Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 grudnia 2015 r.
12:04

Jan Karski na Manhattanie. Promocja biografii bohatera

0 1 A A
Prof. Michael Szporer i Waldemar Piasecki w czasie promocji książki „Jedno życie” (fot. Wasyl Łopuch)
Prof. Michael Szporer i Waldemar Piasecki w czasie promocji książki „Jedno życie” (fot. Wasyl Łopuch)

Z okazji przypadającego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na nowojorskim Manhattanie odbyło się wydarzenie poświęcone Janowi Karskiemu i promocja pierwszego tomu jego biografii „Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wspomnianej dacie, w 1948 roku, przyjęta została przez Organizację Narodów Zjednoczonych Deklaracja Praw Człowieka. Również 10 grudnia, tyle że 1942 roku, opublikowany został dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rządu RP na Wychodźstwie ona temat masowych zbrodni niemieckich na Żydach. Był on przygotowany na podstawie raportu emisariusza Państwa Podziemnego Jana Karskiego.

Miejscem wydarzenia była siedziba Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki (Shevchenko Scientific Society), najstarszej ukraińskiej instytucji historycznej na świecie o ponad stutrzydziestoletniej tradycji.

Otwierająca sesję prezes Towarzystwa, profesor Anna Procyk z Uniwersytetu Nowojorskiego podkreślała, że postać Jana Karskiego jest ważna dla całego świata, w tym także Ukraińców i Amerykanów ukraińskiego pochodzenia. Historycznie, dlatego, że przyszły bohater uformowany został intelektualnie we Lwowie, mieście o wielkim znaczeniu dla Polski i Ukrainy, które było tyglem kulturowo-religijnym sprzyjającym tolerancji i otwartości na innych.

Przypominała, że ze Lwowa wywodził się także Rafał Łemkin, późniejszy twórca pojęcia prawnego: ludobójstwo. Współcześnie, dlatego, że Ukraina jest terenem zmagania o swoją niezależność i prawo do samostanowienia. Czyli w imię tych samych wartości, o jakie walczył z determinacją legendarny polski emisariusz wojenny, a potem wybitny profesor Georgetown University w Waszyngtonie. Za to został w 1998 roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Profesor Michael Szporer z University of Maryland mówił o Janie Karskim jako prekursorze nowoczesnego rozumienia praw człowieka. Zwracał uwagę, że już przygotowujący Kartę Narodów Zjednoczonych, amerykański sekretarz stanu Cordell Hull korzystał w pisaniu tego dokumentu z raportu Jana Karskiego.

Przesłanie raportu mówiące, że naród bez państwa jest bezbronny, a struktura państwo niezbywalnym prawem do stworzenia bezpieczeństwa narodowego, było dla Hulla oczywistym źródłem inspiracji.

Prof. Anna Procyk: Takie postaci, jak Jan Karski są dla naszej, europejskiej cywilizacji bezcenne. Pokazują, że dla praw człowieka nie może być ceny. Nie pokona ich żadna agresja, ani wojna. Tego nas uczy jego lekcja (fot. Wasyl Łopuch)

Echa raportu wybrzmiewały potem w ONZ-owskiej deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku oraz innych deklaracjach tej organizacji, m.in. paktach o prawach obywatelskich i politycznych oraz o ochronie uchodźców. Także w przyjętej deklaracji o utworzeniu Międzynarodowego Dnia Holocaustu zaproponowanej przez Eli Wiesela, a przyjętej przez ONZ.

Dokonano prezentacji pierwszego tomu trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika profesora Karskiego. Autor opowiadał o pracy nad monumentalną książką przytaczając wiele nieznanych faktów z życia bohatera. Dziękował za pomoc w uzyskaniu dokumentów z lwowskiego okresu życia doktorowi Ihorowi Zemanowi z Uniwersytetu Iwana Franko (kontynuatora Uniwersytetu Jana Kazimierza).

