Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2022 r.
18:58

10-letni Emil z Lublina znalazł historyczny skarb. Kozacka broń

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Emil Sokołowski interesuje się poszukiwaniami śladów historii. Najlepiej lubi okres końca II wojny światowej ale chętnie by żył w czasach gdy nie było telefonów komórkowych. Na zdjęciu ze znalezionym grotem kozackiej lancy z okresu zaborów
Emil Sokołowski interesuje się poszukiwaniami śladów historii. Najlepiej lubi okres końca II wojny światowej ale chętnie by żył w czasach gdy nie było telefonów komórkowych. Na zdjęciu ze znalezionym grotem kozackiej lancy z okresu zaborów (fot. Krzysztof Sokołowski)

Tata powiedział do czego to służy – relacjonuje 10-letni Emil z Lublina, który znalazł w lesie grot lancy jakich używało carskie wojsko jeszcze przed I wojną światową. Trwa dobra passa najmłodszych poszukiwaczy, wczoraj pisaliśmy o 5-cio latku, który towarzyszył rodzicom podczas odkrycia siekiery z epoki brązu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Emil Sokołowski chodzi do 4 klasy lubelskiej podstawówki i na historii uczy się o pierwszych polskich władcach. Historię w praktyce poznaje podczas wypraw z rodzicami, kiedy przeszukuje teren używając wykrywacza metali. Kilka dni temu miał sporo szczęścia, bo w lesie w Chmielu w gminie Krzczonów wykrywacz zasygnalizował obecność metalowego przedmiotu.

- To było niedaleko drogi, zacząłem kopać małą łopatką aż usłyszałem zgrzyt. Wykopałem nieduży i niezbyt ciężki przedmiot. Pokazałem go kolegom taty, którzy powiedzieli, że to dobre i rzadkie znalezisko – opowiada chłopiec, który znalazł grot kozackiej lancy, jakich od 1901 roku używało carskie wojsko. Stalowe zakończenie trzymetrowego wyposażenia kawalerzystów było wykorzystywane w czasie I wojny światowej. Egzemplarz znaleziony przez 10-latka pochodzi z terenu potyczki rosyjskich grenadierów z austriackimi żołnierzami.

- Syn od bardzo wielu lat jeździ z nami na poszukiwania, gdy był mały, po prostu nie mieliśmy go z kim zostawiać. Teraz sam interesuje się historią i wyprawami, i nawet chce dłużej zostać niż my. Taki dzień poszukiwań to wyjazd w teren o 8 rano na 6-7 godzin – mówi Krzysztof Sokołowski. Ojciec Emila jest prezesem Stowarzyszenia “Wschód”. Tworzy je kilkanaście osób, które amatorsko interesują się historią regionu, zbierają informacje, pamiątki, zabytki ruchome.

Wiosną zeszłego roku Emil towarzyszył akcji wydobywania przez członków stowarzyszenia macewy, która wiele lat służyła mieszkańcom Gorzkowa Osady i Zamostka za utwardzenie drogi. Na zdjęciach widać mężczyzn podnoszących kamienny element i chłopca z zainteresowaniem śledzącego akcję. Jesienią w Wielkopolu (gmina Gorzków) brał udział w dwudniowych pracach poszukiwawczo-badawczych, które miały wskazać, gdzie w lutym 1864 doszło do potyczki wojsk rosyjskich i polskich powstańców. W ramach wydarzenia były organizowane zajęcia i zabawy dla dzieci, które mogły nauczyć się strzelać z łuku czy poszukać skarbów detektorem. Instruktorem był właśnie Emil, który pokazywał rówieśnikom na czym polegają takie poszukiwania.

Chłopiec pytany co się dzieje ze znalezionym grotem lancy mówi, że ma nadzieję, że kiedyś trafi do muzeum. Na razie został oczyszczony z ziemi i zgodnie z procedurami trafi do służb konserwatorskich, które wydają pozwolenia na takie poszukiwania.

(fot. Krzysztof Sokołowski)

- Trzeba się ciepło ubrać i powiedzieć rodzicom gdzie się idzie – radzi koleżankom i kolegom, którzy mieli by ochotę w ten sposób spędzać czas ale uprzedza, że takie eksponaty znajduje się bardzo rzadko, często jest rozczarowanie, bo wykopuje się śmieci.

>>Sensacyjne odkrycie podczas rodzinnego spaceru. "Było bardzo dużym zaskoczeniem"<<

Tata Emila dodaje, że to świetny sposób na rozwijanie zainteresowań dzieci, czas spędzony na świeżym powietrzu i okazja by dowiedzieć się czegoś ciekawego o historii danego miejsca. Przypomina, że wszyscy poszukiwacze muszą mieć zgodę konserwatora wojewódzkiego, który ewidencjonuje osoby prowadzące takie prace i teren na którym działają. Wrzucając zdjęcie syna do sieci skomentował: Czasem tym młodszym idzie lepiej niż starym wyjadaczom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Amazonki Budowlani Lublin - mistrz Polski U 16 w sezonie 2023/2024

Amazonki Budowlani Lublin z pierwszym mistrzostwem w historii

Amazonki Budowlani Lublin wygrały ostatni turniej mistrzostw Polski do lat 16 lat i tym samym zostały po raz pierwszy w historii mistrzyniami Polski w Rugby 7.

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby to jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski, który regularnie przyciąga miłośników przyrody, nietuzinkowej kultury i kuchni kaszubskiej czy też aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak warto spędzić czas na Kaszubach podczas weekendowego wypadu? Poniżej znajduje się kilka propozycji dotyczących najlepszych atrakcji turystycznych.

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Telefon na kartę to wygodne rozwiązanie, które nie wychodzi z mody. Nic dziwnego, bo to Ty decydujesz, kiedy i ile zapłacisz za korzystanie z usług operatora. Dokładnie taka sama swoboda użytkowania może dotyczyć internetu w telefonie – przy wyborze odpowiedniej oferty. Ciekawą opcją jest internet w Orange na kartę, z którym zyskujesz nie tylko wolność wyboru, ale też naprawdę spore paczki gigabajtów. Sprawdź dostępne obecnie pakietyinternetuw Orange na kartę i serfuj w sieci tak, jak lubisz.

Darmowe wejściówki na Budkę Suflera. Zespół zagra dwa razy
Wyjaśniamy

Darmowe wejściówki na Budkę Suflera. Zespół zagra dwa razy

Budka Suflera zagra swój jubileuszowy koncert 15 czerwca w Ogrodzie Saskim w Lublinie w muszli koncertowej im. Romualda Lipko. Wejściówki na ten koncert rozdawane były za darmo mieszkańcom Lublina. Jak jednak informowaliśmy wczoraj (10 czerwca) bilety rozeszły się zanim rozpoczęło się ich oficjalne rozdawanie. Teraz uzyskaliśmy stanowisko ratusza w tej sprawie – zespół zagra drugi raz.

Bank Mleka Kobiecego – ratunek dla najmniejszych
Dzień Wschodzi
film

Bank Mleka Kobiecego – ratunek dla najmniejszych

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie działa jedyny w województwie lubelskim Bank Mleka Kobiecego. Prowadzony przez doktor Monikę Dobrowolską, bank ten stanowi nieocenione wsparcie dla najmłodszych i najdelikatniejszych pacjentów – noworodków urodzonych przedwcześnie oraz dzieci chorych.

Pomysł powstał i zostanie zrealizowany w ramach projektu RE-PUBLIC SPACES

Zabytki i zmiany klimatu nie idą w parze. Pomóc chce uczelnia

Będą ochładzać rynki i walczyć z miejską pustynią. Swoje inspiracje naukowcy czerpią z natury.

Klaudia Lefeld (w zielony stroju) była postrachem rywalek w Orlen Ekstralidze

GKS Górnik Łęczna zaczyna kompletowanie składu na przyszły sezon

Pierwszy transferem, który ogłosił klub jest zaangażowanie Aleksandry Jędrzejewicz. 26-letnia pomocniczka wraca w rodzinne strony, ponieważ do wielkiej sportowej kariery startowała z Huraganu Międzyrzec Podlaski. Stamtąd przeniosła się do AZS PSW Biała Podlaska, a następnie trafiła do Górnika Łęczna.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, strażacy mieli ostatniej doby pełne ręce roboty.
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Podtopienia, połamane gałęzie, wypompowywanie wody. Ponad sto interwencji strażaków

Ostatnia doba dała się we znaki strażakom. W związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali ponad sto razy.

Łukasz Gieresz ma jeszcze dwuletni kontrakt ze Świdniczanką Świdnik

III liga: Kto odchodzi, a kto zostaje na ławce trenerskiej w naszych klubach?

Już na kilka kolejek przed zakończeniem sezonu 23/24 było jasne, że trenera zmieni Avia Świdnik. Po pięciu latach żółto-niebiescy podziękowali Łukaszowi Mierzejewskiemu. Szkoleniowiec pożegna się z drużyną środowym spotkaniem w finale Pucharu Polski na szczeblu województwa z czwartoligowym Startem Krasnystaw. A jak wygląda sytuacja innych trenerów w naszych klubach?

Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych. Ofiar coraz więcej

Oszuści przejmują konta na portalach społecznościowych. Ofiar coraz więcej

Pod nickiem dobrze znanych znajomych, mogą kryć się internetowi przestępcy. W ten sposób pieniądze stracił mężczyzna z Włodawy, który chciał pomóc koledze.

Gol Karola Świderskiego otworzył wynik poniedziałkowego spotkania
Zdjęcia

Polska lepsza od Turcji, ale martwi przedwczesne zejście z boiska Lewandowskiego

W generalnym sprawdzianie przed Euro 2024 reprezentacja Polski po szalenie trudnym meczu pokonała na PGE Stadionie Narodowym Turcję 2:1. Wynik może cieszyć, ale kibiców zmartwiło przedwczesne opuszczenie boiska przez Karola Świderskiego i Roberta Lewandowskiego

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

sprzedam siedlisko

Karczmiska Pierwsze

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

praca w Holandii

Wałcz

16,00 zł

Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Komunikaty