Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy o TK, autorstwa PiS, jest częściowo niezgodna z Konstytucją. Chodzi o przepisy o ponownym wyborze sędziów TK, ślubowaniu sędziów przed prezydentem i wygaszeniu kadencji prezesa i wiceprezesa.
5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz’15. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie orzekł niekonstytucyjność części zapisów nowelizacji. Jednocześnie uznał, że tryb jej uchwalenia był konstytucyjny.
Niekonstytucyjne są następujące przepisy nowelizacji:
• Przepis zezwalający Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada. Trybunał popiera wyrok z 3 grudnia, że w październiku doszło do prawidłowego wyboru trzech sędziów (tych wybieranych za rządów PO).
• Możliwość dwukrotnego powołania na prezesa TK.
• Wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK.
• Przepis dotyczący złożenia ślubowania przez sędziego w ciągu 30 dni od wyboru. Sędzia wybrany przez Sejm ma być zaprzysiężony niezwłocznie.
• Zapis, że złożenie ślubowania przed prezydentem zaczyna kadencję sędziego. Sędziowie wybrani przez Sejm rozpoczęli swoją kadencję, niezależnie od przyjęcia ślubowania przez prezydenta. Ci sędziowie nie mogą jednak orzekać.