Wspominał także rolę Lwowskiego Klubu Rotary, który pomagał w dokumentowaniu śladów lwowskiej obecności Jana Karskiego. Jednym z zamierzeń jest nazwanie we Lwowie ulicy imieniem bohatera. Profesor Anna Procyk zadeklarowała, że Towarzystwo Szewczenki energicznie wesprze tę ideę.

Wydarzenie zakończyła prezentacja film o bohaterskiej działalności Jana Karskiego. Licznie przybyli amerykańscy, polscy i ukraińscy uczestnicy wydarzenia podkreślali, że trudno było o jego lepszy czas.

Pierwszy tom trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” (fot. Archiwum)

Rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z Paktami stanowiąca tzw. Międzynarodową Kartę Praw Człowieka, jest podstawą i punktem wyjścia dla nowoczesnego systemu ochrony i promocji praw człowieka. W nadchodzącym roku minie 50 lat od przyjęcia wspomnianych Paktów.

Z tej okazji Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ogłosił kampanię „Our Rights, Our Freedoms, Always” przypominającą światu znaczenie praw człowieka w świecie, niestety chętnie i w wielu jego miejscach brutalnie łamanych.

Wojenna misja Jana Karskiego w tej samej sprawie musi być nadal kontynuowana. Zapewne nigdy nie będzie mieć końca.

10 grudnia 1942 roku opublikowany został ten dokument oparty na raporcie Jana Karskiego (fot.: Archiwum)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

W niedzielę w Lublinie odbędzie się festiwal piłkarski dla dziewcząt

W niedzielę w Lublinie odbędzie się festiwal piłkarski dla dziewcząt

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.30 na boisku Vrotcovii Lublin przy ulicy Krężnickiej 4, a zakończy w ośrodku Playa Marina, ul. Krężnicka 6

Jedne remonty się kończą, inne zaczynają. Komunikacja miejska zmienia trasy

Jedne remonty się kończą, inne zaczynają. Komunikacja miejska zmienia trasy

Na Sowińskiego remont się skończył i autobusy wracają na swoją dotychczasową trasę. Teraz remonty zaczną się na Prusa i Kraśnickiej.

Łukasz Jemioła wystąpi z koncertem podczas finałowej gali ZFF „Spotkania z historią”
Nasz patronat
22 sierpnia 2024, 15:00

Kino, historia i muzyka. Zaczyna się filmowy festiwal

Trzy dni pokazów filmowych w konkursie, także spotkania z twórcami, liczne imprezy towarzyszące, a na finał koncert – tak w skrócie wygląda program 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Spotkajmy się nad wodą! Zapraszamy nad Jezioro Zagłębocze
NASZA AKCJA
film

Spotkajmy się nad wodą! Zapraszamy nad Jezioro Zagłębocze

To już przedostatni akcent naszej wakacyjnej akcji „Spotkajmy się nad wodą”. W najbliższą sobotę powracamy na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, perełkę turystyczną naszego regionu. Tym razem z czerwonym namiotem „Dziennika Wschodniego” wybierzemy się nad Zagłębocze, do ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego mieszczącego się nad tym pięknym, czystym jeziorem. Od godziny 11 będziemy na Was czekali z mnóstwem atrakcji. Będą konkursy i zawody sportowe z nagrodami, dmuchańce i animacje dla dzieci, coś pysznego od miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich oraz mnóstwo dobrej zabawy i muzyki

"Dewastacja hodowli" za rządów PiS. Prokuratura przygląda się wnioskom z audytu
stadnina Janów Podlaski

"Dewastacja hodowli" za rządów PiS. Prokuratura przygląda się wnioskom z audytu

Prokuratura analizuje raport z audytu w państwowych stadninach. Na zlecenie KOWR przeprowadzili go eksperci zwolnieni w 2016 roku przez rząd PiS. Już kilka miesięcy temu ujawniono, że przez ostatnie lata doszło do „dewastacji hodowli”.

