Ma moc 7 tesli i jest jednym z kilkudziesięciu takich urządzeń na świecie. O tym, jak wykorzystać możliwości nowoczesnego rezonansu magnetycznego w Ecotech Complex w Lublinie rozmawiają naukowcy i specjaliści z całego świata.
W poniedziałek w budynku przy ul. Pagi rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona obrazowaniu medycznemu w wysokim polu magnetycznym. Biorą w niej udział przedstawiciele czołowych ośrodków, które posiadają podobny sprzęt, jak ten znajdujący się w lubelskim centrum.
– Rozmawiamy o technologii na najwyższym światowym poziomie. Na całym świecie jest zaledwie ok. 40 miejsc, w których taki rezonans ma zastosowanie. W naszej części Europy Lublin jest jedynym miejscem, w którym działa takie urządzenie. Można więc powiedzieć, że tutejsi naukowcy mogą dołączyć do najwyższej klasy specjalistów – mówi Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.
Z urządzenia korzystają już naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Zameldowaliśmy się w Lidze Mistrzów, bo mamy aparat i trochę już wiemy jak go obsłużyć. Dzięki takim spotkaniom z ludźmi, którzy w tej Lidze Mistrzów rządzą, możemy ich przekonać, że możemy grać razem – mówi dr hab. n. med. Radosław Pietura, kierownik Zakładu Elektroradiologii UM.
Jak dodaje, rezonans może pozwolić na szukanie nowych metod wykrywania chorób, m.in.: Alzheimera, Parkinsona, nowotworów, autyzmu czy udaru mózgu. – Liczymy na to, że ta konferencja i kolejne nasze kroki spowodują, że będziemy mogli powiedzieć, że Ecotech Complex jest wykorzystywany zdecydowanie lepiej, niż do tej pory – dodaje prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.
Centrum zrealizowane przez obie lubelskie uczelnie oraz lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską zostało oddane do użytku pod koniec 2015 roku. Jednak prace badawcze w nowoczesnym obiekcie wciąż nie ruszyły pełną parą. O ich przyspieszeniu rektor największej lubelskiej uczelni mówił przed rokiem.
Obecnie na terenie kompleksu badania naukowe prowadzi sześć firm. Dotyczą one głównie zagadnień związanych ze światłowodami. W ostatnich dniach podpisano umowę o współpracy z firmą z branży kosmetycznej.