Poprawienie wyników oceny działalności naukowej i badawczej oraz rozpoczęcie rozbudowy tzw. kampusu zachodniego to najważniejsze zadania, jakie stoją przed władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Na największej lubelskiej uczelni w poniedziałek uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki
W tym roku akademickim uczelnia planuje rozpocząć budowę nowej siedziby Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. W ciągu dwóch lat mają one opuścić zabytkowe, ale wymagające gruntownych remontów pałace przy pl. Litewskim i przenieść się na teren tzw. kampusu zachodniego u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej.
Władze uniwersytetu chciały, by przeprowadzka objęła też mieszczący się przy ul. Narutowicza Instytut Pedagogiki, ale na takie rozwiązanie nie zgodzili się jego pracownicy. Teraz okazuje się, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona.
- Nie wykluczam dalszych rozmów z pracownikami, bo budynek instytutu jest w naprawdę złym stanie. Niedawno obsunął się w nim jeden z sufitów. Musimy jeszcze raz zastanowić się, czy warto wkładać w ten obiekt ogromne pieniądze, czy nie lepiej wybudować nowa siedzibę – tłumaczył Michałowski.
UMCS niedawno ogłosił przetarg na projekt nowej siedziby Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. Oba budynki mają być zaprojektowane tak, aby była możliwość dobudowania obok nich trzeciego obiektu.
Podczas inauguracji rektor największej uczelni wyraził też obawy związane z przygotowywaną reformą szkolnictwa wyższego. – Potraktujemy te zmiany przez pryzmat wyzwań, a nie zagrożeń. Chodzi w nich przede wszystkim o podniesienie jakości kształcenia i badań naukowych czy rozwój młodych naukowców – uspokajał goszczący w Lublinie wiceminister nauki prof. Aleksander Bobko.
Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski odniósł się do ogłoszonych w ubiegłym tygodniu wyników parametryzacji szkół wyższych. – Mam nadzieję, że w przynajmniej dwóch czy trzech przypadkach mamy szanse na poprawienie ocen – mówił i potwierdził, że uniwersytet odwoła się od decyzji Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. – W przypadku Wydziału Artystycznego nasze odwołanie musi być skuteczne – dodał rektor.
Odwołania mogą też dotyczyć ocen przyznanych wydziałom: Biologii i Biotechnologii, Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Humanistycznemu.
W tym roku akademickim na UMCS kształci się 21,6 tys. studentów. Ok. 9 tys. z nich rozpoczęło naukę na pierwszym roku. Na największej lubelskiej uczelni studiuje ok. 1,7 tys. obcokrajowców.