11 gmin w woj. lubelskim połączyło siły i wspólnie wystąpiło o norweskie dotacje na opracowanie dokumentacji dla kilkunastu inwestycji. Np. Piaski i Rybczewice skupiły się na ratowaniu niszczejących zabytków, zaś Ludwin postawił na sanitariaty i nowe pomosty nad jeziorami.
W projekcie „Wzmocnienie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej w Obszarze Funkcjonalnym Szlaku Jana III Sobieskiego w województwie lubelskim” uczestniczy w sumie 11 gmin. Są to Piaski – lider projektu, Wólka, Spiczyn, Łęczna, Ludwin, Milejów, Mełgiew, Krasnystaw, miasto Krasnystaw, Gorzków i Rybczewice.
– W ramach projektu zostaną opracowane dokumentacje na kluczowe inwestycje w każdej z gmin partnerskich. W tym program funkcjonalno-użytkowy, projekt architektoniczno-budowlany, projekt wykonawczy i studium wykonalności – informuje Edyta Dobek z Urzędu Miejskiego w Piaskach. – Kwota przeznaczona na inwestycje kluczowe to 2 143 240,00 zł, z czego 85 procent jest współfinansowane przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Podjęta przez samorządy decyzja o wyborze swoich inwestycji była poprzedzona konsultacjami społecznymi. I tak Piaski chcą opracować dokumentację dotyczącą rewitalizacji ruin XVIII-wiecznego zboru kalwińskiego Kościelec. Stojące w lesie mury zboru niszczeją.
– Chcemy odsłonić te ruiny i pokazać zabytek mieszkańcom – planuje Michał Cholewa, burmistrz Piask. – Chcemy także uporządkować teren wokół. Zbudować drogę, bo na razie jest ona tylko do stadionu, który jest w pobliżu.
Gmina zamierza również wybudować ścieżkę rowerową i plac zabaw. Mają zostać ustawione też ławki. Na tym nie koniec planów. Poza częścią sakralną zboru mogłaby powstać restauracja albo hotel.
– Chcielibyśmy to zrobić w partnerstwie publiczno-prywatnym – mówi burmistrz Piask.
Wcześniej jednak trzeba będzie m.in. wykonać ekspertyzę techniczną określającej aktualny stan zachowania obiektu i przeprowadzić badania archeologiczne. Ich celem jest ustalenie obszaru dawnego cmentarza.
Z kolei gmina Rybczewice robi pierwszy krok w stronę rewitalizacji XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Rybczewicach. Samorząd próbował kilka lat temu sprzedać ten zabytek. Bezskutecznie. – Teraz chcemy przygotować odrębne dokumentacje, aby każdy z zaplanowanych elementów rewitalizacji można było zrealizować oddzielnie – wyjaśnia Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice.
A chodzi m.in. o budowę placu zabaw i ustawienie elementów siłowni pod chmurką, jak też uporządkowanie parku. – Trzeci element naszego projektu dotyczy zalewu – mówi Elżbieta Masicz. – Jest on bardzo popularny wśród wędkarzy. Zalew chcemy pogłębić, oczyścić i zagospodarować teren wokół niego. Czwartym elementem jest pałac i jego renowacja.
Z kolei gmina Mełgiew chce przygotować dokumenty dotyczące zagospodarowania otoczenia innego zabytku – zespołu pałacowo-parkowego w Podzamczu. – Chcemy przede wszystkim zaprojektować ogrodzenie – wskazuje Ryszard Podlodowski, wójt gminy. – Może na terenie parku powstałaby fontanna, ustawilibyśmy kwietniki. O ile na takie elementy zgodzi się konserwator zabytków. Pałac (mieści się w nim szkoła – red.) na razie zostawiamy. Na to potrzeba ogromnych nakładów finansowych.
W innym kierunku idzie gmina Ludwin, która skupia się na budowie infrastruktury turystycznej nad jeziorem Piaseczno i Łukcze. – Chcemy m.in. ustawić sanitariaty z prysznicami i altanki. W grę wchodzą też pomosty – wylicza Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. – Przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.
Inwestycje pozostałych gmin
• Gmina Krasnystaw – adaptacja zespołu zamkowo-parkowego w Krupem z przeznaczeniem na funkcje turystyczno-kulturalne
• Krasnystaw – zagospodarowanie kwartału ograniczonego ulicami Mostową, Czystą, Kościuszki, Zamkową
• Gmina Gorzków – kompleksowe zagospodarowanie terenów wokół zbiornika w Gorzkowie-Osadzie
• Gmina Milejów – bioelektrociepłownia wraz z zespołem instalacji hybrydowych
• Łęczna – rewitalizacja dzielnicy stara Łęczna zawierającej trzy rynki
• Gmina Spiczyn – zagospodarowanie wzgórza pałacowo-parkowego w Zawieprzycach
• Gmina Wólka – budowa Wielofunkcyjnego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego na os. Borek.