjonalnie PD Co. zakończyła już wszystkie planowane odwierty poszukiwawcze, które dały nadspodziewane rezultaty. Dowiercono się do pokładów, jakich dotąd w Polsce jeszcze nie eksploatowano. Zarówno węgla energetycznego, jak i koksującego. Może się on stać polskim szlagierem eksportowym, bowiem jest na niego zapotrzebowanie w Europie.

W rozmowie Ben Stoikovich odnosi się również do "czarnego PR” budowanego wobec australijskiej firmy, w tym plotek, że nie zamierza ona eksploatować budowanej kopalni, tylko sprzedać ją z zyskiem komu innemu.

Stoikovich nazywa to kłamstwem. Twierdzi, że celem inwestycji jest zarówno eksploatacja, jak i awans cywilizacyjny tej części województwa lubelskiego, co dobrze rozumieją władze lokalne stojące murem za inwestycją będącą nie w smak konkurencji.

Rewelacja następuje przy pytaniu: Jest Pan podobno wielkim zwolennikiem postaci Jana Karskiego. Do tego stopnia, że zastanawiacie się, czy nie nazwać jego imieniem budowanej pod Lublinem kopalni. Tak, jak w Ameryce imieniem Herberta Hoovera nazwano potężną tamę i elektrownię wodną. Obie wielkie postaci zresztą dobrze się znały.
Odpowiedź brzmi: To prawda, Jan Karski zawsze mnie fascynował. Umiał to, co potrafią jedynie nieliczni, czyli połączyć wielką odwagę z mądrością. Nazwanie kopalni imieniem Jana Karskiego jest dobrym i godnym pomysłem, nad którym pochylimy się na nadchodzących zebraniach zarządu. Chcielibyśmy, aby to był nasz wkład w celebrowanie Roku Jana Karskiego.

Oczywiście najpierw Australijczycy muszą doprowadzić swoje polskie wyzwanie do końca, uzyskując koncesję wydobywczą. Nikt nie zabroni im jednak myśleć i wyrażać intencję o nazwaniu kopalni imieniem wielkiego, powszechnie rozpoznawalnego w świecie Polaka.

Na dodatek związanego z Lublinem i Lubelszczyzną, a także terenami, gdzie PD Co dowierciło się znakomitego węgla. Z Siedliszcza do Izbicy, gdzie w 1942 roku Jan Karski przebrany za ukraińskiego strażnika formacji pomocniczej SS wszedł do obozu tranzytowego, skąd następnym etapem był Bełżec, jest bezpośrednio 33 kilometry.

Jak się dowiadujemy, rodzina legendarnego emisariusza Polski Podziemnej bardzo pozytywnie przyjęła ideę zmierzającą do uhonorowania Jana Karskiego w taki sposób.

- Jeżeli miałoby się to zmaterializować będziemy dumni. Intencję będziemy wspierać - mówi dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego.
Tradycja nazywania kopalni imionami znanych postaci historycznych ma w Polsce swoją długa historię. Przypomnijmy choćby kopalnię Józef Piłsudski czy kopalnię Sobieski. Są też inne. Latem br. imieniem Ignacego Domeyki, słynnego polskiego inżyniera, geologa i podróżnika, inwestorzy Polska Miedź i japoński partner Sumitomo Metal Mining nazwali wspólnie wybudowaną w Sierra Gorda w Chile kopalnię miedzi.

Jan Karski z pewnością nie tylko byłby godnym patronem, ale także jego imię ze względu na światową rozpoznawalność dobrze pozycjonowałoby wizerunkowo kopalnię za granicą. Jest też aspekt historyczny. Chełm w pobliżu, którego powstałaby inwestycja, kojarzy się do dziś z manifestem PKWN, który odbierał Polsce suwerenność, a eksponenci tej promoskiewskiej opcji jak mogli zwalczali Polskie Państwo Podziemne, którego jedną z najwybitniejszych postaci był właśnie Jan Karski.

Przypomnijmy na koniec, że gigantyczna amerykańska inwestycja energetyczna, zbudowana w kanionie rzeki Kolorado na granicy Nevady i Arizony, tama i elektrownia wodna od samego początku i wbicia w ziemię pierwszej łopaty, powstawała dla upamiętnienia wybitnego polityka i prezydenta Herberta Hoovera.

Nawiasem mówiąc wielkiego przyjaciela Polski i organizatora dla niej pomocy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, aż po lata po II wojnie światowej.
Hoover był bohaterem młodości Karskiego. Po wojnie Karski dla niego pracował. Przejmował dla Instytutu Hoovera archiwa ambasad państw, które po II wojnie wpadły w orbitę wpływów moskiewskich. Na ogół trafiał do palcówek zanim nadciągnęli nowi komunistyczni "dyplomaci”.

- Wybór nazwy to ważny moment w historii każdego projektu. Zakłady przemysłowe czy przedsięwzięcia infrastrukturalne nierzadko mają za patronów postaci historyczne. Rok Jana Karskiego stwarza świetną sposobność do nazwania nowej kopalni węgla kamiennego imieniem Jana Karskiego, wielkiego Polaka związanego z Lubelszczyzną - powiedział Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

- Towarzystwo Jana Karskiego wita zaangażowanie w pamięć naszego patrona z wielką satysfakcją. Zamiar Prairie Mining i PD Co. nadania imienia Jana Karskiego ich kopalni wystawia najlepsze świadectwo społecznej odpowiedzialności obu firm wobec środowiska, w jakim funkcjonują - mówi Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa.

- Byłoby znakomitą puentą historii, gdyby powstała kopalnia Jan Karski, tak jak powstała Hoover Dam, tama Hoovera. Obaj są tego stokrotnie warci. Poza tym: czyż kopalnia Jan Karski pod Chełmem, miastem PKWN, nie brzmi pięknie? Prawdziwy rechot historii... - mówi prof. Michael Szporer z University of Maryland, dla którego prof. Jan Karski był mentorem i akademickim mistrzem.

Pozostałe informacje

Gol Karola Świderskiego otworzył wynik poniedziałkowego spotkania

Polska lepsza od Turcji, ale martwi przedwczesne zejście z boiska Lewandowskiego

W generalnym sprawdzianie przed Euro 2024 reprezentacja Polski po szalenie trudnym meczu pokonała na PGE Stadionie Narodowym Turcję 2:1. Wynik może cieszyć, ale kibiców zmartwiło przedwczesne opuszczenie boiska przez Karola Świderskiego i Roberta Lewandowskiego

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium