Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2025 r.
20:15

Jazz w CSK: Dwa koncerty marzeń

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
Piotr Wojtasik
Piotr Wojtasik (fot. Materiały prasowe)

Jeden z najbardziej cenionych europejskich zespołów współczesnego jazzu, Tord Gustavsen Trio. I eden z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych, Piotr Wojtasik uświetnią jubileusz 5-lecia projektu Jazz w CSK. – Jeden i drugi jest spełnieniem moich marzeń – mówi Wojciech Mościbrodzki, koordynator projektu Jazz w CSK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę, 26 kwietnia, w Sali Operowej CSK zobaczymy międzynarodowy kwintet Piotra Wojtasika z udziałem wybitnych amerykańskich jazzmanów. Lubelski koncert będzie premierą wydawnictwa „Inscape”. Nagrań dokonano w legendarnym amerykańskim studiu nagraniowym Van Gelder Studio w New Jersey. To naprawdę kultowe miejsce. Nagrywały tu ikony jazzu, takie jak Miles Davis, Hank Mobley, Ervin Booker czy Johnny Griffin.

Siła improwizacji

Program koncertu wypełnią premierowe kompozycje, które wyróżnia wysoki ładunek emocjonalny i siła improwizacji. Muzyka Wojtasika wykorzystuje wszystko, co najlepsze w jazzie nowoczesnym, w jego nurcie akustycznym. Najnowsze kompozycje Wojtasika odzwierciedlają wszystkie muzyczne fascynacje lidera.

Piotr Wojtasik to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 40 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Współpracuje z takimi muzykami jak: Billy Harper  John Betsch  Joris Teepe  Viktor Tóth  Steven McCraven  Nicolas Simion  Michał Barański  Michał Miśkiewicz  Kazimierz Jonkisz  Michał Tokaj.

Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak:  Kenny  Joe Lovano  Archie Shepp. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 14 autorskich płyt. A albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały nagrodę polskiej branży muzycznej; Fryderyka. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Oprócz lidera na scenie CSK zobaczymy znakomitego saksofonistę tenorowego Marka Shima, który towarzyszył w wielu trasach legendarnemu perkusiście Elvinowi Jonesowi, a także wielu innym cenionym i wpływowym artystom, takim jak: Terence Blanchard, David Murray, The Mingus Big Band czy Vijay Iyer.

Na fortepianie zagra Greg Murphy, który jest ważną postacią na nowojorskiej scenie jazzowej. Najbardziej znany jest z ponad 20-letniej współpracy z wszechstronnym perkusistą Johna Coltrane'a, Rashiedem Alim. Pracował również z Ornettem Colemanem, Carlosem Santaną oraz Archiem Sheppem. 

W sekcji rytmicznej zobaczymy Jorisa Teepe. To znakomity holenderski basista jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował m.in. z: Joeyem Berkleyem, Ronem Jacksonem i Darrellem Grantem. Był długoletnim członkiem Rashied Ali Band.

A na perkusji zagra Tommy Campbell, który jest bratankiem Jimmy’ego Smitha – legendarnego mistrza gry na Hammondzie B3. Przez prawie dwie dekady współpracował z Dizzym Gillespie, a także z Sonnym Rollinsem. Tommy nagrywał i dużo koncertował z Johnem McLaughlinem, a także z Kevinem Eubanksem.

Tord Gustavsen Trio (fot. materiały prasowe)

Norweski romantyzm

16 czerwca (poniedziałek) w Sali Operowej CSK wystąpi Tord Gustavsen Trio z Norwegii To gwiazda monachijskiej wytwórni ECM Records. Muzyka norweskiego pianisty i kompozytora Torda Gustavsena wciąż ewoluuje, sięgając po niezwykłe melodie, subtelne groove'y, muzyczną przestrzeń; łącząc delikatność i głębię. A co o swojej muzyce mówi lider, Tord Gustavsen?
– Mam wrażenie, że zarówno rozciąganie się jak i bycie kreatywnym dzieje się organicznie, unikając wyobcowania i sztywności, gdy odbywa się w energetycznym połączeniu z moimi korzeniami: z uziemieniem i zmysłowością hymnów, pieśni duchowych i kołysanek, z którymi dorastałem – opowiada nam Tord Gustavsen.

Zaczął grać na fortepianie w wieku 4 lat. Jego debiut płytowy „Changing places” (2003) okrzyknięto debiutem dekady, a jego następca „The Ground” (2005) był przez wiele tygodni numerem 1 na norweskich listach przebojów. W 2016 roku Tord wydał album „What was said” z udziałem afgańsko-niemieckiej piosenkarki Simin Tander, gdzie na nowo zinterpretowali starożytne norweskie hymny i wiersze sufickie w języku paszto. Albumem, który przybliżył muzykę Norwega międzynarodowej publiczności była płyta „The Other Side” (2018). Album zawierał to co najlepsze w twórczości Torda, jak również trzy imponujące nowe wersje chorałów J.S. Bacha w dialogu z oryginalnymi kompozycjami Gustavsena. Cztery lata trzeba było czekać na kolejne wydawnictwo.

W 2022 roku ukazał się kolejny album tria zatytułowany „Opening”, tym razem z udziałem basisty Steinara Raknesa, dodającego do muzyki tria mocne, zmysłowe muzyczne fundamenty, a także wirtuozowską solową grę.

Ostatni – jak dotąd – album zatytułowany „Seeing”, kończy trylogię albumów tria po 2018 roku. Jego sposób opowiadania o historii jazzu z „nordyckimi” refleksyjnymi nastrojami i lirycznym pięknem, to z pewnością nowy, intrygujący głos na współczesnej europejskiej scenie jazzowej.

Koncert będzie składał się z dialogu między kompozycjami z najnowszego albumu i utworami z kilku poprzednich albumów. Nie mamy scenariusza. Budujemy koncert na miejscu, na bieżąco. Dlatego każdy koncertowy wieczór jest wyjątkowy – nigdy nie wiemy dokładnie, co zagramy, dopóki nie znajdziemy się na scenie – mówi Tord Gustavsen

Skandynawski minimalizm

Na scenie towarzyszyć mu będą znakomitości skandynawskiego jazzu. Na perkusji zagra Jarle Vespestad – skandynawski minimalizm, który reprezentuje Jarle, ma bardzo mało odpowiedników w świecie perkusistów. Jego akcent liryczny i interakcja – rozwijana podczas koncertów – między Tordem a nim samym są istotnymi elementami muzycznej struktury zespołu.

Drugim filarem sekcji rytmicznej tria jest wirtuoz kontrabasu Steinar Raknes, który znany jest z charakterystycznego, mocnego brzmienia. Nie boi się korzystać z elektroniki, aby rozszerzyć brzmienie kontrabasu, wykorzystując w pomysłowy sposób pedały gitarowe i loopery. Steinar jest znany ze współpracy z takimi artystami jak: Chick Corea, Michael Brecker, Bobby McFerrin i Ola Kvernberg. Grał w wielu zespołach, w tym: The Core, Ola Kvernberg Trio, Skáidi i Trondheim Jazz Orchestra.

– To będzie muzyka na najwyższym poziomie. W mojej ocenie, nie zobaczenie tego koncertu, to będzie wielkim faux paus. Będziecie państwo żałowali, że nie widzieliście tych koncertów – mówi Wojciech Mościbrodzki, menadżer i popularyzator jazzu, koordynator projektu Jazz w CSK. – Jeden i drugi jest spełnieniem moich marzeń i dopełnieniem listy wykonawców, którzy przez ostatnie 5 lat wystąpili w Klubie Muzycznym w ramach cyklu Jazz w CSK. Organizacyjnie było to przedsięwzięcie o tyle trudne, że obaj artyści są potwornie zapracowani. Ogromnym wsparciem była Magda Fijałkowska oraz Ania Walkowska, która koordynowała wszystkie kwestie proceduralne i organizacyjne. Miejscem szczególnym i doskonałą oprawą koncertów będzie sala Operowa CSK. Mam nadzieję, że podczas tych koncertów będzie szczelnie wypełniona

Bilety na koncert Piotra Wojtasika są już do kupienia w sklepiku kulturalnym CSKWkrótce rusza sprzedaż biletów na koncert Tord Gustavsen Trio. Wszystkie informacje będą dostępne na stronie internetowej CSK.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium