Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 września 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski w Lublinie. Głosowanie od środy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
85 5 A A

Jutro zacznie się głosowanie nad pierwszym w historii miasta budżetem obywatelskim. Najpopularniejsze spośród 233 pomysłów miasto ma sfinansować w przyszłym roku. Na ich wybór będziemy mieć dwa tygodnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wybrać można nie więcej, niż trzy propozycje z listy projektów dużych (wartych od 500 tys. do 1,5 mln zł) i pięć z listy projektów małych (o wartości do 500 tys. zł). Głosując trzeba podać numery popieranych projektów. Dostępne będą one wraz ze szczegółowymi opisami zarówno w internecie, jak też w punktach głosowania, gdzie wyłożone będą książeczki ze spisem projektów zgłoszonych przez mieszkańców.

Najprościej będzie zagłosować przez internet, wypełniając specjalny formularz na stronie obywatelski.lublin.eu. - Znacznie ułatwi to nam liczenie głosów - przyznaje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Drugi sposób to tradycyjne, papierowe głosowanie w jednym z kilkudziesięciu punktów. Urny, które w nich staną dotarły wczoraj do Ratusza. Jest ich pięćdziesiąt, a każda z nich kosztowała 40 zł.

Głosując przy urnie nie trzeba będzie nikomu się legitymować. Kartę do głosowania dostanie każdy chętny. - Ale równie dobrze można przynieść kartę wydrukowaną z internetu - dodaje Choroś. Trzeba tylko pamiętać, że głosować może każdy, kto ma ukończone 16 lat i mieszka w Lublinie, choćby i bez meldunku. Konieczne jest podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL, bo każda osoba może głosować tylko raz.

Punkty do głosowania - z pewnymi wyjątkami - będą czynne w tych samych godzinach, co instytucje, w których zostaną uruchomione.

W pięciu Biurach Obsługi Mieszkańców będzie można głosować w poniedziałki i wtorki od godz. 7.45 do 16.45, a w pozostanie dni robocze od 7.45 do 15.15. Wyjątkiem jest filia BOM przy Wieniawskiej, która jutro będzie czynna aż do godz. 20.

Urny zostaną wystawione w 26 wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, które mają różne godziny pracy. Zagłosować będzie można także w dodatkowych dziewięciu punktach zlokalizowanych w szkołach. A także - od 26 do 28 września - w dziewięciu centrach handlowych między godz. 11 a 17. Lista sklepów, w których staną urny nie jest jeszcze zamknięta.

Głosowanie potrwa do 7 października. - Później liczenie głosów zajmie nam, co najmniej dwa tygodnie - mówi Choroś. Do przyszłorocznego budżetu mają trafić te projekty, które uzyskają największa liczbę głosów i zmieszczą się w finansowym limicie: na duże projekty miasto rezerwuje 4,5 mln zł, a na małe 5,5 mln złotych.

Tu głosujemy

* Biura Obsługi Mieszkańców: ul. Szaserów 13/15, Kleeberga 12a, Filaretów 44, Ratusz, Wieniawska 14
* Filie biblioteczne: Kościelna 7a, Peowiaków 12, Hutnicza 20, Krochmalna 13a, Zuchów 2, Krańcowa 106, Kleeberga 12a, Żelazowej Woli 7, Kasztanowa 1, Przyjaźni 11, Głęboka 6, Kunickiego 89, Kruczkowskiego 14, Juranda 7, Sympatyczna 16, Leonarda 18, Braci Wieniawskich 5, Nadbystrzycka 85, Kiepury 5, Nałkowskich 104a, Szaserów 13/15, Judyma 2a, Bursztynowa 20, Zygmunta Augusta 15, Bazylianówka 85, Głuska 138.
* Dodatkowe punkty: Projektowa 4 (WSEI), Smyczkowa 3 (gimnazjum), Kasprowicza 112 (podstawówka), Sławinkowska 50 (szkoła), Tetmajera 2 (podstawówka), Elektryczna 51 (gimnazjum), Lwowska 12 (DK Narnia), Mickiewicza 36 (Rada Dzielnicy Dziesiąta), Nałęczowska 94 (Rada Dzielnicy Szerokie)
* Centra handlowe: Olimp, Felicity, Galeria Orkana, Aldik przy Gorczańskiej, Stokrotki przy: Drodze Męczenników Majdanka, Tarasowej, Żelazowej Woli, Abramowickiej i na Szerokiem.

Pozostałe informacje

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty