Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2023 r.
6:45

Dom Kultury Kolejarza wkrótce zniknie. Wiemy, co powstanie przy ul. Kunickiego

0 A A

To miejsce zmieni się nie do poznania. Za ponad 100 milionów złotych Dom Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego w Lublinie zostanie przebudowany na Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Znajdzie się w nim miejsce dla Teatru im. H. Ch. Andresena, mieszczącego się obecnie w Centrum Spotkania Kultur, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przestrzenie dla działalności Domu Kultury Bronowice. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się jesienią przyszłego roku i potrwa około dwóch lat.

– Projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wraz z zagospodarowaniem terenu jest pewnym kompromisem między oczekiwaniami przyszłych użytkowników, one były dużo większe, a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i dodaje, że należy pamiętać, że miastu zależało na wpisaniu tego projektu w rewitalizację dzielnicy, w której przy dworcu powstał plac Grażyny Chrostowskiej, a na przeciwko Domu Kultury Kolejarza wybudowany został Komisariat Policji, gdzie powstają inwestycje mieszkaniowe. – W ten róg Kunickiego i Nowego Światu wpisujemy się stosunkowo ładnym, funkcjonalnym  obiektem. Dzięki połączeniu kilku instytucji kultury oraz nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności, miejsce to po przebudowie stanie się ważnym punktem w przestrzeni miejskiej Lublina i regionu, wzbogacając ofertę kulturalną – dodaje prezydent Żuk.

Jak będzie wyglądało Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży?

Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne oraz dwie podziemne, w której znajdą się parking oraz strefa obsługująca widzów, m.in. szatnie i sanitariaty.

– Istniejący budynek w dużej mierze będzie poddany rozbiórce żeby spełnić nowy program użytkowy – mówi Sonia Peplińska z biura architektonicznego Sound and Space z Poznania, projektującego obiekt.– Budynek będzie spełniał trzy funkcje, na potrzeby trzech instytucji. Głowna część poświęcona będzie teatrowi z widownią na 300 osób, część mniejsza dla filii biblioteki oraz dla przestrzeni do prowadzenia działań przez Dom Kultury Bronowice – dodaje Peplińska.

Główne wejście znajdzie się w tym miejscu co teraz i będzie prowadzić do głównego foyer. Z kolei wejście boczne poprzedzone zostanie zielonym placem i przez nie dostaniemy się do biblioteki.

– Przestrzeń główna na parterze będzie wspólna i łączyć będzie te trzy instytucje, aby mogły się nawzajem przenikać – podkreśla projektantka.

 

Na parterze znajdzie się szklany łącznik, z którego będzie można podziwiać okoliczne ogrody, umiejscowiona w nim zostanie także strefa bufetowa. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej na 100 osób, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej.

Boczne przestrzenie budynku zarezerwowano dla administracji, pracowników, aktorów i techników scenicznych. Tylną część przeznaczono dla pracowni plastycznych oraz magazynów. Teatr umożliwi wykonywanie dekoracji na miejscu, w strefie pracowni zaplanowano modelarnię, farbiarnię, pralnię, pracownię krawiecką, malarnię i stolarnię.

Dla biblioteki zarezerwowano trzy kondygnacje, na których znajdą się wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych i ilustratornia. Nad biblioteką, na zobaczyć ostatnim piętrze utworzona zostanie pracownia kreatywna, przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej umożliwiająca prowadzenie zajęć dla osób w różnym wieku.

Szacuje się, że centrum kosztować będzie ponad 100 milionów złotych. Skąd ratusz weźmie pieniądze na jego budowę? Większość z tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z programu Fundusze dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć, jak będzie wyglądało centrum mogą oglądać wizualizacje, które znajdują się w holu Urzędu Miasta przy ul. Spokojnej 2 oraz w DK Kolejarza. Wersja elektroniczna projektu dostępna jest także na stronie internetowej miasta.

Do 18 października potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi oraz wybrać spośród 11 opcji kolorystykę elewacji i cokołu.

–  Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży będzie przestrzenią spotkań z kulturą dla mieszkanek i mieszkańców Dziesiątej oraz sąsiednich dzielnic. Bardzo zależy nam, by miejsce to również wizualnie odpowiadało wszystkim mieszkańcom, dlatego zachęcam do zapoznania się z naszymi propozycjami oraz zgłaszania uwag, które pomogą nam w wypracowaniu ostatecznej wersji projektu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

Uwagi zgłaszać nożna za pomocą formularza znajdującego się w BIP na adres: Wydział Inwestycji i Remontów, ul. Podwale 3a, 20-117 Lublin lub pocztą elektroniczną: konsultacje@lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po policyjnej interwencji 50-latek trafił do aresztu

Groził matce nożem. Policjanci zabrali go z domu

Skończyła się gehenna 70-letniej kobiety. Policjanci zatrzymali i posadzili w areszcie jej 50-letniego syna. Mężczyzna znęcał się nad matką, groził, że ją zabije.

Krzysztof Kot, Iwona Adamek, Paweł Lipa
Dzień Wschodzi
film

Tysiąc tornistrów pełnych uśmiechu: Akcja Caritas trwa

Trwa akcja Caritas „Tornister pełen uśmiechu”. Mały gest, wielka pomoc. Każdy tornister może być inaczej wyposażony, ale cel jest jeden – dostarczyć jak najwięcej niezbędnych artykułów szkolnych dzieciom w Burundi. To najbiedniejszy kraj świata, gdzie nawet najprostsze rzeczy, jak długopis czy zeszyt, są luksusem.

36-latek z Chełma został zatrzymany, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu

Miał przy sobie "tabletki gwałtu". Już trafił za kratki

Nawet 10 lat więzienia grozi 36-letniemu mieszkańcowi Chełma. Na wyrok poczeka za kratkami. Został już tymczasowo aresztowany.

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Pokazali nowy raport o stanie Puław. Jak się ma stolica powiatu?

Na kilka tygodni przed sesją absolutoryjną puławski ratusz opublikował raport o stanie miasta. Dokument liczący ponad 300 stron zawiera ogromną ilość danych statystycznych, jak liczba mieszkańców, przedsiębiorstw, czytelników biblioteki czy biletów do parku wodnego.

Lewart wygrał dwa ostatnie mecze po 5:0

Lewart Lubartów jeszcze nie myśli o awansie, w środę 32. kolejka Hummel IV ligi

Do zakończenia rozgrywek Hummel IV ligi pozostały jeszcze tylko trzy kolejki. Najbliższa seria gier odbędzie się już dzisiaj. Lewart Lubartów podejmie Gryfa Gmina Zamość, a Janowianka w Poniatowej zmierzy się z tamtejszą Stalą. Oba spotkania wystartują o godz. 18.

42-latek został zatrzymany przez lubelskich policjantów w woj. łódzkim

Znaleźli go "łowcy głów". Ukrainiec był poszukiwany czterema listami gończymi

Dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, oszustw i przestępstw akcyzowych. Za 42-letnim obywatelem Ukrainy wystawiono 4 listy gończe. Lubelscy "łowcy głów" czyli policjanci z wydziału poszukiwań i identyfikacji osób namierzyli go w kocu na terenie powiatu Tomaszów Mazowiecki w woj. łódzkim i tam zatrzymali.

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii
NASZ PATRONAT
13 czerwca 2024, 17:00

Zdjęcia jak obrazy. Nowa wystawa fotografii

Fotografować malowniczo - to tytuł wystawy zdjęć Tadeusza Adamczyka, która niedługo zostanie otwarta w Hotelu Zamojskim (ul. Kołłątaja). Organizują ją wspólnie Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna - Grupa Twórcza oraz Zamojski Dom Kultury.

Jakub Lis to pierwszy zawodnik, który w lecie odchodzi z Motoru Lublin

Pierwszy zawodnik żegna się z Motorem. Kto może wzmocnić drużynę z Lublina?

Jakub Lis to pierwszy piłkarz, który po awansie Motoru do PKO BP Ekstraklasy żegna się z zespołem z Lublina. Zawodnik występował w żółto-biało-niebieskich barwach na zasadzie wypożyczenia z Pogoni Szczecin. I właśnie wraca do ekipy „Portowców”, z którą ma jeszcze ważny kontrakt do 2026 roku.

W wyniku ulewy Zamość znalazł się pod wodą. Podtopione były podwórka, piwnice domów, ulice
galeria

Krajobraz po burzy. Ponad 230 interwencji w regionie, większość w Zamościu

To była wyjątkowo pracowita doba dla strażaków w województwie lubelskim. Interweniowali przeszło 280 razy, z czego 231 wyjazdów dotyczyło sytuacji związanych z burzami, które przeszły nad regionem. Dramatyczna sytuacja była wieczorem w Zamościu.

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”
7 czerwca 2024, 18:00

Koncert w Muszli Koncertowej – „Lublin – Lublinowi”

7 i 9 czerwca w lubelskiej Muszli Koncertowej im. Romualna Lipko w Ogrodzie Saskim odbędą się koncerty w ramach wydarzenia – „Lublin – Lublinowi”.

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”
9 czerwca 2024, 20:00

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”

Teatr Imperialny w Lublinie serdecznie zaprasza na interaktywną czarną komedię "Znieczulenie"! Będzie to premiera spektaklu.

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

345,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty