Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2017 r.
18:27

Przez kilka dni Lublin był stolicą Polski. Właśnie mija 99. rocznica

Autor: Zdjęcie autora reda
0 3 A A
Konferencja prasowa, dotycząca lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
Konferencja prasowa, dotycząca lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Znamy zarys całorocznego programu lokalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobnie jak 700-lecia naszego miasta ma być przygotowany wspólnie z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj - bo 7 listopada 1918 roku w Lublinie utworzono pierwszy niepodległy rząd, a nasze miasto przez kilka dni pełniło funkcję stolicy kraju - władze zaprezentowały, co będzie się działo w Lublinie w 100-lecie tych wydarzeń. Program świętowania organizowanego pod hasłem „Inspiruje nas wolność” ma bazować na trzech zasadniczych obszarach.

• Pierwszym z nim będą całoroczne programy, w tym jubileusz 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz cykl działań edukacyjnych Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

• Drugim obszarem będą kluczowe wydarzenia promujące rocznicę: wielki plenerowy Koncert Wolności – opowieść o wydarzeniach Lubelskiego Lipca, wystawa prezentująca 100 lat przemysłu Lublina, Festiwal Smaków 20-lecia międzywojennego i premierowe widowisko teatralno-muzyczne, realizowane w 100-lecie powstania Tymczasowego Rządu w Lublinie.

• Trzecim nurtem będą projekty oddolne zaproponowane przez organizacje, instytucje i mieszkańców, realizowane za pośrednictwem systemu grantów indywidualnych – dla mieszkańców oraz organizacji i instytucji. Projekty już można zgłaszać na adres wolnosc2018@lublin.eu.

– Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania. W sposób szczególny chcemy zwracać uwagę na zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całej Polsce.

Dlatego mówimy nie tylko o 100-leciu odzyskania niepodległości, które symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie pracami Tymczasowego Rządu, ale także późniejszych wydarzeniach, które początkowały procesy wolnościowe w Polsce, jak powstanie KUL-u i działalność środowisk z nim związanych, prasa podziemna, czy Lubelski Lipiec ‚80. Stąd hasło przyszłorocznych obchodów: Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność – mówił we wtorek w czasie prezentacji projektu prezydent Krzysztof Żuk.

W ramach obchodów planowana jest w Muzeum Lubelskim wystawa „Drogi do niepodległości”, która opowiadać będzie o trudnej drodze wybijania się narodu polskiego na wolność w ciągu ponad 120 lat zaborów. Począwszy od insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, poprzez okres napoleoński i XIX-wieczne powstania narodowe 1831 i 1863 oraz ostatni etap drogi do niepodległości, jakim był okres wielkiej wojny światowej 1914-1918. Będzie eksponowana broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierzy oraz odznaki wojskowe oraz fotografie, dokumenty, ulotki, plakaty, prasa.

Czeka nas też plenerowy Koncert Wolności, który będzie muzyczną opowieścią o wydarzeniach Lubelskiego Lipca. Na repertuar złożą się specjalnie napisane i skomponowane utwory, mówiące o wydarzeniach 1980 roku oraz „songi wolności” – pieśni autorstwa najwybitniejszych polskich i światowych bardów, które towarzyszyły ruchom wolnościowym w Polsce na przestrzeni lat. Plenerowe ma też być widowisko teatralno-muzyczne odnoszące się do 100 lat wolności w Polsce, a w szczególności w Lublinie.

Kamienice staną się scenografią multimedialnego spektaklu odnoszącego do 100 lat wolności w naszym mieście.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty