Pomysły młodych planistów na miasteczko akademickie, Zalew Zemborzycki, Bronowice, Żmigród i inne miejsca w Lublinie można oglądać w ACK „Chatka Żaka” UMCS. Wczoraj otwarto wystawę prac dyplomowych studentów gospodarki przestrzennej.
W lutym tytuły inżyniera zdobyło ponad 60 osób. To pierwsi absolwenci tego kierunku na największej lubelskiej uczelni.
– Na wystawie pokazujemy tylko prace dotyczące samego Lublina. Mamy przedstawione problemy rozbudowy sieci trolejbusowej. Są prace dotyczące rewitalizacji dzielnic Żmigród i Bronowice, czy zagospodarowania fragmentów dolin rzecznych Bystrzycy i Czerniejówki. Problematyka jest bardzo zróżnicowana, w dużej mierze to sami studenci proponowali tematy prac. Wszystkie te projekty mają charakter praktyczny – mówi prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS.
Jak dodaje, recenzenci wysoko ocenili wszystkie projekty. – Średnia ocen wynosi 4,8. Te, które prezentujemy na wystawie, to prace piątkowe.
Praca dotycząca sieci trolejbusowej w Lublinie uwzględnia istniejący i planowany przebieg trakcji, ale jej autorka proponuje też inne ulice, którymi mogłaby ona przebiegać. – To przede wszystkim północna część miasta, gdzie powstaje podobne centrum biurowo-usługowe jak przy ul. Zana. Dlatego zagęściłam trakcję, aby stanowiła ona tam trzon komunikacji – mówi Katarzyna Wiśniewska.
Olga Janiszewska (na zdjęciu) opracowała z kolei projekt rewitalizacji historycznej dzielnicy Żmigród. – To ciekawy teren, na którym mamy wiele problemów z pogranicza urbanistyki i środowiska przyrodniczego ze względu na bliskość rzeki. Potencjał tego miejsca jest bardzo niewykorzystany – mówi. – W projekcie odnosiłam się głównie do tożsamości tego miejsca. Nie chciałam wprowadzać obcych elementów, a jedynie uporządkować ten teren i ukształtować go tak, aby był wizytówką miasta. Najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest utworzenie bulwaru nadrzecznego, bo ten obecnie istniejący jest bardzo wąski, a przez to nieużyteczny – dodaje.
Zaprezentowane projekty zostały przekazane prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi. Wystawę w „Chatce Żaka” można oglądać do piątku.