Można głosować na najlepsze koło gospodyń wiejskich. Do konkursu zgłosiło się 46 kół, lokalnych organizacji i stowarzyszeń.
Rok temu najwięcej głosów uzyskało istniejące od 1962 roku Koło Gospodyń Wiejskich ze Stasina (gm. Wojciechów). – Pan wójt przeczytał w Dzienniku Wschodnim o tym plebiscycie i powiedział, żebym zgłosiła koło ze Stasina – opowiadała wówczas Krystyna Twardowska, członkini KGW w Stasinie. – Zgłoszenie wysłałam mailem.
W sumie w ubiegłorocznym plebiscycie udział wzięło 21 kół. Do bieżącej edycji zgłosiło się ich aż 47 (patrz ramka niżej). Najstarsze zgłoszone koło działa od ok. 1930 r. Powstało z inicjatywy hrabiny Jadwigi Zamoyskiej w Kozłówce. Obecnie jego przewodniczącą jest Irena Daniewska, która – co także warto zaznaczyć – pełni tę funkcję nieprzerwanie od lat 60. ubiegłego wieku.
Do plebiscytu zgłosiły się również bardzo młode organizacje. Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie w ciągu zaledwie roku swojej działalności zdołało przyciągnąć do siebie aż 56 pań.
– Pomysł, by mieszkanki Wandalina zaczęły się spotykać, wyszedł od Dariusza Wróbla, burmistrza Opola Lubelskiego. Powiedział, że byłoby fajnie, gdyby panie podjęły taką inicjatywę. Przespałam się z tą myślą, zorganizowałam zebranie i oto jesteśmy – mówi Anna Pietroń, prezes stowarzyszenia. – Oczywiście nie byłoby nas, gdyby nie zaangażowanie naszych kobiet.
Cele gospodyń są różne. Jedne chcą po prostu przyjemnie spędzać wolny czas, inne z kolei chcą aktywizować mieszkańców swoich miejscowości. – Najważniejsza dla naszej działalności jest społeczność, robimy, co tylko się da, by ją integrować. Chodzi o to, by ludzie wyszli z domu – mówi Magdalena Kantor z Koła Gospodyń Wiejskich w Mosznie.
– Gdy tworzyłam koło zależało mi, by jakoś odwrócić uwagę naszych kobiet od ich codziennych problemów. Gdy wchodzimy do świetlicy, problemy zostawiamy na zewnątrz – opowiada z kolei Maria Skop z KGW „Sąsiadki” w Tuczapach.
W niedzielę zakończyła się możliwość zgłaszania kół i stowarzyszeń do naszego plebiscytu.
Trzy rodzaje głosowania: sonda, SMS i kupon w gazecie
Od dzisiaj można już głosować na wybrane gospodynie. Głosy można oddawać za pośrednictwem SMS, kuponu drukowanego w gazecie lub sondy internetowej. Wypełnienie i odesłanie kuponu drukowanego w gazecie to równowartość 10 głosów. Wysłanie wiadomości SMS oznacza oddanie pięciu głosów, natomiast kliknięcie w sondzie (dostępnej poniżej) to równowartość jednego głosu.
Głosowanie potrwa do 19 (w przypadku głosowania za pomocą sondy internetowej lub kuponów z gazety) lub 22 (w przypadku głosowania przez SMS) sierpnia.
UWAGA! W sondzie można głosować raz dziennie z jednego komputera (adresu IP)