Studia podyplomowe z wzornictwa to nowa propozycja Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej i Wydziału Artystycznego UMCS. Kierunek będzie otwarty najprawdopodobniej od semestru letniego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Nowe studia są skierowane do inżynierów, plastyków, menadżerów i marketingowców. Słuchacze będą rekrutowani do określonych grup specjalistów, po czym stworzą trzyosobowe zespoły pracujące nad konkretnymi projektami.
– Oceniliśmy, że gdybyśmy kształcili tylko plastyków, nie wyczerpałoby to zagadnienia. Plastyk nie zna materiałów i sposobu ich przetwarzania, a inżynier nie ma kwalifikacji do projektowania kształtów.
Menadżer musi połączyć te dwa elementy, żeby dobrze sprzedać produkt – tłumaczy Zbigniew Bagiński z Wydziału Artystycznego UMCS, współorganizator studiów. – Obiecujemy sobie wiele po tej metodzie. W Polsce jeszcze nikt z niej nie korzystał, a przynosi ona efekty. Jeśli dobrze dobierze się trójka współpracowników to będą mogli z miejsca otworzyć dobrą firmę designerską – dodaje.
Na specjalizację dla stylistów będą rekrutowani absolwenci studiów plastycznych i architektury. Od kandydatów na inżynierów wymagane jest wykształcenie inżynierskie na kierunkach politechnicznych, a od potencjalnych menadżerów wiedza z zakresu organizacji i zarządzania.
– Nie zamykamy drogi innym, np. teologom, lekarzom czy lotnikom. Ale te osoby będą musiały zdać egzamin wstępny polegający na rozwiązaniu zadania projektowego. Nie będziemy kształcić od podstaw, tylko przyjmiemy ludzi, którzy mają już pewien zasób wiedzy i są zdeterminowani, by dalej rozwijać się w tym kierunku – tłumaczy Bagiński.
Studia będą odbywały się w systemie zaocznym i potrwają półtora roku. Czesne ma wynosić ok. 1,5 tys. zł za semestr. W najbliższym naborze ma zostać przyjętych 30 osób.