Analityka gospodarcza, społeczeństwo informacyjne, marketing i komunikacja rynkowa, czy chłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowane – to nowe kierunki studiów, jakie zostaną uruchomione na lubelskich uczelniach. Najwięcej nowości – po trzy – szykują UMCS i KUL.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W ostatnich latach największego nosa do nowych kierunków wydawał się jednak mieć Uniwersytet Przyrodniczy. Podczas ostatniej rekrutacji wśród najczęściej wybieranych znalazły się m.in. dietetyka oraz behawiorystyka zwierząt, które uruchomiono odpowiednio pięć i trzy lata temu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także ubiegłoroczna nowość: gastronomia i sztuki kulinarne. Na jedno miejsce przypadało blisko 2,5 osoby.
W tym roku po raz pierwszy w ofercie uczelni przyrodniczej znajdzie się chłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowane. Będą to studia pierwszego oraz drugiego stopnia, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym.
– Rynek pracy oczekuje na specjalistów z zakresu szeroko rozumianego chłodnictwa, klimatyzacji, wentylacji i ogrzewnictwa po każdym poziomie kształcenia, a na absolwentów z wykształceniem wyższym w szczególności. Urządzenia i rozwiązania w tym zakresie są obecne w każdej dziedzinie naszego życia, w coraz większym stopniu – mówi prof. dr hab. Franciszek Kluza, kierownik Katedry Chłodnictwa i Energetyki Przemysłu Spożywczego UP.
Sporym zainteresowaniem przed rokiem cieszyły się też nowe kierunki na Uniwersytecie Medycznym, zwłaszcza biomedycyna i higiena stomatologiczna. W tym roku uczelnia planuje tylko jedną nowość. – Będą to studia magisterskie z dietetyki, którą dotychczas prowadziliśmy na poziomie pierwszego stopnia. Chcemy dać absolwentom możliwość dalszego kształcenia w tym kierunku – wyjaśnia Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy UM.
Mniej nowości niż przed rokiem szykuje UMCS. Jedną z propozycji jest społeczeństwo informacyjne, kierunek łączący nauki o polityce z naukami ścisłymi: matematyką i informatyką. Dwa nowe kierunki zostaną natomiast uruchomione na Wydziale Ekonomicznym. Są nimi: analityka gospodarcza oraz logistyka (studia drugiego stopnia).
– Analizy rynku pracy w Polsce pokazują w ostatnich latach wyraźny wzrost zapotrzebowania podmiotów gospodarczych na specjalistów z zakresu analizy danych ekonomicznych. Świadczy o tym fakt, iż Międzynarodowy Zespół Prognozowania Popytu na Pracę umieścił analityka gospodarczego wśród 100 zawodów przyszłości – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. Jak dodaje, ten sam zespół od kilku lat wysoko ocenia zapotrzebowanie na pracowników z sektora transportu, logistyki i komunikacji, stąd decyzja o uruchomieniu także magisterskich studiów z logistyki.
Dwa nowe kierunki na studiach drugiego stopnia planuje KUL. Będą to: prawo Unii Europejskiej oraz humanistyka cyfrowa. W przypadku studiów licencjackich jedyną nowością będzie uruchomienie grupy anglojęzycznej na informatyce.
Politechnika Lubelska czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozpoczęcie nauki na studiach pierwszego stopnia z marketingu i komunikacji rynkowej. Pewne jest już natomiast uruchomienie zaocznego kierunku inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego. Ma on kształcić specjalistów dla straży granicznej i pożarnej, wojska oraz policji.