Mateusz Stolarski przed meczem Motor - Puszcza: Przyjeżdża do nas rywal, którego bardzo szanuję

Mateusz Stolarski przed meczem Motor - Puszcza: Przyjeżdża do nas rywal, którego bardzo szanuję

W sobotę o godzinie 14.45 Motor Lublin zmierzy się na swoim stadionie z Puszczą Niepołomice. W czwartek trener żółto-biało-niebieskich Mateusz Stolarski wziął udział w przedmeczowej konferencji prasowej

SMAL to wydarzenie chrześcijańskie, które od 12 lat gromadzi setki młodych osób
galeria

SMAL w Garbowie: Konfrontacja, wspólnota i duchowa przygoda

894 młodych ludzi bierze udział w corocznym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Jak podkreślają uczestnicy to doskonała okazja do spojrzenia w głąb siebie, zatrzymania się, poszukiwania relacji międzyludzkich, przyjaźni, miłości, posłuchania świadectw i wspólnej integracji.

Samorządowcy i parlamentarzyści w sprawie przebiegu trasy Hetmana mówią jednym głosem

Samorządowcy i parlamentarzyści do rządzących: Nie skracajcie nam trasy Hetmana

Żadna wiążąca decyzja jeszcze nie zapadła. Ale pomysł na to, by skrócić trasę przejazdu pociągu Hetman, jest rozważany. Nie podoba się samorządowcom i posłom z Zamojszczyzny. W czwartek wspólnie wystosowali w tej sprawie petycję do ministerstwa infrastruktury.

Włamania dopuścili się również na stacji paliw w województwie opolskim.

Zuchwale okradali bogatych kierowców – teraz posiedzą w więzieniu

Dwóch Gruzinów typowało kierowców, którzy mogą mieć znaczną ilość gotówki, a następnie włamywało się do ich pojazdów. Zatrzymano ich dzięki współpracy policji z Lublina i Gdańska.

Michał Ruciak został nowym dyrektorem sportowym CHKS Chełm

CHKS Chełm ma nowego dyrektora sportowego

Michał Ruciak został dyrektorem sportowym CHKS Chełm. Doświadczony były reprezentant Polski zajął miejsce Mariusza Marcyniaka

Nadjeżdża mammobus. Bezpłatne badanie piersi blisko domu

Nadjeżdża mammobus. Bezpłatne badanie piersi blisko domu

W profilaktyce raka piersi, kluczową rolę pełnią badania, takie jak m.in. mammografia. Dzięki mobilnemu gabinetowi, który jeździ po regionie, to badanie można wykonać za darmo i blisko swojego domu.

Na ten moment przedszkolance postawiono zarzut naruszenia nietykalności fizycznej jednego z dzieci

Przedszkolanka ponownie zawieszona. To po interwencji wojewody

Nauczycielka na czas toczącego się postępowania nie będzie pracować z dziećmi. Kuratorium Oświaty w Lublinie prowadzi również kontrolę przedszkola w którym pracowała.

Dobra passa nie trwała jednak długo, ponieważ po kilku dniach złodzieje wpadli w ręce policji

"Dorobili się" na myjni – kradli żetony i pieniądze

36-latek z Końskowoli wraz ze swoją partnerką włamywali się do myjni samochodowych. Ich łupem padło ponad 56 tys. zł.

Paweł Sasin, wieloletni piłkarz Górnika Łęczna, wspomina Franciszka Smudę: Mogę powiedzieć, że byłem jego pupilem

Paweł Sasin, wieloletni piłkarz Górnika Łęczna, wspomina Franciszka Smudę: Mogę powiedzieć, że byłem jego pupilem

Rozmowa z Pawłem Sasinem, zawodnikiem Polonii Trzebnica i byłym piłkarzem Górnika Łęczna, który dwa razy w karierze miał przyjemność współpracować z Franciszkiem Smudą

MKS FunFloor wygrał pierwszą edycję Memoriału Edwarda Jankowskiego pokonując wówczas m.in. CS Minaur Baia Mare

W piątek w hali Globus rozpocznie się II Memoriał Edwarda Jankowskiego

Obsada turnieju jest bardzo mocna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium