Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2019 r.
12:47

Wystawa w Galerii Labirynt: W ciągu roku z Lublina znika 3256 drzew

183 14 A A
Ludomir Franczak, Aleksandra Skrabek – 3256 drzew. Galeria Labirynt, CHR Lublin Plaza, ul. Lipowa 13. Wernisaż: 30 maja 2019 (czwartek), godz. 19. Częścią projektu jest publikacja przetłumaczonego na język polski eseju „Walking” Henry’ego Davida Thoreau (tłum.: Juliusz Pielichowski). Wystawa czynna wt.-niedz., godz. 12-19)
Ludomir Franczak, Aleksandra Skrabek – 3256 drzew. Galeria Labirynt, CHR Lublin Plaza, ul. Lipowa 13. Wernisaż: 30 maja 2019 (czwartek), godz. 19. Częścią projektu jest publikacja przetłumaczonego na język polski eseju „Walking” Henry’ego Davida Thoreau (tłum.: Juliusz Pielichowski). Wystawa czynna wt.-niedz., godz. 12-19) (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Ludomirem Franczakiem, artystą wizualnym, współautorem wystawy (z Aleksandrą Skrabek) "3256 drzew" w Galerii Labirynt

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego 3256 ?

- Na wycinkę tylu drzew  na terenie Lublina zgodzilili się w ciągu roku urzędnicy. Dokładnie od 21 marca 2018 do 21 marca 2019 r. Na ekoportal.gov.pl są wszystkie decyzje Urzędu Miasta Lublin i marszałka województwa. Odmownych jest względnie mało, 2-3 odmowne na 300 pozytywnych. Była też jedna kara za nielegalnie wycięte drzewo. Ale mam świadomość, że mogłem nie dotrzeć do wszystkiego.

• I co robisz z tą wiedzą?

- Zaznaczam je wszystkie na mapie i do każdego z tych miejsc chodzę piechotą. Z taką jakby pielgrzymką. Jeszcze sporo przede mną. Boję się, że ściany mi w galerii na to nie wystarczy. 

Do Parku Ludowego, gdzie mają wyciąć 208, wejść nie można, więc postanowiłem zrobić 208 okrążeń wokół parku. Okazało się, że jednak nie mogłem, bo mostek też jest zamknięty. Jak można na dwa lata zamykać park, zamiast robić etapami jak np. we Wrzeszczu? Mój 14-letni syn zamierzał w Ludowym spędzić wakacje. 

• Któryś z tych spacerów zapamiętałeś najbardziej?

- Dwie olbrzymie lipy, każda po 3 metry obwodu, między dworem i kościołem na Węglinie. 45 pięknych zdrowych drzew w parku akademickim pod ścieżki i alejki.

Tydzień temu byłem na ul. Rajskiego 2. Była decyzja o wycięciu tam dwóch lip, ale nie mogłem znaleźć po nich śladu. Tam jest taki ładny zadbany ogródek, jedna pani akurat z niego wychodziła. Jak zapytałem o drzewa to zbladła. Okazuje się, że lipy jeszcze stoją, pobliski finetssklub chce je wycinać, a ona ich broni. Ode mnie dowiedziała się, że decyzja już zapadła.

Z kolei na ul. Spadochroniarzy za hotelem są piękne stare topole. Jeszcze rosną. Uciąłem sobie pogawędkę z panem parkingowym. - A co te topole warte? Ani do kominka, ani nic. Tylko śmiecą…

• Na wystawie są też fotografie z Google street view.

- To jest np. fotografia ul. Balladyny 12 z września 2012 r. Dziś tam jest łyso. To jest strasznie smutne.

Mam już schodzone Śródmieście, LSM. Przede mną jeszcze największe tegoroczne wycinki: Kalinowszczyzna, Na Skarpie, cmentarz na Majdanku... Tam też jest masakra. Cztery decyzje na łącznie 284 drzewa.

Z samego centrum w ciągu jednego roku zniknęło tysiąc drzew! To jest chore. Gdy kilka lat temu przyjechałem do Lublina ze Słupska już wtedy pomyślałem, jakie to wybetonowane miasto. A ile już się zmieniło od tamtego czasu?

Szokujące są też kwoty, jakie za drzewa, które wycina miasto, idą do kieszeni marszałka. Z usunięcie tylu drzew z Parku Ludowego marszałek policzył miastu 479 tys. zł!

Gdy tak chodzę to napotykam też wycinki, których nikt nigdzie nie zgłasza. 1-2 drzewa na jeden spacer.

• Skąd wiesz, że są świeże?

- Jak jest jasny pień i wióry dookoła to raczej niedawno. Ale są też przypadki, że decyzja jest na wycięcie 9, a 4 zostają, Nie wiem z czego to wynika. Może ktoś się rozmyślił? A może tyle się teraz tnie, że firmy nie mają terminów?

• To pielgrzymowanie do wyciętych drzew to twój protest?

- Zawsze wierzyłem w aktywizm. Ale dziś rzadko otwieram Facebooka. Ciągle podpisuję jakieś petycje, mam już dość. Dziś myślę, że tak naprawdę nie mam na nic wpływu. Nie widzę się już na barykadach, raczej w namiocie Czerwonego Krzyża. Jak sanitariusz wynoszący rannych z pola walki.

W 300-tysięcznym mieście rządzi jeden człowiek. To sytuacja, z którą nie da się wygrać, więc nie chcę brać w tym udziału. Jedyne co mogę zrobić to oddać się pokucie. Dlatego chodzę do tych drzew. I przepraszam za tych wszystkich ludzi, którzy je wycięli.

• Żadnych miłych wspomnień z tych spacerów?

- Wiele. Gdy szukam miejsc po drzewach, fotografuję, ludzie wychodzą z bloków. Cieszą się, że ktoś się tym interesuje. Jak ta pani, która ode mnie się dowiedziała, o tym że te jej drzewa jednak wytną. Może dzięki temu będzie walczyć dalej?

Ludomir Franczak, Aleksandra Skrabek – 3256 drzew. Galeria Labirynt, CHR Lublin Plaza, ul. Lipowa 13. Wernisaż: 30 maja 2019 (czwartek), godz. 19. Częścią projektu jest publikacja przetłumaczonego na język polski eseju „Walking” Henry’ego Davida Thoreau (tłum.: Juliusz Pielichowski). Wystawa czynna wt.-niedz., godz. 12-19)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gruzini na ławie oskarżonych. Organizowali nielegalną migrację
galeria

Gruzini na ławie oskarżonych. Organizowali nielegalną migrację

Siedmiu obywateli Gruzji ma odpowiadać przed Sądem Okręgowym w Zamościu za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy migrantom. To efekt śledztwa prowadzonego przez strażników granicznych ze Sławatycz. Akt oskarżenia przygotowała Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Zofia Soroka jest jedną z najstarszych mieszkanek gminy Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim

Pani Zofia ma 100 lat. Na urodzinach było 100 gości i 100 róż

W gronie najbliższych, ale też z udziałem wielu innych gości swoje setne urodziny świętowała Zofia Soroka z Ostrówka, jedna z najstarszych mieszkanek gminy Trzeszczany.

Szpital w Parczewie

Komisja wyłoni dyrektora szpitala

Będzie konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie. Rada powiatu wybrała już komisję, która wyłoni taką osobę.

Aspirant Dariusz Żabiński oraz sierżant sztabowy Adam Czerniak zadbali o to, by rodzice bezpiecznie dotarli z chorą córeczką do szpitala

Liczyły się minuty. Policjanci eksportowali 4-latkę do szpitala

Rodzice z chorą córką chcieli jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Zostali zatrzymani przez policję za zbyt dużą prędkość, ale zamiast mandatu, patrol drogówki zapewnił im eskortę.

Po wypadku Piotrek trafił do szpitala w Hrubieszowie, później przewieziono go do szpitala, gdzie przeszedł poważną operację. Wymaga dalszego leczenia

Psy pogryzł dziecko. Potrzeba pieniędzy na leczenie Piotrusia

Piotrek ma 11 lat. Zawsze bardzo kochał zwierzęta. Z psami sąsiada też wielokrotnie się bawił, ale ostatnio owczarki zaatakowały chłopca i poważnie pogryzły. Nastolatek przeżył, przeszedł operację, wymaga dalszego leczenia. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Sylwester Aftyka
Dzień Wschodzi
film

Wrotka i Czart - te imiona zna cała Polska

Ich historią żyje cała Polska. Zwroty akcji niczym filmie sensacyjnym z morderstwem w tle. To trwająca od wielu tygodni telenowela. Mowa o lubelskich w sokołach wędrownych, których gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni podglądamy dzięki kamerom. 

Damian Miechowicz ukończył romanistykę na UMCS w Lublinie i studia podyplomowe w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Pracował jako dziennikarz, był prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, dyrektorem wydziału promocji UM Zamość, a zanim został prezesem szpitala, był dyrektorem pogotowia
Zamość

Prezydent czyści spółki. Odwołany prezes wylicza sukcesy

Mimo że pod jego rządami szpital wypracowywał zyski, to Rada Nadzorcza Zamojskiego Szpitala Niepublicznego odwołała z funkcji prezesa Damiana Miechowicza. Bliskiego współpracownika b. prezydenta Zamościa zastąpił jego dotychczasowy zastępca, a wcześniej wieloletni prezes placówki Mariusz Paszko.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty