Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2023 r.
16:29

Stare lodówki jak kopalnie. Tak to się robi w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Robot systematycznie nakłuwa obudowę lodówki, aby zbadać czy w piance izolacyjnej nie ma wybuchowego gazu. Tak zaczyna się proces przetwarzania starej lodówki. W zakładzie przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie uruchomiono najnowszą w Polsce linię technologiczną dającą lodówkom „życie po życiu”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego działa w ramach Polskiej Korporacji Recyclingu, której szefują Grażyna Rokosz i Witold Chemperek. Dla starszego pokolenia czytelników te nazwiska, i słusznie, kojarzą się z firma Ducat Service. Niegdyś te przedsiębiorstwo było potentatem w handlu sprzętem RTV i AGD. – Kiedyś sprzedawałem, a dziś zajmuje się utylizacja tego sprzętu – mówi z uśmiechem Witold Chemperek.

– Dzięki funduszom norweskim uruchomiliśmy linię wykorzystującą technologię automatycznego i jednoczesnego sortowania odpadów z urządzeń chłodniczych oraz regranulacji tworzyw sztucznych pochodzących z utylizacji lodówek – mówił Witold Chemperek.

Krótkom mówiąc: lodówka wjeżdża na linię recyclingu, a roboty odzyskują wszystko co można powtórnie wykorzystać. Zużyta lodówka ożywa w nowych produktach. Rocznie na tej linii  przetwarzanych jest 300 tysięcy tego typu urządzeń. Zakład zajmuje się także utylizacją telewizorów, kopiarek, małego sprzętu AGD oraz zużytych baterii.

 – Dzięki technologii uruchomionej przy pomocy funduszu Norweskiego stara lodówka zmienia kopalnię. Odzyskujemy z niej miedź, aluminium, stal dla hutnictwa – wymienia Witold Chemperek. – Plastiki, dzięki nowej linii, są przerabiane na najwyższej klasy granulat, który jest wykorzystywany w przemyśle, min. przy produkcji opakowań. Czynnik chłodniczy, palny gaz, jest odsysany i wykorzystywany do ogrzewania naszego zakładu przetwarzania – dodaje Witold Chemperek.

– Odzyskane i precyzyjne posortowane metale oraz plastik, w postaci granulatu, wracają do ponownego przetworzenia. W ten sposób oszczędzamy zasoby naszej planety oraz redukujemy ślad węglowy – mówi Grażyna Rokosz, prezes Polskiej Korporacji Recyclingu.

Firma z Metalurgicznej posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dwójka młodych inżynierów, Aleksandra Flis oraz Bartłomniej Wrona, pracują nad udoskonaleniem procesu recyclingu sprzętu RTV i AGD. Mają już znaczące sukcesy i unikalne patenty na skalę światową.  Wymyślili i opatentowali proces przerabiania pianki używanej do izolacji lodówek w super chłonny absorbent produktów ropopochodnych. Pianka dotychczas była traktowana jako odpad.  

– Opatentowany przez materiał 6 raz lepiej absorbuje, niż używane obecnie środki, produkty ropopochodne, nawet w wodzie. Nasz patent uzyskał już wiele nagród i żywo się nim interesują nabywcy z całego świata – mówi Aleksandra Flis, absolwentka krakowskiej AGH. Absorbent nie jest ostatnim słowem dwójki młodych inżynierów z CBR przy ulicy Metalurgicznej.

Zakład potrzebuje olbrzymiej liczby zużytych lodówek i innego sprzętu RTV czy AGD, aby sprawnie funkcjonować na wysokich obrotach Obecnie zbiera zużyty sprzęt z całej Polski, ale jeżeli ktoś się chce pozbyć dużego AGD – lodówki czy pralki – bez wychodzenia  z domu, wystarczy wejść i na stronę www.odbiorydomowe.pl. Można też przywieźć stare urządzenia n a miejsce. Chętnie je odbiorą.

– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale. Odzyskane materiały mogą być wykorzystane ponownie, część z nich można przetwarzać kilka czy kilkanaście razy, a niektóre, jak aluminium czy szkło, bez końca. Podstawą recyklingu jest więc dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, a to działanie w największym stopniu zależy od każdego z nas – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty