Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2015 r.
22:13

Kryty stok narciarski, motel z klubem jachtowym. Tak młodzi architekci widzą miasto (wizualizacje)

Autor: Zdjęcie autora aa

Blisko 80 projektów dyplomowych obronionych w 2015 r. na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej można oglądać w Galerii Gala.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Część z nich związana jest z rewitalizacją istniejących zabytków, część to zupełnie nowe propozycje budynków i rozwiązań architektonicznych m.in. dla Lublina i Zamościa.

mgr inż. arch. Iwona Kolak

„Rewitalizacja Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. Projekt toru wyścigów konnych.” - mgr inż. arch. Iwona Kolak

Teren ten jest bardzo interesujący. Ma też dobrą lokalizację. Niestety, jest zdegradowany i w żaden sposób niewykorzystywany. Stąd też wziął się pomysł na mój projekt. Zawiera on rewitalizację istniejącej zabudowy oraz wprowadza nowe budynki. Klub jeździecki jest kontynuacją istniejącej funkcji na tym terenie. Poszerzyłam go o tor wyścigów konnych, ponieważ teren ten historycznie był wykorzystywany właśnie w ten sposób. Nad projektem pracowałam około roku. Chciałam też, żeby był przygotowany na odpowiednim poziomie.

inż. arch. Magdalena Poręba

„Motel z klubem jachtowym nad Zalewem Zembrzyckim” - inż. arch. Magdalena Poręba

Lublin powinien skupić się na terenie Zalewu Zembrzyckiego ponieważ ma duży potencjał, który obecnie nie jest do końca wykorzystywany. Do tego doszły moje prywatne zainteresowania, czyli żeglarstwo. Projektowanie trwało pół roku. Po tym czasie wspólnie z promotorem stworzyliśmy koncepcję tego projektu. Sama forma budynku wynikła z poszukiwań formy, która będzie nawiązywać do tematyki żeglarstwa. Budynek przypomina statek, prom. Nie jest to jednak oczywiste nawiązanie. Poza tym ma być funkcjonalny i dobrze odpowiadać otoczeniu, w którym się znajduje. Nie chciałam też przyćmić tym projektem tego pięknego terenu jakim jest okolica zalewu.

inż. arch. Piotr Kendzierawski

„Atelier Promocji Rzemiosł Artystycznych” - inż. arch. Piotr Kendzierawski

Pod tą nazwą kryje się rewitalizacja dworku przy ul. Wesołej w Lublinie. Wzmianki dotyczące tego dworku sięgają XVI wieku. Jest to ważny obiekt. Stąd też moja motywacja. Chciałem zwrócić uwagę na nieco zapomniane miejsce Lublina, o którym na co dzień nie pamiętamy. Projekt był przeznaczony dla części artystycznej naszego społeczeństwa. Zakłada dwie niezależne funkcje. Pierwsza to osiem niezależnych pracowni, które znalazły się w dobudowanym budynku. Każda pracownia jest wyposażona w antresolę i ma odpowiednie światło do pracy. To było bardzo ważne. Z kolei część rewitalizowana – część dworku została przeznaczona na wystawy. W parterze zaprojektowałem salę ekspozycyjną i sale koncertową. Wszystko to jest w podwórzu. Cały obiekt był połączony w podziemiu tak, aby stanowił całość. Cała idea została oparta o paryskie miasteczko sztuki – instytucję, która w podobny sposób wspiera artystów.

inż. arch. Mateusz Waśkowicz

„Projekt krytego stoku narciarskiego przy ul. Poligonowej w Lublinie” - inż. arch. Mateusz Waśkowicz

Stok ma kształt wstęgi wijącej się wzdłuż nowopowstałej ulicy Poligonowej, która częściowo opada wraz ze spadkiem terenu. W pobliżu nie ma takich obiektów, najbliższy jest na Litwie. Kolejna rzecz to aura, którą mamy. Coraz mniej jest możliwości poszusowania ze względu na ciepłe zimy. Wnętrze stoku jest rozpięte pomiędzy dwoma ażurowymi ścianami żelbetonowymi. Pomiędzy nimi są belki z drewna klejonego. Na tym opiera się cała konstrukcja stoku. To właśnie konstrukcją tego budynku sprawiła mi najwięcej trudności. Jest to nietypowy obiekt, w dużej mierze nadwieszony nad ziemią. Jest duża rozpiętość, ale dzięki zastosowaniu właśnie drewna klejonego udało się uzyskać takie rozwiązanie. Stok ma długość ponad 200 metrów, różnica poziomów wynosi ok. 30 metrów. Została uzyskana dzięki częściowemu wkopaniu stoku pod poziom terenu i wyniesienie górnej części ponad poziom terenu.

inż. arch. Marta Dubik

„Uzupełnienie kwartału zabudowy przy Rynku Wodnym w Zamościu” - inż. arch. Marta Dubik

W Zamościu jeden jedyny kwartał został nie do końca zabudowany. Została tak jakby litera C i ja dostawiłam swoją literę C i powstało wewnętrzne podwórko. Je również zagospodarowałam. To wszystko znajduje się przy Rynku Wodnym w Zamościu, który jest odnowiony. Przywracam mu starą funkcję czyli domu mieszkalnego – kamienicę wraz z usługowymi, rzemieślniczymi warsztatami w parterach. Kamienica jest piętrowa z zagospodarowanym poddaszem. Dodatkowo zaprojektowałam również restaurację, bo uważam, że w Zamościu brakuje takich miejsc, gdzie w zimie możemy sobie usiąść i pooglądać ludzi z góry. Przystępując do pracy nie zdawałam sobie sprawy jaki wiele czynników będę musiała wziąć pod uwagę. Po pierwsze musimy zgodzić się z tym co napisał konserwator zabytków o danej działce. Trzeba się z tym zapoznać. Najważniejsze z nich to – geometria dachów, wysokość całego obiektu, podziały okien, podcienia. Tak naprawdę niewiele można zaprojektować zewnątrz tak, żeby ten nowy obiekt nie był kontrastujący do już istniejącej zabudowy.

Pozostałe informacje

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Największa impreza lotnicza na Lubelszczyźnie - Świdnik Air Festival nie odbędzie się w tym roku. Organizator zapowiada zmianę formuły imprezy, która ma wyjść na lepsze.

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o kolejnej dwustopniowej odprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, która miała miejsce 7 kwietnia. Spotkanie odbyło się w kontekście narastającego zagrożenia transmisji wirusa pryszczycy z krajów sąsiednich na terytorium Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty