W listopadzie przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Studenci i pracownicy Wydziału Artystycznego UMCS wykonali z tej okazji największy w Polsce drzeworyt z wizerunkami 29 najwybitniejszych naukowców XX wieku. Wśród nich znalazła się patronka uniwersytetu.
Pomysłodawcą stworzenia drzeworytu był profesor Krzysztof Szymanowicz, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. Inspiracją do powstania grafiki było zdjęcie zrobione w 1927 roku na kongresie w Brukseli. Drzeworyt wykonali studenci drugiego roku grafiki pod kierunkiem asystenta Karola Pomykały.
Grafika ma wymiary 250 cm na 520 cm, a prace nad nią rozpoczęły się w październiku ub.r. Najpierw studenci stworzyli rysunkowy projekt dzieła w odpowiedniej skali. Rysunek został przeniesiony na matryce i wtedy przystąpili do właściwej pracy. Rysunek został wycięty w drewnie specjalnymi dłutami. Białe elementy na drzeworycie to elementy wycięte, czarne – niewycięte.
– Wprawdzie studenci wykonywali drzeworyt w ramach prowadzonych przeze mnie zajęć, ale emocjonalnie bardzo zaangażowali się w ten projekt. Czasem pracowali po kilkanaście godzin tygodniowo – mówi Karol Pomykała.
Drzeworyt został zaprezentowany w piątek, ale oficjalna premiera prawdopodobnie nastąpi 7 listopada – w 150. rocznicę urodzin polskiej noblistki.
– Czekają nas jeszcze drobne poprawki. Zamierzamy zrobić dwie odbitki drzeworytu. Jedna z nich ma zostać w rektoracie, drugą chcielibyśmy wysłać do Brukseli. Matryca pozostanie na Wydziale Artystycznym UMCS – dodaje Pomykała.