W sobotę w Lublinie trwały III Krajowe Florystyczne Mistrzostwa Regionów. Uczestnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach: duża forma/ instalacja, bukiet zaręczynowy, kompozycja w naczyniu, niespodzianka. Efekty można oglądać jeszcze przez najbliższe dni
Jeśli dodać czas trwania wszystkich konkurencji, uczestnicy blisko 6 godzin spędzili na realizacji konkursowych zadań pracując w stresie (każde zadanie trzeba było skończyć w regulaminowym czasie), przed publicznością i pod okiem sędziów. W sali Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych przy ul. Sulisławickiej 7 w Lublinie pięć osób walczyło o tytuł mistrzowski: Zbigniew Dziwulski, Agnieszka Jurkiewicz, Magda Król, Edyta Swędrak i Justyna Waryszak Uczestnikami byli floryści z regionu lubelsko-częstochowskiego.
Organizatorzy ze Stowarzyszenia Florystów Polskich przygotowali cztery zadania konkursowe. Pierwsze, to instalacja „Industry carnival” zrealizowana w technice, stylu i formie dowolnej. Praca nie mogła przekraczać rozmiarów 3x3x2 metry (na zdjęciach uczestnicy w czasie tej konkurencji). Drugie - „Tajemnicze zaręczyny” czyli bukiet zaręczynowy, trzecim była kompozycja w naczyniu. Praca miała się odnosić do tytułu „Zakorzenieni w historii”.
Czwartą konkurencją, która jak podkreślił juror Robert Rafał Miłkowski lubi zamieszać w punktacji była niespodzianka. Z tematem uczestnicy zapoznawali się już na mistrzostwach, pracowali wykorzystując materiał przygotowany przez organizatorów mając kwadrans na opracowanie koncepcji i godzinę na realizację. W sobotę tematem była maska karnawałowa, którą należało wyeksponować na metalowej ramie.
Po zliczeniu punktów z czterech konkurencji zdaniem sędziów (Karolina Ładyżyńska-Skrzypek, Grażyna Korzekwa, Robert Rafał Miłkowski) mistrzem została Edyta Swędrak z Częstochowy, absolwentka Studium Florystycznego SITO, która od 18 lat prowadzi kwiaciarnię.
I wicemistrzem została Magdalena Król, studentka biologii i architektury krajobrazu, uczennica Akademii Marioli Miklaszewskiej, uczestniczka licznych wystaw i branżowych kursów.
II wicemistrzem została Agnieszka Jurkiewicz, która mówi, że zaczęła pracę w zawodzie gdy miała 15 lat, uczennica Akademii Marioli Miklaszewskiej w klasie mistrzowskiej.
Swoją nagrodę przyznawała też publiczność. Laureatem został Zbigniew Dziwulski, który pod koniec 2014 roku otworzył w Lublinie kwiaciarnię.
Jednym z wymogów konkursowych było to, że uczestnik musi zapewnić świeży wygląd kompozycji przez cały czas trwania ekspozycji. Dzięki temu prace konkursowe można oglądać w niedzielę (7 stycznia) w miejscu powstania czyli w Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych przy ul. Sulisławickiej 7 w Lublinie, a później zostaną wyeksponowane przez kilka dni w siedzibie Fundacji Krajobrazy, przy ulicy Cyruliczej 3. Pracę będą dostępne codziennie, od 8 do 12 stycznia w godz. 8-16. Fundacja Krajobrazy była fundatorem głównej nagrody mistrzostw i patronowała sobotniemu wydarzeniu.