Wojewoda lubelski Wojciech Wilk powołał Wojewódzką Radę do Spraw Potrzeb Zdrowotnych.
Jej głównym zadaniem będzie przygotowanie mapy potrzeb zdrowotnych. Ma ona być narzędziem, dzięki któremu Narodowy Fundusz Zdrowia ma sprawniej finansować szpitale korzystające z dzielonych przez niego pieniędzy.
Pierwszą mapa ma obowiązywać od 30 czerwca 2016 do końca 2018 roku, a kolejna od 2019 do końca 2021 roku. Obie będą dotyczyły lecznictwa szpitalnego i zostaną przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia w konsultacjach z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi.
– Kolejne mapy będą obowiązywały przez pięć lat i będą określane bezpośrednio przez wojewodów przy pomocy powołanych przez nich rad – wyjaśnia wojewoda Wojciech Wilk.
– Będą one służyły temu, aby pokazać aktualny stan potrzeb zdrowotnych i stan docelowy, do którego powinno się dążyć. Chodzi o kontraktowanie świadczeń zdrowotnych w sposób adekwatny do potrzeb mieszkańców danego regionu – wyjaśnia Agnieszka Kowalska-Głowiak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i przewodnicząca Wojewódzkiej Rady do Spraw Potrzeb Zdrowotnych.
W zespole znaleźli się też przedstawiciele organizacji zrzeszającej lekarzy, Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego, lubelskiego oddziału NFZ, Państwowego Zakładu Higieny, Uniwersytetu Medycznego i Urzędu Statystycznego w Lublinie. W skład rady wchodzi też 73 wojewódzkich konsultantów medycznych.