Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2018 r.
10:46

Łąka zamiast trawnika. W Lublinie jest jedna, będzie więcej?

0 13 A A

Od kilku lat kwitną już w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Gdańsku. Sieją je aktywiści z Włodawy i samorządowcy z Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Temat rzeczywiście w tym roku wystrzelił - przyznaje Maciej Podyma z warszawskiej Fundacji Łąka.

Organizację pozarządową, której głównym celem wprowadzenie do miejskich przestrzeni wiejskich krajobrazów, razem z bratem Karolem założyli w 2014 roku. - Wzorców z zachodu nie brakowało, ale w Polsce na większą skalę tym tematem nie zajmował się nikt - wspomina Maciej.

Sami się zgłaszają

Bracia „prołąkową” kampanię zaczęli od warszawskich urzędników. - Na tym etapie spodziewaliśmy się największego niezrozumienia tematu. Zapraszaliśmy ich na spotkania, staraliśmy się zarazić tematem - opowiada Podyma.
Pomysł chwycił. Łąk z każdym rokiem przybywa.

- Mury zostały przebite. Dziś są pytania tylko o to czemu tych łąk w mieście tak mało. A poszczególne dzielnice Warszawy same się do nas zgłaszają. 

Fundacja Łąka to dobry adres dla tych, którzy nie wiedza jak szybko (i możliwie najtaniej) kawałek zaniedbanego miejskiego zamienić w pachnący i kolorowy raj dla dzikich owadów.

- Zgłaszają się do nas nie tylko urzędnicy, ale też osoby prywatne po rady czy pomoc w doborze nasion. Z przyjemnością pomagamy - mówi Maciej Podyma.

Prezydent na łące

Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi na równo wygrabionej czarnej ziemi, która za kilka tygodni buchnie kolorami dzikich kwiatów, fotografuje się prezydent Katowic (powstaje tam Łąka Centralna).

- Łąki nie potrzebują pestycydów, podlewania i koszenia. Korzysta na tym nie tylko budżet miasta, ale też środowisko - przekonuje na swojej oficjalnej stronie internetowej Urząd Miasta Zamość (pierwszą łąkę przy ul. Łukasińskiego 2E wysiały przedszkolaki i uczniowie zamojskich szkół).

A prezydent Lublina pyta na Facebooku mieszkańców, gdzie jeszcze warto posiać kolorowe dzikie kwiaty.  Bo jedna miejska łąka już jest: na skrzyżowaniu ul. Bernardyńskiej i Wyszyńskiego. Pomysł Eweliny Kruszyńskiej z Warsztatów Kultury to jedna z najlepszych realizacji I edycji Zielonego Budżetu.

- Urocza oaza przyrody w środku miasta bardzo się wszystkim podobała. Będą kolejne - zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.
Pod postem z 24 marca kilkanaście komentarzy. Dyskusję zdominowali obrońcy Górek Czechowskich (przypominają, że właśnie tam rosną najpiękniejsze dzikie łąki w mieście), ale jest też kilka konkretnych lokalizacji.

- Analizujemy te i inne lokalizacje, ale jeszcze nic nie zostało wybrane - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Ratusza. - To wciąż etap rozeznania.

W Lublinie to „trudny temat”

Łąki w Lublinie już w 2014 roku zapowiadała Hanna Pawlikowska jak tylko objęła stanowisko Miejskiego Architekta Zieleni w lubelskim ratuszu.

Przez długi czas nic jednak się w tej sprawie nie działo. Powód? Łąki pięknie wyglądają, ale wcale nie od chwili gdy stopnieje śnieg aż do później jesieni. Zanim kwiaty wyrosną, przez kilka tygodni zamiast trawnika jest pas czarnej ziemi. Późną jesienią, gdy łąka się wysieje i pora ją skosić, też to najlepiej nie wygląda.

Poza tym, gdy zbyt długo nikt nie zjawia się z kosiarką, w Biurze Miejskiego Architekta Zieleni rozdzwaniają się telefony. Bo jeśli teren nie jest koszony to znaczy, że jest zaniedbany. - Łąki to trudny temat - przyznają urzędnicy.

Przekonała sąsiadów. Będzie łąka

Za kilka tygodni łąka zakwitnie pod blokiem przy ul. Jana Pawła II 33 we Włodawie.

- Latem, po skoszeniu, ten trawnik wygląda jak przysłowiowe klepisko - mówi Edyta Gałan. - Stąd wziął się nasz pomysł na urządzenie tam kwietnej łąki. Wiem, że w kraju to coraz bardziej popularne rozwiązanie.

Pani Edyta do pomysłu, by po południowej stronie budynku tradycyjny trawnik zastąpić łąką, przekonała sąsiadów i prezesa Włodawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kilkanaście arów zostało już obsiane i ogrodzone (by nikt nie rozpędził się tu z kosiarką).

- Liczymy, że kiedy nasza łąka rozkwitnie, szybko znajdziemy naśladowców - mówi włodawianka.
A prezes WSM, nie ukrywa, że liczy się też to, że kwietne łąki kosi się najwyżej raz w sezonie. Dla spółdzielni oznacza to więc spore oszczędności.

Łąka na EXPO i walce ze smogiem

- Cały czas składamy wnioski o dofinansowania - mówi prezes Fundacji Łąka, której zespół liczy obecnie pięć osób. - Chcemy być na przykład na EXPO 2024 w Łodzi. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy.

Pomysł braci Podymów na łódzkie EXPO to naturalne ogrody i - oczywiście - łąki. - Marzy nam się centrum dzikich kwiatów. Wszyscy producenci nasion z Europy w jednym pawilonie.

Kolejny pomysł to centra produkujące nasiona działające na zasadzie franczyzy społecznej. - Byłyby prowadzone razem ze Stowarzyszeniem Monar. Mamy już dwie lokalizacje. Ośrodki mieszczą się w byłych PGR-ach, więc jest tam wszystko co potrzeba: dużo ziemi i rąk do pracy. Złożyliśmy już wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Pracy.

I jeszcze coś.

- To będzie hit! - nie ma wątpliwości Macie Podyma. - Wyspecjalizowana w łapaniu szkodliwych pyłów mieszanka antysmogowa.
Naukowiec, który zajmuje się tematem, już jest. Potrzeba jeszcze tylko pieniędzy. I czasu. Podyma szacuje, że jeśli uda się uzyskać na ten projekt dofinansowanie, to badania terenowe zajmą około dwóch lat.
(BAR)

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty