Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 kwietnia 2016 r.
16:29

Jak zrobić nalewkę? Przepisy: Jaśminowa, lipowa, a może na sośnie

131 0 A A
Wszystko zaczyna się od młodych listków - mówi Lech Cwalina z restauracji Hades Szeroka, który nalewki robi od lat
Wszystko zaczyna się od młodych listków - mówi Lech Cwalina z restauracji Hades Szeroka, który nalewki robi od lat

Początek maja to najlepsza okazja, żeby ruszyć się, na miedzę czy działkę w poszukiwaniu listków, kwiatów i pąków. Po to, żeby nastawić listkówkę i lipówkę, nalewkę na kwiatach jaśminu i pędach sosny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia nalewek zaczęła się od eliksiru, który powstał na bazie kropelek miodowej cieczy wydzielanej przez owadożerną rosiczkę. Rosiczka wabi owady, lepka substancja je unieruchamia. W ciągu trzech godzin pułapka się zamyka, miękkie części ofiary zostaną „zjedzone” przez rosiczkę.

Po 24 godzinach pułapka się otwiera, niestrawione resztki zostają porwane przez wiatr, rosiczka znów kusi słodkim eliksirem. Średniowieczni botanicy zaczęli produkować na bazie rosiczkowego nektaru leczniczy syrop, który w dodatku miał wyborny smak. Stąd już blisko do narodzin rosolisu (łac. ros - kropla, solis - słońce).

Podczas produkcji wzbogacano aromat rosolisu świeżymi płatkami róż. Najsłynniejszym z nich był Rosa Solis lub Rosolio, rosolis pochodzący z renesansowego Turynu. Trunek szybko zyskał sławę środka, który wzmacnia serce. W Łańcucie rosolisy produkowane są od czasów Alfreda I hrabiego Potockiego.

Wytwarzanie nalewek. Podstawy

Zasada numer 1 Znamy źródło pochodzenia surowca. Zawsze zbieramy surowiec z dala od drogi. Pączki sosny zebrane w odległości mniejszej niż 100 metrów od drogi, będą zawierały zbyt dużo zanieczyszczeń.

Zasada numer 2 Naczynia, sokowirówki, noże do siekania muszą być wyparzone. Bardzo ważna jest czystość słoja. Kto robi dużo nalewek, powinien postawić na zmywarkę z opcją wyparzania.
Zasada nr 3 Bardzo ważna jest woda, z którą mieszamy spirytus. Najlepiej, gdy jest to woda źródlana, którą należy przegotować.

Zasada nr 4 Nigdy nie zalewamy owoców czystym spirytusem, zawsze łączymy go z wodą, odczekujemy, aż ewentualne zanieczyszczenia ze spirytusu opadną na dno, ostrożnie zlewamy, zostawiając kilkucentymetrową warstwę mieszanki. Taką mieszanką zalewamy surowiec. Staramy się nie używać cukru rafinowanego, tylko cukier trzcinowy. Dosładzamy nalewkę delikatnie podgrzanym miodem.

Zasada nr 5 Nalewka powinna mieć 45 % mocy. Wtedy alkohol rozpuszcza warstwę tłuszczu na języku, smak i aromat nalewki dociera do kubków smakowych.

Zasada nr 6 W wytwarzaniu nalewek potrzebna jest cierpliwość, tak by listki, kwiaty, pąki i owoce oddały nalewce to, co najlepsze.

Zasada nr 7 Najważniejszą cechą dobrej nalewki jest harmonia. Poszczególne smaki i aromaty powinny być zbalansowane. W żadnym wypadku smak alkoholu nie może wychodzić na pierwszy plan.
Listkówka

- Wszystko zaczyna się od młodych listków - mówi Lech Cwalina z restauracji Hades Szeroka, który nalewki robi od lat. W dodatku nalewek używa w kuchni do marynat, flambirowania mięs i sosów.
Listkówka powstaje na bazie liści drzew i krzewów owocowych. Na krótko zalewa się je alkoholem zmieszanym z wodą. Powstały ekstrakt można wzbogacić syropem na bazie cukru trzcinowego lub miodem. - Tak przygotowaną listkówką możemy zalać kwiaty, pędy czy owoce. Lub użyć jej do podrasowania smaku już powstałej nalewki.

