Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 kwietnia 2015 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Ile jaj znosi kura? Czy są zdrowe? Od czego zależy ich kolor? Rozmowa z ekspertem

Rozmowa z doktorem Kornelem Kasperkiem z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest też pracownikiem Pracowni Oceny Jakości Jaj, która działa w ramach Katedry

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Od czego zależy grubość skorupy jajka?

- Grubość skorupy jest uwarunkowana genetycznie. Czynnikami środowiska raczej w niewielkim stopniu możemy wpłynąć na grubość skorupy. Jest jeden bardzo ważny czynnik, który możemy zmieniać. Musimy dostarczyć ptakom odpowiednią ilość wapnia w paszy. Przy intensywnej produkcji jaj kura musi posiadać ten składnik. W przeciwnym razie skorupy będą cienkie, z wadami. Będą dyskwalifikować jaja i jako wylęgowe, i jako konsumpcyjne.

• Dlaczego jajo nie jest kuliste?

- Ja skłaniam się ku temu, żeby kształt jaja tłumaczyć ewolucyjnym przystosowaniem do rozwoju zarodka kurzego. Ewenement jaja polega na tym, że zarodek rozwija się poza ciałem samicy. Musi mieć zapewnione wszystko co najlepsze, w tym też miejsce: przestrzeń, w którym się rozwija. Zarodek podczas rozwoju zmienia położenie w jaju. Tuż przed wylęgiem głowa jest w tzw. tępym końcu jaja, gdzie znajduje się komora powietrzna.

Jest to pierwsze źródło tlenu dla płuc zarodka. Musi przebić skorupę - a w tym miejscu jest najcieńsza. Poza tym kształt jaja musi być też przystosowany do fizjologii kury. Ciężko byłoby jej znieść kwadratowe jajo. Idąc tym tropem wydawać by się mogło, że kura znosi jaja tzw. ostrym końcem. Tymczasem jajo na samym końcu jajowodu obraca się i jest znoszone tzw. tępym końcem. Czyli "trudniejszą stroną”.

• Od czego zależy barwa skorupy jaj?

- Jeśli chodzi o barwę skorupy to mamy paletę kolorów od prawie śnieżnobiałych do brązowych. Tak jest w przypadku jaj konsumpcyjnych. Są też gatunki kur, które znoszą jaja o skorupie zielonej. Barwa skorupy jest uwarunkowana genetycznie. Pisanek nie możemy zrobić poprzez podawanie w paszy jakiegoś barwnika. Nie wpłynie on na barwę skorupy. Białe jaja są charakterystyczne dla takich ras jak np. Leghorn, zaś brązowe: np. Rhode Island Red.

• Które jaja najczęściej kupujemy?

- Na świecie są dwie tendencje jeśli chodzi konsumpcję jaj. W większości krajów europejskich ludzie kupują głównie jaja o brązowych skorupach. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Ameryce Południowej klienci preferują jaja z białą skorupą. Często klienci podświadomie kojarzą barwę skorupy z barwą żółtka: im będzie bardziej brązowa skorupa, tym bardziej intensywna barwa żółtka Nie ma to ze sobą najmniejszego związku. Barwa skorupy nie ma żadnego wpływu na jakość jaja. Jest to czysto genetyczne uwarunkowanie. Skorupa jest tylko opakowaniem do tego, co jest w środku.

• Od czego zależy intensywność koloru żółtka?

- Od karotenoidów. Kurze wystarczy dostarczyć odpowiednią ilość np. karotenu. Mogą to być karoteny syntetyczne podane w paszy albo karoteny, które kury mogą pobrać wraz z zielonką na podwórku. Im więcej jest karotenu, tym żółtko ma bardziej intensywną barwę. Pośrednio wpływa to na jakość jaja jako produktu. Im więcej tego składnika jest w żółtku, tym więcej przyjmiemy go do organizmu. To jedyny plus. Nie ma to wpływu na inne składniki, które znajdują się w jaju.

• Ile jaj znosi kura?

- Idealnie byłoby, gdyby zniosła jedno dziennie. I taki jest zamiar hodowców. Jajo tworzy się około 24 godzin. Obecnie hodowla zmierza do tego, żeby jak najbardziej skrócić ten czas. Kury znoszą jaja w cyklach, a jajo znoszone jest do południa. Jeśli czas zniesienia jaja wypadnie w godzinach popołudniowych, kura go nie zniesie. Zrobi sobie dzień przerwy, a jajo zniesie na drugi dzień. Obecnie intensywne mieszańce kur nieśnych znoszą 300-320 jaj w rocznym cyklu użytkowania.

• Dlaczego jaja są zdrowe?

- Jakość zdrowotna jaj w dużej mierze jest uwarunkowana ich składem aminokwasowym. FAO czy WHO podawało, że skład jaja kurzego jest tym idealnym składem aminokwasowym produktu spożywczego. Jajo zawiera też szereg witamin i minerałów. Głównie jednak chodzi o białko.

• Czy skorupa jaja zawsze jest chropowata?

- Może nie chodzi o chropowatość tylko o występowanie porów w skorupie. Są to takie mikro otwory w skorupie. Pory są niezbędne dla zarodka. Dzięki nim może oddychać. Stąd taki, a nie inny wygląd jaja.

• Który z ptaków w przyrodzie znosi największe, a który najmniejsze jaja?

- Najmniejsze jajo znosi koliberek hawański. Średnio ważą one ok. 0,25 g. Natomiast największe jajo znosi struś afrykański. To jest największa komórka jajowa w całym świecie zwierząt. Masa tego jaja kształtuje się nawet do 1,5-2 kg. Jeśli przeliczymy to na kurze jaja, to mogłoby się w nim zmieścić nawet 40.

• Jak sprawdzić w sklepie czy jajo kurze jest świeże?

- W sklepie na pewno warto zwrócić uwagę na jakość skorupy. Jajo po zniesieniu posiada tzw. puder wapienny, który z czasem się osypuje. Świeże jaja nie będą się błyszczały. Będą matowe. Jeśli są to jaja dłużej przechowywane, to nabiorą połysku. Przechowywanie będzie jedną z przyczyn. Drugą może być mycie jaj. Tego robić nie wolno.

• Dlaczego?

- Zostaje zerwana osłonka mucynowa z jaja. To taka powłoka, która zapobiega przedostawaniu się bakterii przez pory do wnętrza jaja. Każde wniknięcie drobnoustrojów spowoduje proces metaboliczny i psucie się jaj. Generalnie jaja nie powinny być myte. I to zarówno na etapie pakowania, jak też przez konsumenta. Jaj nie można myć zaraz po przyniesieniu do domu. Można to zrobić bezpośrednio przed konsumpcją.

• A jak sprawdzić świeżość jaj w domu?

- Jajka się starzeją i z treści jaja zostaje odparowana część wody. Wiąże się z tym to, że powiększa się komora powietrzna. Jak ugotujemy jajko na twardo po obraniu go widzimy takie wklęśnięcie w tzw. tępym końcu. W tym właśnie miejscu była komora powietrzna. Im większa jest komora, tym jajo jest starsze. Najłatwiej to sprawdzić wkładając jajo do wody. Jeśli pływa to świadczy o tym, że jest stare. Niekoniecznie jednak nie nadaje się do konsumpcji. Świeże jajo będzie tonęło.

Do jajka można też przyłożyć latarkę, aby zobaczyć jego treść. Należy zgasić światło, żeby było lepiej widać. Wtedy bardzo dobrze widać komorę powietrzną. Jaja 7-dniowe mają komory wielkości ok. 4 mm. Do 6 mm mają komorę jaja klasy A, które są jajami spożywczymi. Powyżej 6 mm jaja przemysłowe. Nie powinny trafić do konsumentów. Poza tym w świeżym jaju nie będzie można zlokalizować żółtka. Będzie centralnie ułożone w treści jaja. Żółtko znajduje na tzw. chalazach. To są takie sznurki białkowe, które trzymają je w centrum jaja. Jak jajo się starzeje często chalazy ulegają zerwaniu. Żółtko zaczyna pływać. Jak podświetlimy jajo i zobaczymy cień pod skorupą, to znaczy, że żółtko zaczęło pływać.

• Ile czasu kura może znosić jaja?

- Generalnie kury w intensywnej produkcji użytkuje się w cyklu rocznym. Później kura się przepierza. Jest przerwa w nieśności. Musimy dawać jej paszę, a nie mamy produktu. W kolejnym okresie nieśności produkcja jaj jest już niższa. Z tego powodu, w drugim roku kur już się nie użytkuje. Stado się likwiduje.

• A ile w ogóle może kura żyć na wolności?

- To chyba najtrudniejsze pytanie, bo nikt tego nie bada. Trzeba byłoby założyć doświadczenie i utrzymywać kury do śmierci. Nie ma to jakiegoś aplikacyjnego przełożenia. Chyba tylko z sentymentu taka kura jest utrzymywana na przydomowych podwórkach. Zasada jest taka, że im kura jest starsza, tym mniej jaj znosi w cyklu rocznym. Jest to nieopłacalne.

• Czym zajmuje się Pracowania Oceny Jakości Jaj? Na czym polega państwa praca?

- Pracownia Oceny Jakości Jaj wykonuje szereg analiz na potrzeby doświadczeń własnych. Mamy własne stada kur: Zielononóżkę kuropatwianą i Polbara. Objęte są one programem ochrony zasobów genetycznych drobiu. Stado Polbara Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest jedynym stadem tej rasy na świecie. Co roku w obu stadach utrzymywanych jest około tysiąca ptaków. Ferma znajduje się w Stacji Dydaktyczno-Badawczej Zwierząt Drobnych im. Laury Kaufman w Felinie. Posiadamy jeszcze sześć linii zarodowych przepiórek japońskich, jak też amatorskie stado kur czubatych. Ocenę jakości jaj wykonujemy zarówno dla siebie - do danego doświadczenia, jak też dla podmiotów koordynujących ochronę zasobów genetycznych drobiu w Polsce w ramach corocznych sprawozdań do oceny wartości użytkowej drobiu.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wierni na placu Świętego Piotra w Watykanie modla się po śmierci papieża Franciszka

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu Franciszka

Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?
ALERT POGODOWY

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz. Możliwy jest także grad. Czy możemy spodziewać się powtórki z ubiegłego tygodnia?

SUV czy crossover: co wybrać?

SUV czy crossover: co wybrać?

Crossover czy SUV: co wybrać? W tym artykule przyjrzymy się obu typom pojazdów i określimy, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

Pumping equipment plays a key role in ensuring the smooth operation of industrial, construction, and agricultural enterprises. Its efficiency depends on the productivity of production processes, the level of electricity consumption, and maintenance costs. Choosing the right pump allows you to reduce operating costs, increase the reliability of the system, and improve the overall efficiency of the enterprise.The main criteria for choosing a pump include performance, energy efficiency, type of pumped medium, and equipment maintainability. In this article, we will consider different types of BFW pumps, their features, and current trends in the field of pumping equipment.

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta
kraj świat

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta

Prezydent RP, Andrzej Duda, chce żeby dzień pogrzebu papieża Franciszka, czyli najbliższa sobota, 26 kwietnia, była w Polsce dniem żałoby narodowej. Informację przekazał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje

Węglin Południowy i Północny to dziś jedne z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Lublina. Wzmożona zabudowa mieszkaniowa, nowe drogi, remonty i planowane ścieżki rowerowe pokazują, jak szybko zmienia się ta część miasta. Zarysowane są także konkretne plany inwestycyjne na najbliższe lata, obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i zieleń miejską. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Wtorek na Dzielni”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na kanale YouTube Dziennika Wschodniego.

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Ponad 460 tysięcy złotych w Mini Lotto i 40 tysięcy w Multi Multi Plus – szczęście uśmiechnęło się do graczy z Tarnogrodu i Lublina.

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Skup nieruchomości za gotówkę – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Sprzedaż mieszkania w krótkim czasie jest aktualnie trudnym do zrealizowania zadaniem. Zależy od tego wiele czynników. Skup nieruchomości za gotówkę to usługa skierowana do właścicieli mieszkań, domów, działek lub lokali użytkowych, którzy chcą sprzedać swoją nieruchomość szybko i bez zbędnych formalności.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium