Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2016 r.
16:12

Gdyby nie bunt kierowców, nadal moglibyśmy jeździć autobusami zagrażającymi bezpieczeństwu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary, fot. Maciej Kaczanowski
ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary, fot. Maciej Kaczanowski

Gdyby nie bunt kierowców jednego z przewoźników komunikacji miejskiej, nadal moglibyśmy jeździć autobusami zagrażającymi bezpieczeństwu pasażerów. Okazuje się, że miasto nie może samo sprawdzać sprawności pojazdów, za których kursy płaci.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będące w opłakanym stanie autobusy spółki PKS Zielona Góra trafiły pod lupę policji, bo ich kierowcy postanowili przerwać milczenie. – Podjęliśmy kontrole po anonimach, które pojawiły się w naszej komendzie – przyznaje Paweł Paździor, zastępca komendanta miejskiego policji w Lublinie. – Osoby, które się przedstawiły jako kierowcy pojazdów zielonogórskiego przewoźnika twierdziły, że są zmuszane, by takim taborem jeździć, a prośby kierowane do dyrekcji nie przynoszą rezultatu.

Nędza i rozpacz

Pierwsza kontrola miała miejsce 5 marca. To, że w dowodzie rejestracyjnym autobusu była wpisana inna liczba miejsc dla pasażerów, niż była w rzeczywistości to najmniejszy problem. Lista uchybień była długa.

– Nieszczelność nadwozia, w szczególności drzwi, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzony fotel kierowcy, uszkodzone elementy oświetlenia, niesprawność układu kierowniczego. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy – relacjonuje komendant Paździor. Przewoźnik podstawił autobus zastępczy, ale i ten pojazd skontrolowali policjanci i stwierdzili liczne usterki.

– Były to m.in. niesprawności układu awaryjnego otwierania drzwi, wystające elementy metalowe po zdemontowanych siedzeniach, zaklejone taśmą kontrolki ostrzegawcze, w tym kontrolka awarii wpływającej na bezpieczeństwo jazdy, różne opony na jednej osi i mechaniczne uszkodzenia opon – mówi Paździor.

W poprzedni weekend policja skontrolowała w sumie osiem autobusów PKS Zielona Góra i zatrzymała dowody rejestracyjne trzech z nich. Kierowcy dostali mandaty za to, że zdecydowali się prowadzić takie pojazdy.

Nie wyjedziemy

Dalsze wydarzenia mogły się potoczyć zupełnie inaczej. Niesprawne wozy mogły być odstawione w kąt, na ulice mogłyby wyjechać inne. Ewentualnie wyjechałoby ich nieco mniej, a Zarząd Transportu Miejskiego naliczyłby kary za niezrealizowane kursy. Stało się jednak inaczej. Po minionym weekendzie kierowcy już nie chcieli ryzykować, że dostaną mandat.

W poniedziałkowy poranek odmówili wyjazdu szwankującymi autobusami. To dlatego w miasto wyjechało tylko sześć z osiemnastu wozów. Za kierownice dwóch pojazdów wsiedli dyspozytorzy. Gdy tylko opuścili bazę, ktoś powiadomił telefonicznie policję, że w miasto wyruszyły niesprawne przegubowce. Mundurowi pojechali to sprawdzić.

– Jeden pojazd miał niesprawne hamulce i różne ogumienie na jednej osi. Drugi miał luzy w układzie kierowniczym – wylicza Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie były to usterki, które mogły się przytrafić w drodze. Te autobusy w ogóle nie powinny wyjechać. Zatrzymaliśmy dwa dowody rejestracyjne, kierowców ukaraliśmy mandatami.

Nic nie możemy

Gdyby nie bunt kierowców, być może skończyłoby się tylko na trzech zabranych dowodach rejestracyjnych, a po ulicach nadal jeździłoby to, co jeździć nie powinno. Zarząd Transportu Miejskiego wprost przyznaje, że nie ma prawa sprawdzać, czym wożeni są pasażerowie.

– ZTM nie posiada i nigdy nie będzie posiadać uprawnień nadanych ustawowo, takich jak policja czy inne organy właściwe do kontroli stanu technicznego pojazdów. Nie mamy też możliwości kwestionowania badań diagnostycznych – przyznaje Justyna Góźdź z lubelskiego ZTM. – Niemniej jednak nie wykluczany w przyszłych umowach wprowadzenia mechanizmów kontroli, które pozwalałyby nam jako zlecającemu usługi na weryfikację stanu technicznego pojazdu i np. niedopuszczenie go do ruchu. Wprowadzenie takich zapisów wymaga jednak bardziej szczegółowej analizy prawnej.

To może być trudne.

– Problem w tym, że to, co możemy przenieść do umowy musi ściśle odpowiadać naszym kompetencjom – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Od badania stanu technicznego są inne służby. My w umowach zapisujemy, że ten stan musi być taki, jakiego oczekujemy.

Nie tylko Lublin ma tak związane ręce. – Mamy możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, ale w bardzo ograniczonym zakresie – mówi Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. – Nie możemy prowadzić żadnych badań diagnostycznych, stwierdzić luzów w układzie kierowniczym. Możemy sprawdzić, czy drzwi się otwierają i zamykają, czy jest sprawny hamulec postojowy.

Stołeczny ZTM stara się za to prowadzić kontrole wspólnie z policją. W Lublinie policja przyglądała się miejskim autobusom nie dlatego, że apelowali o to ci, którzy zlecają ich kursowanie. – My już w roku 2015 podjęliśmy te działania po tym, jak nasze dzienniki zwracały uwagę na tenże tabor – mówi wiceszef lubelskiej policji. Tamte kontrole obnażyły fatalny stan części pojazdów. – W roku 2015, w marcu, na 12 skontrolowanych autobusów zatrzymaliśmy 10 dowodów rejestracyjnych.

Już dziękujemy

Po wydarzeniach z poniedziałku i wtorku ZTM zerwał umowę z PKS Zielona Góra i naliczył jej milion złotych kary. Kursy przejęli pozostali dwaj przewoźnicy: MPK Lublin i Irex-1.

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium