Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 marca 2025 r.
20:21

To jego zatrzymanie wywołało największe od lat protesty w Turcji

Stambuł, Plac Taksim:  protest przeciwko zatrzymaniu burmistrza miasta, Ekrema Imamoglu. Od 19 do 23 marca podczas organizowanych w Turcji demonstracji zatrzymano już 1133 osób
Stambuł, Plac Taksim: protest przeciwko zatrzymaniu burmistrza miasta, Ekrema Imamoglu. Od 19 do 23 marca podczas organizowanych w Turcji demonstracji zatrzymano już 1133 osób (fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Ekrem Imamoglu już przed aresztowaniem był uważany za symbol tureckiej opozycji i głównego, politycznego rywala prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Teraz, po jego zatrzymaniu przez Turcję przelewają się wielkie protesty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

54-letni Ekrem Imamoglu uzyskał stopień magistra zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Stambulskim, na który przeniósł się z prywatnej uczelni na Cyprze Północnym. Po ukończeniu studiów pracował w Stambule w lokalu serwującym kofte - tureckie klopsiki - oraz rodzinnej firmie budowlanej. W latach 2002-2003 był członkiem zarządu swojego ulubionego klubu piłkarskiego Trabzonspor.

Polityczną karierę rozpoczął w 2008 roku, kiedy wstąpił w szeregi najstarszej, nadal aktywnej partii politycznej kraju: Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).
W 2014 roku został burmistrzem jednej z dzielnic Stambułu; położonego na europejskim krańcu metropolii Beylikduzu.

Przez brak szerokiej rozpoznawalności jego wyznaczenie na kandydata CHP w wyborach burmistrza Stambułu w 2019 roku było dla wielu zaskoczeniem. Imamoglu wygrał ostatecznie wyścig o fotel burmistrza największej tureckiej metropolii, pokonując kandydata rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Po kilkunastu dniach wyniki wyborów zostały anulowane, a głosowanie powtórzone. Kandydat CHP pokonał w powtórce rywala z jeszcze większą różnicą głosów, kończąc ponad 20-letnie rządy AKP w mieście.

Utrata władzy nad Stambułem była dla partii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana bolesna również dlatego, że to w tym mieście turecki przywódca rozpoczął swoją polityczną karierę. Prezydent sprawował urząd burmistrza metropolii w latach 1994-98.

(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Imamoglu powtórzył wyborczy sukces w wyborach lokalnych w 2024 roku, dzięki czemu

jest nazywany w Turcji jedyną osobą, która pokonała w wyborach obóz rządzący aż trzykrotnie.

Polityk podkreślał w swoich kampaniach otwartość na wszystkie segmenty tureckiego społeczeństwa, od lewicy czy ugrupowań prokurdyjskich po konserwatystów. Obiecywał też lepsze zarządzanie funduszami metropolii, zarzucając przy tym poprzednikom rozrzutność.
Uczciwa, racjonalna i sprawiedliwa administracja” – obiecywał przed wyborami i podkreślał też konieczność przemiany Stambułu w „miasto przyjazne dzieciom, młodzieży, kobietom i niepełnosprawnym”.

Zwolennicy doceniają go za bliski kontakt z wyborcami, z którymi spotykał się w trakcie kampanii na ulicach Stambułu czy na bazarach. Do młodych wyborców, nazywających go zdrobnieniem od imienia - Eko, przemawia jego aktywność w mediach społecznościowych czy używanie w internecie slangu i memów.
Imamoglu rozpowszechnił też wśród sympatyków znak serca składanego ze zgiętych palców wskazujących i wyprostowanych kciuków obu dłoni: symbol głoszonej przez niego inkluzywności.

(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

Krytycy przypominają z kolei jego wakacje, na których pozostał pomimo zalania części Stambułu przez powódź w 2019 roku. W trakcie trzęsienia ziemi, które nawiedziło w 2020 roku położoną na wschodzie Turcji prowincję Elazig, burmistrz Stambułu w gronie innych polityków odwiedził region, ale krótko potem udał się na narty w inną część kraju.

Oponenci oraz część jego wyborców zwracają także uwagę na „zbyt bliskie” kontakty z kurdyjskimi ugrupowaniami politycznymi, które znaczna część społeczeństwa wiąże z organizacją terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Imamoglu został w środę 19 marca zatrzymany w związku z dwoma śledztwami dotyczącymi rzekomej korupcji i powiązań z organizacją terrorystyczną.

W niedzielę, na podstawie śledztwa dotyczącego domniemanej korupcji, trafił na czas trwania procesu do więzienia Marmara na zachodzie metropolii.

Ministerstwo spraw wewnętrznych „w ramach środka tymczasowego” odsunęło tego samego dnia polityka oraz burmistrzów dwóch innych dzielnic Stambułu od pełnienia obowiązków. Imamoglu został w niedzielnych wewnętrznych prawyborach CHP wybrany na kandydata partii w wyborach prezydenckich zaplanowanych na rok 2028.

Dzień przed zatrzymaniem odebrano mu dyplom ukończenia studiów wyższych, co może formalnie uniemożliwić mu ubieganie się o urząd prezydenta.
Decyzja uniwersytetu musi jednak zostać ostatecznie zatwierdzona przez sąd. W argumentacji powołano się na nieprawidłowości w transferze z uczelni na Cyprze Północnym do uniwersytetu w Stambule w 1990 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium