Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lutego 2018 r.
15:29

100 lat temu w Lublinie. Jakie problemy mieli mieszkańcy miasta

0 10 A A
Głos Lubelski, 6 stycznia 1918 roku
Głos Lubelski, 6 stycznia 1918 roku (fot. Zbiory WBP w Lublinie)

W styczniu 1918 roku mieszkańcy Lublina zmagali się z biedą. Mimo tego pomału rozwijał się handel i kwitło życie kulturalne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tamtym czasie Lublin znajdował się w zaborze austriackim, a jedną z głównych gazet w mieście był „Głos Lubelski”. Reklamował się w taki sposób: „Największe, najpoczytniejsze i najtańsze z pism prowincyonalnych w Królestwie Polskim. Wychodzi codziennie w Lublinie”.

Bitwy i pertraktacje

Redaktorzy gazety poświęcali pierwsze strony sytuacji międzynarodowej. W wydaniu z 2 stycznia czytamy: „Na południowy wschód od Monchy złamał się silny angielski atak wywiadowczy. Na południe od Marcong rozszerzono w mniejszych walkach zdobyty 30 XII teren, liczba jeńców powiększyła się o kilku oficerów i 70 żołnierzy. Na północ i wschód od St. Michel dość żywa czynność artylerii”.

Pod koniec miesiąca sporo uwagi poświęcano pertraktacjom pokojowym w Brześciu Litewskim. Pojawił się też artykuł dyskusyjny poświęcony Powstaniu Styczniowemu. „Ilekroć wybija rocznica wielkich dni historyi naszej, tylekroć wypowiada uczucie polskie w postaci obchodów” – czytamy.

Akcje charytatywne

Lublin żył jednak własnym życiem, a jego mieszkańcy często zmagali się z biedą. Przejmującą notkę można znaleźć w wydaniu z 5 stycznia: „11-letnia sierotka, która podczas wojny straciła obojga rodziców zwraca się za naszym pośrednictwem z gorącą prośbą do serc litościwych za ofiarowanie jej pary używanych bucików, żeby mogła chodzić do szkoły. Może by kto miał stare dziecinne obuwie na sprzedaż. Opiekunowie gotowi są wydać na ten cel 30 koron. Więcej nie są w możności. Łaskawe ofiary przyjmuje Administracya Głosu”.

Dziennikarze zachęcali mieszkańców do włączania się w akcje charytatywne. W jednym z wydań pojawiła się sentencja „Nie zapominajmy o cierpiących głód i nędzę”. Namawiano także do składania ofiar na rzecz szkół polskich na Kresach.

Pas transmisyjny

Innym problemem była przestępczość. 18 stycznia „Głos Lubelski” poinformował o kradzieży pasa transmisyjnego z fabryki maszyn rolniczych w Lublinie. Straty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy koron. Z kolei w podlubelskich Bełżycach kilku sprawców napadło na dom Stanisława Walczaka.

O ludzkich dramatach pisano w zupełnie inny sposób, niż robi się to współcześnie: „Jan Sikora, syn Stanisława, zamieszkały w domu nr 12 przy ulicy Przemysłowej w Lublinie uległ silnemu zaczadzeniu. Lekarz skontaktował śmierć Sikory”. „Głos Lubelski” informował też o wypadku 76-letniej nauczycielki, która „poślizgnęła się, sfichnęła nogę i trafiła do szpitala szarytek”.

Król Migdałowy

Mimo problemów rozwijało się życie kulturalne. W noworocznym wydaniu „Głos Lubelski” zapowiadał, że w kinoteatrze „OAZA” będzie można zobaczyć „Kto jest bez grzechu - efektowny i ciekawy dramat z życia”. Następnego dnia dziennikarze polecali „I któż nie ma krzyża i cierpień” - dramat z Egede Nissen. Z kolei 6 stycznia w Sali Resury Kupieckiej odbyła się „Wielka Zabawa Król Migdałowy”.

Na pierwszych stronach gazety często pojawiały się reklamy Lubelskiego Biura Handlowego. Polecano zakupy węgla drzewnego oraz drzewa sosnowego i brzozowego. Sprzedawano też m.in. miód, marmoladę i syrop miodowy, a biuro zapewniało dostawę towarów. Mieściło się na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu obecnej siedziby Sądu Okręgowego.

Poczynania kulturalne

19 stycznia lubelski magistrat ogłosił, że szuka do pracy budowniczych, inżynierów i techników. Skomentowano to w taki sposób: „W mieście naszem zanosi się na jakieś wielkie poczynania kulturalne, coś ma się dziać na wielką skalę gospodarki europejskiej”.

Z kolei kilka dni wcześniej w sali posiedzeń Rady Miejskiej doszło do pożaru: „Zapaliła się od pieca podłoga i belki. Gaszenie było trudne, aby nie uszkodzić malowideł na sali”. Działalności Rady także poświęcano sporo uwagi. Jedno z posiedzeń odbyło się pod koniec miesiąca. Już kilka dni wcześniej dziennikarze gazety szczegółowo analizowali wszystkie punkty obrad.

Wykorzystałem wydania “Głosu Lubelskiego” z Czytelni Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Pozostałe informacje

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium