Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

23 grudnia 2021 r.
19:00

Kolejna linia lotnicza tnie połączenia. Ofiarą także port Lublin

30 2 A A
Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska
Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska (fot. Maciej Kaczanowski)

To kolejny cios dla lotniska w Świdniku i pasażerów. W styczniu na cztery tygodnie z rozkładów Ryanair znikają m.in. loty z Portu Lotniczego Lublin do Dublina. Wcześniej siatkę okroił Wizz Air.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skala cięć jest spora. Z systemu rezerwacyjnego irlandzkiego przewoźnika wynika, że na przełomie stycznia i lutego z rozkładów zniknie aż 70 tras z polskich lotnisk. Najwięcej – po kilkanaście kierunków – stracą porty w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Zawieszone zostanie także jedyne połączenie, jakie Ryanair oferuje obecnie z Portu Lotniczego Lublin. Ostatni samolot do Dublina odleci 8 stycznia. Loty na tej trasie mają zostać przywrócone po 5 lutego. Tak przynajmniej wynika z obecnego rozkładu.

Wcześniej o zimowych cięciach informował Wizz Air. W przypadku lubelskiego lotniska czasowo zawieszone zostały loty do Oslo Torp (Norwegia) i Doncaster Sheffield (Wielka Brytania), a przerwa w ich wykonywaniu potrwa jeszcze dłużej – do początku marca. Mimo to port nie planuje żadnych działań związanych z ograniczeniem kosztów i w tym czasie będzie funkcjonował w pełnej obsadzie. – Musimy obsługiwać pozostałe regularne połączenia pasażerskie oraz loty prywatne, których w ostatnim czasie jest coraz więcej. Ludzie, którzy mają możliwość skorzystania np. z tzw. powietrznej taksówki, chętnie wybierają taką opcję. Do tego dochodzą operacje cargo, które wykonujemy od początku tego roku – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Pod względem liczby obsłużonych pasażerów ten rok będzie najprawdopodobniej najgorszy w dziewięcioletniej historii lubelskiego lotniska. Przez 11 miesięcy tego roku skorzystało z niego 95 tys. podróżnych przy 124 tys. w całym zeszłym roku. Dla porównania w rekordowym 2018 było 455 tys. podróżnych. Ale nieco lepiej wygląda to w przypadku wykonanych operacji lotniczych, gdzie już udało się znacznie poprawić ubiegłoroczny wynik (w 2020 roku było ich 2285, a w tym roku – do listopada – już 2728). Na ten wzrost miały wpływ loty prywatne i cargo.

Przyczyny wprowadzanych przez przewoźników cięć są związane z pandemią. Chodzi nie tyle o lęk przed zakażeniem COVID-19, co o obostrzenia w przekraczaniu granic przywracane ostatnio przez poszczególne kraje. Po okresie letnim, w którym sytuacja zdawała się wracać do normy, pojawienie się nowej mutacji koronawirusa znowu komplikuje pracę lotnisk.

– W trakcie trzech wakacyjnych miesięcy lotniska regionalne prawie odrobiły stratę liczby podróżnych z pierwszego półrocza bieżącego roku. Nie zmienia to faktu, że sytuacja branży lotniczej jest bardzo trudna. Pandemia koronawirusa trwa już około dwa lata, i w tym czasie lotnictwo działa w warunkach bardzo dużej niepewności – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

O tym świadczą chociażby ostatnie decyzje linii Wizz Air, która dokonała już cięć w przyszłorocznej siatce połączeń. Z rozkładów zniknęło wiele kolejnych tras, ale w tym przypadku przewoźnik okazał się łaskawy dla lubelskiego portu. W planach jest wykonywanie wszystkich dotychczasowych połączeń regularnych (do Eindhoven, Londynu Luton, Oslo Torp i Doncaster Sheffield), aktualne pozostają także zapowiedzi kontynuowania wakacyjnych rejsów do Splitu (Chorwacja) i Burgas (Bułgaria), które w tym roku cieszyły się dużą popularnością. Niewykluczone, że nie będą to jedyne letnie kierunki w przyszłorocznej ofercie lubelskiego lotniska. Szczegóły są jednak jeszcze trakcie ustaleń.

W zeszłym roku strata spółki Port Lotniczy Lublin wyniosła 18,1 mln złotych. Głównymi udziałowcami są miasto Lublin i samorząd województwa lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!