Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2025 r.
19:47

Pandemia koronawirusa: maseczki, kwarantanna i zakaz wstępu do lasu

(fot. DW/archiwum)

Między e-lekcjami piekliśmy chlebek bananowy, a po papier toaletowy chodziliśmy w maseczkach, sprawdzając, czy w sklepie skończyły się już godziny dla seniorów - tak zaczęła wyglądać nasza codzienność pięć lat temu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 marca 2020 roku minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował podczas konferencji prasowej, że jeden z 584 wykonanych w Polsce pacjentom testów na obecność koronawirusa okazał się dodatni. Kolejne cztery przypadki zakażenia potwierdzono 6 marca, a do końca miesiąca było ich ponad 2,5 tysiąca. Pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem potwierdzono w Polsce 12 marca. Rozpoczęło się wprowadzanie mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa obostrzeń i restrykcji. 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Alfabet pandemii Covid-19 w Poslce: 

A jak ANTYSZCZEPIONKOWIEC – ruchy antyszczepionkowe nabrały szczególnego znaczenia podczas pandemii. W Lublinie, podobnie jak w innych miastach, pojawiły się protesty antyszczepionkowców. Organizowano manifestacje, w tym tzw. „marsze wolności”, w których uczestnicy sprzeciwiali się przymusowi szczepień, obostrzeniom pandemicznym i innym środkom wprowadzonym przez rząd. Były one głośnym sygnałem sprzeciwu wobec polityki sanitarnej.

B jak BAŃKA SPOŁECZNA – nieoczekiwane zjawisko, które zyskało popularność w czasie pandemii. Wśród różnych „nowych zwyczajów” ludzi wprowadzonych przez COVID-19 jednym z bardziej interesujących było tworzenie tzw. bąbelków socjalnych. Były to małe grupy osób, które ustalały, że będą spotykać się wyłącznie ze sobą nawzajem, minimalizując ryzyko zakażenia poprzez kontakt z obcymi.

C jak CHLEBEK BANANOWY – wielu z nas podczas lockdownu odkryło nowe zamiłowania; m.in. do gotowania i pieczenia. Przykładem tego jest osławiony chlebek bananowy, którego wypieku podejmowali się nawet najmniej wprawieni w kulinarnych bojach. W sieci krążyły liczne przepisy na ten prosty wypiek, a internauci poszukiwali najlepszego.

D jak DYSTANS SPOŁECZNY – w domu, na spacerze, nawet w gronie najbliższych: wszędzie zalecany był dystans społeczny. W Polsce wynosił on ok. 2 metrów, ale zdarzały się kraje, w których rekomendowano nawet 4 metry. Każdy, kto miał psa, na pewno bardziej go w tym czasie docenił. Miara luksusu dla mieszkańców miast? Duży balkon.

 

E jak E-LEKCJE – czas, gdy domy zamieniły się w szkoły. – Nie trzeba było za bardzo na tych lekcjach być. Co prawda ja sobie dobrze radziłem z nauką, ale inni mieli problem. Ta sytuacja wpłynęła jednak na moje relacje z ludźmi. Ciężko było rozwijać szkolne kontakty, na szczęście po powrocie do szkoły udało się je odbudować – mówi Janek Pijanowski z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

F jak FALA KORONAWIRUSA – żyliśmy od fali do fali. W Polsce i na całym świecie pandemia COVID-19 przebiegała falami, z wyraźnymi wzrostami liczby infekcji w określonych okresach. Często były one związane z mutacjami wirusa (np. warianty Delta, Omikron). Każda z tych fal wymagała wprowadzenia nowych obostrzeń, większej liczby testów, a także większego zaangażowania służb medycznych, by sprostać rosnącej liczbie pacjentów.

G jak GODZINY DLA SENIORÓW – przez kilka miesięcy obowiązywały godziny dla seniorów. Osoby po 60. roku życia mogły robić zakupy między godziną 10 a 12. – Z jednej strony to było miłe, że ktoś o nas pomyślał, ale z drugiej: nie zawsze było to wygodne. Nie każdy senior wychodzi na zakupy akurat między 10 a 12! Czasem potrzebowałam czegoś po południu, ale wtedy w sklepie było więcej ludzi i większe ryzyko. Poza tym półki bywały mniej zaopatrzone, bo rano dostawy jeszcze nie zdążyły przyjechać. No i młodsi denerwowali się, że muszą czekać – wspomina 72-letnia pani Krystyna z Lublina.

H jak HIGIENA – Częste mycie rąk stało się jednym z najważniejszych zaleceń zdrowotnych. Wiele osób zaczęło inwestować w środki do dezynfekcji, a pandemia przyczyniła się do rozwoju nowych technologii, takich jak bezdotykowe dozowniki czy inteligentne sanitariaty.

I jak INFEKCJA – tego słowa chyba obawiał się każdy z nas. Gdy ktoś kichnął, kaszlnął, automatycznie pojawiały się obawy, czy nie mamy do czynienia z osobą zarażoną. Strach o zdrowie swoje i bliskich sprawił, że wiele osób podchodziło do każdej infekcji z dużą ostrożnością. Nawet zwykłe objawy przeziębienia mogły wywołać niepokój i prowadzić do izolacji, aby uniknąć ewentualnego kontaktu z osobami, które mogłyby być narażone na zakażenie.

 

J jak JEDNORAZOWY – jednorazowe maseczki, rękawiczki, stroje medyczne – te hasła padały nieustannie. Wydaje się nawet, że w pewnym momencie budziły w nas poczucie bezpieczeństwa. Jednak z biegiem czasu zaczęły się pojawiać również inne, mniej optymistyczne konsekwencje związane z nadmiernym używaniem jednorazowych produktów. Ich masowa produkcja i wyrzucanie na wysypiska spowodowały ogromny wzrost odpadów, co stało się kolejnym wyzwaniem ekologicznym. Jednorazowe maseczki i rękawiczki zalegały w miejscach publicznych, a ich recykling stał się coraz trudniejszy.

K jak KRYZYS – to słowo wisiało w powietrzu. Dotknął nas kryzys zdrowotny, kryzys ekonomiczny, kryzys zaufania, a także kryzys społeczny. Pandemia wywołała izolację społeczną, która miała wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Osoby starsze, osoby samotne oraz ci, którzy stracili pracę, byli narażeni na depresję, lęki i stres. Zmniejszenie kontaktów międzyludzkich spowodowało również wzrost problemów rodzinnych i przemocy domowej. Z konsekwencjami tego mierzymy się do dziś.

L jak LOCKDOWN – mieliśmy cztery główne lockdowny. Każdy z nich różnił się w zależności od sytuacji epidemicznej, a restrykcje były stopniowo luzowane lub zaostrzane w zależności od liczby zakażeń. Z konsekwencjami lockdownu zmierzyły się m.in. lubelskie restauracje, ale też miejsca kultury, m.in. Kino Bajka, które w 2020 roku poprosiło swoich fanów o pomoc. Problemy jednak nie zniknęły wraz z zakończeniem pierwszego lockdownu. Tak wówczas mówił dyrektor Bajki Waldemar Niedźwiedź: „W sierpniu 2020 mieliśmy 14 proc. wpływów, które były w sierpniu zeszłego roku. A pierwszy tydzień września? W zeszłym roku 18 tysięcy zł, w tym 3 i pół. Oszczędności ze stycznia i lutego dawno się skończyły. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwości, jakie dawały tzw. tarcze antykryzysowe, do seansów nie mogę ciągle dokładać. Mieszkania nie sprzedam” – mówił w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim. Z pomocą przyszli jednak widzowie.

M jak MASECZKI – o maseczkach można mówić wiele, ale w ciekawy sposób na ich obecność w naszym życiu zwróciły uwagę lubelskie naukowczynie: prof. Ewa Głażewska i prof. Małgorzata Karwatowska z Wydziału Filologicznego UMCS, które napisały książkę o covidowych wizerunkach masek z perspektywy językowo-kulturowej. W pewnym momencie maska okazała się przejawem mody, ale też werbalnym zapisem naszych emocji i przekonań.

 

N jak NIETOPERZ – legenda głosi, że od niego wszystko się zaczęło. Chociaż nietoperz jest często wymieniany w kontekście pochodzenia wirusa, warto podkreślić, że jego rola w tym procesie nie jest jednoznaczna. Wciąż trwają intensywne badania, jak doszło do przeniesienia wirusa na ludzi, ale jedno jest pewne – przenoszenie chorób ze zwierząt na ludzi (tzw. zoonozy) to zjawisko, które występowało i występuje w historii ludzkości, a nietoperze stanowią jeden z wielu przykładów takich „pomostów” w przyrodzie.

O jak OSOCZE – można powiedzieć, że produkt na wagę złota. Osocze było pobierane od osób, które przeszły COVID-19 i uzyskały pozytywne wyniki testów na obecność przeciwciał. Następnie, po przetworzeniu, osocze było podawane pacjentom w celu wsparcia ich układu odpornościowego. W pewnym momencie osocze ozdrowieńców stało się jedną z metod leczenia chorób wirusowych, szczególnie COVID-19, w okresie, gdy inne terapie były jeszcze w fazie opracowywania. Taką terapię zapoczątkowała Klinika Chorób Zakaźnych w Lublinie.

P jak PAPIER TOALETOWY – w pierwszych tygodniach pandemii w wielu krajach (w tym w Polsce) pojawiły się ogromne kolejki przed sklepami i puste półki z papierem toaletowym. Ta panika wynikała z lęku przed niepewną przyszłością oraz obaw o możliwość lockdownów, które mogłyby skutkować ograniczoną dostępnością produktów spożywczych i higienicznych. Choć sytuacja wkrótce wróciła do normy, to był to moment, w którym papier toaletowy stał się symbolem niepokoju społecznego i kryzysu.

 

R jak REKONWALESCENCJA – dla jednych łatwa, dla innych niesamowicie wymagająca. Jak się okazało, koronawirus mógł długofalowo wpływać na nasze zdrowie i wprowadzać trudne do odwrócenia zmiany.

S jak SZPITAL TYMCZASOWY – może nie każdy już pamięta, że Targi Lublin, na których odbywają się teraz liczne wystawy i pokazy, w 2020 roku były miejscem dla osób ciężko chorujących na koronawirusa. Budowa szpitala rozpoczęła się w październiku 2020 roku, a jego otwarcie miało miejsce w grudniu tego samego roku. Był to jeden z wielu tymczasowych szpitali, które powstały w Polsce w odpowiedzi na rosnącą liczbę pacjentów chorych na COVID-19.

 

T jak TEST – w Polsce zorganizowano liczne punkty testowania, a także wprowadzono testy w miejscach pracy i szkołach, aby jak najszybciej zidentyfikować przypadki zakażenia. W drugiej fali pandemii na rynku pojawiły się także testy COVID-19, które można było wykonać w domu, co stało się popularnym rozwiązaniem wśród osób chcących sprawdzić swój stan zdrowia bez wychodzenia z domu.

U jak UTRATA SMAKU I WĘCHU – pierwszy objaw koronawirusa. Na pierwszy rzut oka ciekawe doświadczenie, ale czymże jest życie bez dobrego smaku?

W jak WUHAN – to jedno z największych miast w Chinach, nazywane jądrem pandemii, bo to właśnie tutaj, na jednym z targów, najprawdopodobniej doszło do pierwszych zakażeń. Co ciekawe, kiedy w Wuhan wybuchła epidemia koronawirusa, trwała wówczas chińska noworoczna parada. To był moment, w którym tysiące ludzi uczestniczyły w zgromadzeniach, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się zarazy.

Z jak ZAKUPY PRZEZ INTERNET – to właśnie w czasie pandemii nabrały popularności. Liczby mówią same za siebie – przed 2020 rokiem tylko 3 proc. ludzi robiło zakupy spożywcze online, teraz już ponad 20 proc. z nas. Sklepy internetowe rozkwitały, podobnie jak paczkomaty. Jako ciekawostkę warto dodać, że sklepy odzieżowe odnotowały gigantyczny wzrost sprzedaży... dresów i piżam. Ludzie masowo kupowali wygodne ubrania do pracy zdalnej

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium