Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2012 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Dziś Dzień Płynu do Mycia Naczyń

0 8 A A
 (Galeria Biała / archiwum)
(Galeria Biała / archiwum)

Można nie mieć telewizora, poglądów politycznych albo planów na przyszłość. A ten specyfik mają nawet i tacy. W niedzielę mamy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bez względu na irracjonalność takiego święta, płynowi się ono należy.

Zmywanie naczyń kuchennych i stołowych to czynność wykonywana przynajmniej 356 razy w roku w każdym domu. Jak wyliczają autorzy testu płynów do ręcznego mycia naczyń, jaki zrobiono w 2007 roku dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego (we współpracy z Federacją Konsumentów), w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń.
I kto powie, że płyn do mycia tego wszystkiego nie jest wart święta?

Ludwik wiecznie żywy

– Kto żył w bloku w czasach PRL-u i dowiadywał, się że lipiec (albo sierpień) będzie miesiącem remontu ciepłowni wiedział, że tylko wystany w kolejce Ludwik albo TipTop uratują zmywanie w lodowatej wodzie – wspomina pani Dorota z lubelskiego LSM. – TipTop już znikł z półek, choć jak mi się wówczas wydawało, miał fajny zapach i niesamowite opakowanie: żółtą przezroczystą wytłoczkę, której się ucinało nożyczkami dziobek. W miarę zużywania, wytłoczkę się zduszało do ostatniej kropelki – dodaje matka dorosłych dzieci, które mgliście pamiętają gary z wrzątkiem na kuchni. Mniejszy na zmywanie, większy do mycia. Płynu TipTop nie pamiętają.

– Ludwik to tradycyjna marka i ludzie do niej przywiązani ją kupują. Pomimo dużej ilości zapachów w asortymencie, najczęściej ten najstarszy miętowy. Ale nie powiem dokładnie, ile. My mamy takie ilości produktów, że takich zestawień nie robimy – mówi Janusz Borkowski, kierownik lubelskiej hurtowni chemii gospodarczej Frega z ulicy Chemicznej. – Można powiedzieć, że klienci robiąc zakupy w markecie kierują się ceną, a kiedy idą do zwykłego sklepu czy kiosku, wybierają płyn zgodnie z przyzwyczajeniem. Czyli najczęściej Ludwika.

Lato płynie

Kierownik hurtowni pytany, czy we wszystkich butelkach z płynem do naczyń jest to samo, tłumaczy, że zasada działania jest ta sama, ale nie wnikał w niuanse produkcyjne. – Może jedynie jeśli jakiś producent wypuszcza na rynek płyn droższy i tańszy można się spodziewać, że ten drugi jest bardziej rozcieńczoną wersją droższego.

Co ciekawe, handel płynem do mycia naczyń podlega rytmowi pór roku. – Najwięcej płynów sprzedaje się latem. Nie wiem dlaczego. Jak jest ciepło, to ludzie więcej zmywają? – zastanawia się Borkowski, który nie wiedział, że niedziela jest świętem płynu do mycia naczyń. – No, ale toastów wznosić się nim nie da – żartuje. Pytany, jakiego płynu on używa, przyznaje, że takie zakupy robi żona i przy wyborze kieruje się w markecie ceną.

Za dużo, za dużo!

Okazuje się, że większość z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a płyn dozuje na myjkę (gąbkę, ściereczkę, szczotkę – 76 proc. ankietowanych). Pozostali zmywają nalewając do jednej komory zlewu wodę z płynem, a w drugiej płuczą. Tyle samo osób nie stosuje się do zaleceń określonych w "sposobie mycia” podawanym na etykiecie płynów! Czyli nie rozcieńczamy porcji płynu. Ba, nie robimy tego nawet w przypadku, gdy kupujemy koncentrat. Wówczas też nie przestrzegamy zalecanych proporcji rozcieńczania.

Poezja myjąca

Możliwe, że to z myślą o takich, przedawkujących klientach, producenci informują "płyn zawiera pozyskiwany z orzechów palmy brazylijskiej olej babassu, działający przeciwstarzeniowo i nawilżająco na skórę dłoni. Gliceryna i alantoina regenerują, koją i wygładzają naskórek, usuwając spękania i zgrubienia. Obecność protein mleka…”.

"Słoneczna moc cytrusów, połączona ze świeżością kwiatu wiśni. Niezwykle apetyczny zapach, który na zawsze zagości w Twojej kuchni”.

Tymczasem testy, jakie pięć lat temu wykonano za pieniądze unijne i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówią więcej prawdy o tym najpopularniejszym domowym środku czystości. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zbawienny wpływ na dłonie zmywających.

Albo tłuste, albo paluszki

To ważne, bo jak wykazują badania konsumenckie, tylko co trzeci respondent przyznaje, że zmywa w rękawiczkach, a prawie połowa czuje, że musi po zmywaniu użyć kremu do rąk. Pół setki osób, które poprosili ankieterzy o to, by zmywały w 10 różnych płynach do naczyń dostępnych na rynku, wskazało płyn, który ich zdaniem nie niszczy rąk. Jeden! To był Frosch z charakterystyczną zielona żabką na etykiecie. Ale w ocenie ogólnej ten specyfik zyskał zaledwie ocenę "dobrą”. Najlepiej zmywacze ocenili te płyny, które… najbardziej niszczyły im ręce. Czyli były wydajne i dobrze sobie radziły z zabrudzeniami. Takim radykalnym płynem był w ich ocenie Morning Fresh.

Moje panie przepytane

Na 10 moich koleżanek redakcyjnych 4 używają Ludwika, 2 kupują Pur, a 1 Fairy. Pozostałe nie są wierne marce, kierują się ładnym zapachem płynu albo funkcjonalnością opakowania. Nie wierzą reklamom: w łagodność i wydajność itp. 1 nawet bardzo nie wierzy i używa rękawiczek. Kilka marzy o zmywarce, 1 ma zmywarkę. 1 zmywającego męża.

Pan Henryk M.

Na bardzo pouczającym blogu o minimalizmie, prostocie, oszczędzaniu i zdrowiu, autor Henryk Minimalista chwali się, że nie używa zmywarki i płynu do naczyń. – Nie narażam się na negatywne działanie detergentów, nie zagracam kuchni, jestem przyjaźniejszy środowisku, a przez odpowiednie techniki mycia nawet oszczędzam – zapewnia. Uważa, że używając płynu zużywa więcej wody. Zdradza autorska technikę: namoczyć, potem wziąć dobrą gąbkę i myć. – Zmywanie może być nawet przyjemne, jeśli się do tego odpowiednio podejdzie.

Na Facebooku polubiło metodę blogera… 9 osób.

Sztuka przedmiotów codziennych

– Dla mnie najciekawsze jest to, w jaki sposób namaluję plamki i brudki – mówi Karolina Komorowska z Lublina. Absolwentka UMCS tworzy obrazy malarskie, których podstawowym motywem są zużyte przedmioty codziennego użytku. Są tam talerze z zeschniętą resztką śniadania, ze zużytą torebką ekspresowej herbaty. Ich kształty wycina z płyty mdf, a następnie bardzo precyzyjnie maluje. Ukazują piękno rzeczy porzuconych, brzydkich a jednocześnie stanowią refleksję o ludzkim działaniu, w które wpisuje się kruchość życia czy świadectwo mijającego czasu.
"Buble”, wystawę prac Karoliny Komorowskiej, można było zobaczyć w lubelskiej Galerii Białej i zamojskiej galerii Drugie Piętro Strefa Sztuki.

Pozostałe informacje

Cała prawda o telewizji
teatr
25 stycznia 2025, 16:00

Cała prawda o telewizji

Czy jesteście ciekawi, jak wygląda telewizja od środka? Cała prawda o kłamstwach i manipulacjach w przezabawnej komedii „Telewizja kłamie”. Znani aktorzy (Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Bartosz Opania i inni) wcielają się w postacie znanych prezenterów telewizyjnych i osobowości telewizyjnych.

W środę MKS FunFloor Lublin ponownie wystąpi w hali Globus

Hit w hali Globus. MKS FunFloor Lublin gra z KPR Gminy Kobierzyce

W środę do hali Globus zawita KPR Gminy Kobierzyce. Dla Pawła Tetelewskiego będzie to najpoważniejszy z dotychczasowych sprawdzianów

Zamknięty przejazd, zamknięta droga – mieszkańcy Motycza i okolic mają dość

Zamknięty przejazd, zamknięta droga – mieszkańcy Motycza i okolic mają dość

Niektórzy pokonują tę trasę po kilka, kilkanaście razy dziennie. Wśród osób, które swoje plany „zderzają” z zamkniętymi rogatkami są m.in. sanitariusze i przewoźnicy. A pociąg, jak się okazuje, nie zawsze przejeżdża.

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium