Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2020 r.
14:19

Kraśnik, miasto z memów. Czy stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem?

32 15 A A
Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS (fot. Archiwum Katarzyny Radzik-Maruszak)

Rozmowa z dr hab. Katarzyną Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Przykład Kraśnika pokazuje, że nie trzeba wiele, by z miasto stało się obiektem żartów. Wystarczyła jedna sesja rady miasta.

– Tak, ale to też przykład na to, że bardzo często wizerunek buduje się latami, a zaledwie jedno zdarzenie może ten wizerunek znacząco zmienić. W tym wypadku na negatywny obraz. Przykład Kraśnika jest też o tyle ciekawy, że większość mieszkańców Polski nie wiedziała wcześniej, gdzie znajduje się to miasto. W ciągu zaledwie kilku dni ludzie dowiedzieli się, nie tylko że takie miasto jest, gdzie leży, ale także na czym koncentrują się lokalni politycy.

• To dobrze, że niektórzy w takich okolicznościach dowiedzieli się o Kraśniku? To może w czymkolwiek pomoc miastu?

– Wydaje się, że jednak nie, ponieważ w tym momencie wizerunek miasta nie jest pozytywny, tylko negatywny. Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami. W przypadku radnych chodzi o ich ostatnie uchwały – stanowisko dotyczące mniejszości seksualnych, sieci 5G, działania Wi-fi w szkołach. W przestrzeni medialnej mamy bardzo dużo negatywnych komentarzy.

Poza tym pojawiło się wiele prześmiewczych memów dotyczących miasta, to głównie z nich Polska dowiedziała się o istnieniu Kraśnika. Osobom współpracującym z miastem, których zadaniem jest budowanie wizerunku, niezmiernie trudno będzie ten obraz zmienić. Oczywiście trudno już teraz wyrokować, czy ta „łatka” przylgnie do miasta na dłużej i czy Kraśnik w opinii społecznej stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem.

Faktem jest, że temat miasta zagościł na łamach portali internetowych, gazet, radia i telewizji. Do sytuacji związanej z Kraśnikiem odnoszą się róże osoby m.in. językoznawcy, osoby zajmujące się samorządem czy też zainteresowane prawami człowieka. Uchwały podjęte przez Radę Miasta mają także wpływ na relacje Kraśnika z miastami partnerskimi, jak również dostęp do funduszy europejskich, co może mieć z kolei przełożenie na jakość życia mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy okazji podejmowanych przez radnych uchwał (chodzi o stanowisko w sprawie ideologii LGBT - przy. aut.) pojawił się też temat klubu sportowego Tęcza Kraśnik.

• Klub dostanie rykoszetem?

– Prawdopodobnie. Klub odcina się od całej sytuacji związanej ze stanowiskiem Rady Miasta Kraśnik ws. LGBT (władze klubu opublikowały w mediach społecznościowych oświadczenie - przyp. aut.). Skupia się na swojej działalności. Przedstawiciele klubu podkreślają, że jego nazwa nie pojawiła się teraz, tylko jest używana już długo. Tyle, że rozpatrując to w kontekście uchwał podejmowanych przez Radę Miasta i wypowiedzi części radnych, symbol tęczy czy nazwa Tęcza może budzić zgoła inne skojarzenia. Z punktu budowania marki jest to niekorzystne dla klubu.

• A czy ten wizerunkowy kryzys może mieć np. gospodarcze konsekwencje dla miasta, bo pojawi się mniej inwestorów?

– W dalszej perspektywie oczywiście może się tak zdarzyć. Niewątpliwie Kraśnik może się kojarzyć jako partner nieracjonalny, który nie opiera się na rzetelnej wiedzy tylko stereotypach i uprzedzeniach. Tak przecież było w przypadku radnych i petycji ws. sieci 5G, gdzie przeważyły emocje i opinie.

Tego typu działania mogą wpływać na całościowy obraz miasta i kraśnickiego samorządu. Przy tej okazji należy podkreślić, że są miasta, które mają opracowane strategie, skutecznie budują swój wizerunek, promują się jako otwarte i tolerancyjne. Przypomnę czasy, kiedy Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Motywem przewodnim była różnorodność. Lublin budował swoją markę w oparciu o otwartość i wielokulturowość. Ten obraz stolicy regionu zaczął rzeczywiście funkcjonować w Polsce. Porównując w tym kontekście Kraśnik do Lublina to przekaz, który idzie w świat jest zupełnie inny. Kraśnik jawi się jako miasto zamknięte, zaściankowe, nietolerancyjne, którego radni opowiadają się za polityką wykluczenia.

Zobacz także: Sesja Rady Miasta w Kraśniku w sprawie sieci 5G

• Jest sposób, by ten negatywny obraz jakoś zmienić?

– Tę sytuację oczywiście można zmienić, ale to nie stanie się jednego dnia. Wymaga długofalowej strategii i przemyślanych działań podejmowanych przez władze miasta. Do tego dochodzi także kwestia współpracy radnych z burmistrzem. To muszą być naprawdę przemyślane działania, wspierane przez kompetentne w tym zakresie osoby, które będą współpracować z Urzędem Miasta.

Czytaj także: Burmistrz Kraśnika: Mamy poważny kryzys wizerunkowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!