Od listkówki na liściach czarnej porzeczki zaczyna się przygotowanie smorodinówki. Ta niezwykle aromatyczna, półwytrawna nalewka pochodzi z Kresów, gdzie czarna porzeczka nazywana jest „smorodiną”.

Lipówka

SKŁADNIKI: 5 garści świeżych kwiatów lipy (same kwiatki), litr spirytusu 95%, kilogram brązowego cukru, 1/2 niedużej laski wanilii.

WYKONANIE: kwiaty lipy zalać spirytusem, tydzień wcześniej rozcieńczonym 2 szklankami źródlanej wody. Szczelnie zamknąć, odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Przefiltrować przez gazę lub bibułę. Zagotować syrop z 1 kg cukru, wanilii i 2 szklanek wody, do gorącego syropu wlać przefiltrowaną nalewkę i szczelnie zamknąć. Odstawić do dojrzewania na 3 miesiące.

Nalewka jaśminowa

SKŁADNIKI: litr spirytusu 70% (wcześniej zmieszanego z wodą), pół słoja płatków z kwiatów jaśminu, 2 łyżki soku z cytryny, pół litra wody, 200 gram miodu koniczynowego.

WYKONANIE: Wypełnić słój płatkami jaśminu do połowy i zalać spirytusem na 3 tygodnie. Odcedzić i dodać sok z cytryny oraz syrop z miodu i wody na 48 godzin. Przefiltrować do butelek.

Na sośnie

Specjalistą od nalewek na pędach sosny jest Marek Dyrka z Lublina, laureat wielu turniejów i konkursów. Nigdy nie nastawia nalewek według rygorystycznej receptury. Robi je na wyczucie. Zmienia proporcje, po to by uzyskać jak najciekawszy smak.

- Zebrać młode boczne przyrosty sosen. W dużym słoju ułożyć warstwę pędów sosnowych, warstwę cukru, warstwę pędów aż do zapełnienia słoja. Odstawić w słoneczne miejsce na dwa tygodnie, aż cały cukier się rozpuści. Zlać syrop, który jest doskonały na kaszel. To, co zostało zalać spirytusem zmieszanym z wodą. Zostawić na 3 tygodnie, zlać, a pędy zalać alkoholem ponownie - mówi Marek Dyrka. - Do sosnówki można dodać jałowiec suszony lub cytrynę, można ją także osłodzić miodem.

Pozostałe informacje

Wcześniej "Różowy październik" dedykowany kobietom, a teraz coś dla szerszego grona odbiorców, czyli "Listopad miesiącem profilaktyki"

Profilaktyka dla wszystkich. „Razem przeciwko uzależnieniom”

Mieszkańcy Świdnika będą mieli okazję wziąć udział w serii spotkań poświęconych tematyce uzależnień. To już dziewiąta akcja „Listopad miesiącem profilaktyki”.

Młodemu człowiekowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Prosił o nagie zdjęcia dziewczynek. 19-latek zatrzymany za pedofilię

Za posiadanie pornografii dziecięcej, a także nakłanianie małoletnich do przesyłania intymnych zdjęć odpowie przed sądem 19-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Donald Trump zwycięża amerykańskie wybory. Co to oznacza dla Polski?
film

Donald Trump zwycięża amerykańskie wybory. Co to oznacza dla Polski?

To już pewne, że Donald Trump wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych pokonując Kamalę Harris i to on będzie 47. prezydentem tego państwa. Co to oznacza dla Polski i jej polityki? Jaka przyszłość czeka sojusz NATO oraz największe mocarstwo na świecie? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w dzsiejszym programie Dzień Wschodzi, w którym gościem będzie prof. Marek Pietraś z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W poprzednim sezonie Świdniczanka zdobyła w derbach cztery punkty

Trzecioligowe derby Świdnika już w sobotę. Avia faworytem, ale Świdniczanka liczy na niespodziankę

Wydarzeniem weekendu w grupie czwartej będą derby Świdnika. Patrząc na tabelę i formę z ostatnich tygodni, jako zdecydowanego faworyta trzeba wskazać Avię. Świdniczanka w poprzednim sezonie potrafiła jednak wygrać na stadionie przy ul. Sportowej 3:1. Dlatego w sobotę również zapowiada się bardzo ciekawe spotkanie. A jego start zaplanowano na godz. 13.

