Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wspólnie z kilkunastoma europejskimi instytucjami, opracuje rozwiązania mające poprawić sytuację chorych m.in. na Alzheimera. Lubelscy lekarze będą jedynymi Polakami w tym projekcie
W realizacji grantu bierze udział 15 instytucji z branży medycznej z 13 krajów europejskich. - Jego celem jest stworzenie, a potem wdrożenie modelu wczesnej diagnostyki i opieki nad chorymi ze schorzeniami otępiennymi – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie. – To dla nas ogromny sukces, bo dotychczas granty dotyczące tworzenia modelu opieki medycznej nie były realizowane z udziałem Polski.
Realizacja projektu zacznie się w tym roku i potrwa trzy lata. Pierwsze spotkanie odbędzie się na początku lutego w Luksemburgu. – Będziemy proponować różnego rodzaju rozwiązania, które są stosowane w naszej klinice ,a także w skali naszego regionu. Będziemy chcieli stworzyć model współpracy pomiędzy oddziałami neurologicznymi, poradniami POZ oraz domami opieki – mówi prof. Rejdak. – Chodzi o poprawę sytuacji chorych oraz ich opiekunów. W modelu, który będzie potem stosowany we wszystkich krajach UE, znalazła się nie tylko diagnoza i leczenie, ale również możliwości aktywizacji chorych po wyjściu ze szpitala, którzy są spychani na margines społeczeństwa. W ramach projektu będziemy szukać rozwiązań, które mają temu zapobiegać.
To już drugi grant europejski dla tej kliniki. - Jest on komplementarny z aktualnie realizowanym projektem zastosowania technologii robotycznych w opiece nad chorymi z otępieniem. Prototyp robota ma do nas przyjechać na przełomie lutego i marca – mówi prof. Rejdak. Problem takich zaburzeń w naszym województwie dotyczy kilkunastu tysięcy osób. – Największym wyzwaniem w zakresie neurologii jest obecnie wykrycie choroby w okresie przedklinicznym, czyli zanim pacjent zacznie odczuwać objawy. To w dużej mierze odpowiada za sukces późniejszego leczenia- podkreśla prof. Rejdak.
Wartość grantu to 4 mln euro. Pieniądze będą podzielone między poszczególne zespoły w zależności od stopnia ich zaangażowania w realizację projektu.
W Polsce jest obecnie ok. 200 tys. chorych na Alzheimera, w całej Europie w 2004 r. było ich ok. 5 mln, a w 2010 r. - 6,3 mln. Na tę chorobę cierpi ok. 5 proc. osób w wieku 65-70 lat i ok. 40 proc. w wieku 80-55 lat (dane dotyczą krajów rozwiniętych).