Stomatologia, zabiegi rehabilitacyjne, medycyna estetyczna, ortopedia, okulistyka, chirurgia naczyniowa. W naszym regionie przybywa zagranicznych pacjentów. Najczęściej są z Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Na leczenie do naszego województwa przyjeżdżają także pacjenci z krajów skandynawskich i USA. – To w znacznej części Polacy mieszkający za granicą, ich rodziny i znajomi oraz rodziny i znajomi osób studiujących w Lublinie – mówi Marzena Strok-Sadło, członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna, w którym działają m.in. podmioty świadczące usługi medyczne. – Nasz klaster współpracuje z klastrami za granicą oraz ekspertami krajowymi i międzynarodowymi z branży, między innymi z Kvarner Health Tourism Cluster oraz Instytutem Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej.
Dodaje, że w tym roku lubelski klaster znalazł się w gronie finalistów konkursu „Health and medical tourism cluster of the year” zorganizowanego w ramach IMTJ Medical Travel Summit 2017 w Chorwacji, jednego z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych dedykowanych rozwojowi turystyki medycznej.
Zainteresowaniem zagranicznych pacjentów cieszy się m.in. Uzdrowisko Nałęczów.
– Chodzi o turystów zza naszej wschodniej granicy, jak również z Niemiec i Skandynawii. Mieliśmy też okazję współpracować z Kuwejtem – mówi Robert Moskwa, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Nałęczów. - Mamy kontakty z partnerami z Rosji, Ukrainy, Skandynawii, Niemiec i krajów arabskich.
Według ekspertów od turystyki medycznej nas region jest na dobrej drodze, ale musi jeszcze popracować nad promocją.
- Działalność Klastra Lubelska Medycyna jest najbardziej rozwinięta pod kątem pozyskiwania pacjentów z zagranicy w porównaniu do innych działających w innych częściach kraju – mówi Mariusz Arent z Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej. - Jest jednak jeszcze dużo pracy przede wszystkim w kwestiach związanych z promocją oferty medycznej a także szybkiego kontaktu z potencjalnymi klientami. Jest dużo chętnych na leczenie w Polsce np. z Ukrainy. Nie zawsze jednak odpowiedź na pytania w sprawie oferty jest przygotowana szybko i profesjonalnie.
Na rozwój turystyki medycznej liczą także samorządy. - Przyjeżdżający z zagranicy pacjenci, którzy chcą skorzystać ze świadczeń medycznych liczą też na atrakcje kulturalne, przyrodnicze, możliwość odwiedzenia atrakcyjnych miejsc. To okazja na promocję dla naszej gminy – zaznacza Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. - W sąsiedztwie naszej gminy jest kilka ośrodków medycznych, które mają zagranicznych pacjentów m.in. Krasnobród czy Horyniec. Prowadzimy więc intensywne działania razem ze stroną ukraińską o wpisanie Roztocza, jako rezerwatu biosfery, na listę UNESCO. To marka, która na pewno podniosłaby atrakcyjność Roztocza w oczach turystów.
Dodaje, że gmina czeka na decyzję z Ministerstwa Środowiska, które składa wniosek do UNESCO.
II Forum Turystyki Medycznej i Prozdrowotnej 18 i 19 października w Krasnobrodzie spotkają się m.in. samorządowcy, naukowcy, lekarze i eksperci od turystyki medycznej. Będą rozmawiać m.in. o jej zaletach, szansach i pomysłach na jej rozwój i podnoszenie jakości.