Plaza ciągle bez akademików. Prezydent znów mówi inwestorowi "nie"

Plaza ciągle bez akademików. Prezydent znów mówi inwestorowi "nie"

Spór między inwestorem a miastem zaczyna przypominać telenowelę. Pierwszy wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy Krzysztof Żuk odrzucił, a SKO tę decyzję podtrzymało. Sprawa trafiła do sądu, który skierował ją znowu do Ratusza. Prezydent ponownie odmówił. Akademików w Plazie nie będzie. Ale czy na pewno?

Rafał Trzaskowski

To już kampania? Rafał Trzaskowski w Lublinie

Lubelska Platforma Obywatelska zaprasza dzisiaj na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. Prezydent Warszawy przyjedzie do Lublina.

Koroszczyn

Terminal w Koroszczynie w remoncie. Utrudnienia dla ciężarówek

Kierowcy ciężarówek, którzy przekraczają polsko-białoruską granicę w Koroszczynie będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Na terminalu trwa remont.

Narodowe Święto Niepodległości 2024. Obchody w Zamościu
11 listopada 2024, 10:00

Narodowe Święto Niepodległości 2024. Obchody w Zamościu

Główne obchody odbędą się w poniedziałek (11 listopada), ale w Zamościu już kilka dni wcześniej planowane są wydarzenia towarzyszące Narodowemu Świętu Niepodległości.

Filip Luberecki będzie miał szansę na występ przeciwko Włochom i Anglikom

Filip Luberecki (Motor Lublin): Kadra młodzieżowa to takie przejście między piłką seniorską, a juniorską

Rozmowa z Filipem Lubereckim, piłkarzem Motoru Lublin

Do pożaru doszło w środę po południu

Pożar w przedszkolu. Trzeba było ewakuować wszystkie dzieci

Było przed godziną 15, gdy dostrzeżono pożar na dachu Przedszkola Miejskiego nr 10 przy ul. Lwowskiej w Zamościu. Natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji.

Burmistrz: "Nie przynoście wieńców". Co zamiast tego na Dzień Niepodległości?

Burmistrz: "Nie przynoście wieńców". Co zamiast tego na Dzień Niepodległości?

Zamiast wieńca, jedna róża - zachęca burmistrz Radzynia Podlaskiego. A mowa o obchodach Dnia Niepodległości. I nie chodzi tylko o ekologię.

Myślała, że ukryje się przed policjantami pod łóżkiem
POSZUKIWANIA

Myślała, że ukryje się przed policjantami pod łóżkiem

Lubelscy policjanci ustalili miejsce przebywania zaginionej przed tygodniem 17-latki. Jak się okazało, dziewczyna ukrywała się u swojego chłopaka, który poszukiwany był listem gończym.

Kłusownik wpadł na gorącym uczynku

Kłusownik wpadł na gorącym uczynku

Nawet dwa lata więzienia mogą grozić 46-letniemu mieszkańcowi gminy Wilków, który został złapany na kłusownictwie.

Dziś  w Kraśniku wspólnie ćwiczyli strażacy PSP i terytorialsi
SŁUŻBY W AKCJI
galeria

Strażacy i terytorialsi ćwiczyli w Kraśniku

Dziś, 6 listopada, w Kraśniku wspólnie działali strażacy i terytorialsi.

W Zamojskim Domu Kultury, świętującym w tym roku 60-lecie swojego istnienia dyrektor nie zmieniał się od kilkunastu lat, w BWA dyrektor ma za sobą ponad 20 lat pracy na stanowisku
NA CV JUŻ ZA PÓŹNO

Szukają dwóch dyrektorów. Kandydatów jest więcej

Kto od stycznia będzie kierował Biurem Wystaw Artystycznych, a kto Zamojskim Domem Kultury? To okaże się w ciągu najbliższych tygodni. We wtorek skończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Chętnych jest całkiem sporo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium