Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 lutego 2016 r.
20:09

Mała Oliwia z Lublina w połowie drogi do spełnienia marzeń

- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.
- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.

Kiedy Oliwia Pukas z Lublina miała 10-miesięcy, jej prawa noga była o 10 cm krótsza od lewej. Noga nie rozwijała się i nie rosła. Wada się powiększała. Rodzice dziecka rozpoczęli walkę o sprawność córki. Z pomocą przyszli nie tylko bliscy ale i obcy ludzie. 29 marca Oliwia skończy 6 lat. Po dwóch operacjach w Stanach Zjednoczonych jej noga „urosła” już o ponad 10 cm

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Obecnie Oliwia nie potrzebuje już protezy - cieszy się Katarzyna Jedynak-Pukas, mama Oliwii. - Córeczka chodzi w buciku na podwyższeniu, które ma wysokość 3,5 cm.
- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.

Walka

O Oliwii Pukas z Lublina, bez wątpienia możemy powiedzieć „nasza” bohaterka. Dziewczynce i jej rodzicom towarzyszymy od 5 lat. Po raz pierwszy pisaliśmy o chorobie Oliwi, kiedy dziewczynka miała 10-miesięcy. 29 marca skończy 6 lat. To rezolutna, pogodna i uśmiechnięta dziewczynka.

Oliwia cierpi na rzadką i trudną do leczenia wadę. Urodziła się z wrodzonym skróceniem prawej kości udowej z deformacją okolicy biodra i kolana. Kiedy poznaliśmy dziewczynkę i jej rodziców w 2011 roku, różnica między obiema nóżkami Oliwii wynosiła już 10 cm. Wada się powiększała.
Lekarze w Polsce nie pozostawiali rodzicom złudzeń, przyznając, że szansa, aby kość udowa dziecka rosła na długość jest raczej iluzoryczna. Lekarze oceniali też, że bez specjalistycznego leczenia różnica w długości nóg Oliwii może wynieść nawet 35 cm.

Rozpoczęła się walka o to aby dziewczynka była sprawną osobą. By mogła biegać, skakać, tańczyć i jeździć na rowerze.
Na swoich nogach, bez protezy.

Zbiorki i licytacje

Rodzice Oliwi wiedzieli o klinice na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, w której dr Dror Paley leczy tego typu schorzenia. Po konsultacjach i wstępnym kosztorysie operacji, zaczęli zbierać pieniądze.  

Luty 2012

Na pierwsze dwie operacje potrzeba było ok. 200 tysięcy dolarów. Na możliwości rodziny kwota nieosiągalna. Rozpoczęły się więc zbiórki, licytacje, były też ulotki z prośbą o przekazywanie 1 procenta podatku. W akcję włączyli się zarówno bliscy jak też zupełnie obce osoby. Prośby przyniosły skutek.

- Odpisy z 1 procenta stanowią ok. 70 procent całej zebranej przez nas sumy - wylicza mama Oliwii. - To ogromna pomoc, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni.

Operacja

Po dwóch latach udało się zebrać potrzebna kwotę na pierwszą operację: rekonstrukcję stawu biodrowy i kolanowego. Rodzicom udało się też uzyskać pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki temu rodzice mieli zabezpieczone środki na kolejny wyjazd do Stanów.

- Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ sfinansował koszty leczenia Oliwii Pukas w wysokości 486 128,04 zł, obejmujące następujące etapy: rekonstrukcję stawu biodrowego, rekonstrukcję stawu kolanowego kończyny dolnej prawej wraz z rehabilitacją pooperacyjną w szpitalu oraz ambulatoryjną - wylicza Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ.
Operacja, którą przeszła dziewczynka, pozwoliła zlikwidować wszystkie wady w nóżce, z którymi Oliwia się urodziła. 

Mimo to rodzina ponosiła inne koszty jak chociażby pobytu czy też zakupu opatrunków.

Drugie podejście

W styczniu 2015 roku Oliwia z rodziną wyleciała na drugą operację w klinice na Florydzie. Na kość udową dziewczynki lekarze założyli specjalny aparat, za pomocą którego dzień po dniu, milimetr po milimetrze jej nóżka była wydłużana.
1 mm na dzień. Wydłużanie trwało w sumie 16 tygodni.

- Początki były bardzo trudne. Rana była świeża. Trzeba było czekać, aż się zagoi - opowiada pani Katarzyna. - Później Oliwa dużo ćwiczyła zarówno w ośrodku z rehabilitantami jak też w domu, w którym mieszkaliśmy. Znosiła to bardzo dzielnie. Chętnie ćwiczyła.
Kilka miesięcy później rodzina po raz kolejny polecała na Florydę, aby założony na nogę aparat usunąć.

- Połowa drogi za nami, ostatnie dwa i pół roku to czas intensywnego leczenia i rehabilitacji, 3 razy podróżowaliśmy do USA, łącznie przez ten czas prawie 9 miesięcy mieszkaliśmy za Oceanem - wyliczają rodzice dziewczynki na profilu na Facebooku poświęconym ich córce. - Oliwka spędziła 14 godzin na stole operacyjnym, 4 razy miała znieczulenie ogólne, 10 miesięcy w aparacie, nie wspominając o niezliczonej ilości godzin rehabilitacji zarówno w klinice Dr. Paley jak i tu w Polsce. Oliwkę czekają jeszcze co najmniej dwie kolejne operacje w USA i rehabilitacja.

1 procent

Przez ten czas chora noga Oliwii urosła o ok. 11 cm.

- Jest sprawna i w pełni funkcjonalna - cieszą się rodzice dziewczynki. - Niestety, wada wrodzona powoduje, że kość udowa nie rośnie i z czasem niezbędne będą kolejne wydłużania.
Kolejna operacja z co najmniej dwóch, do której już przygotowuje się rodzina, została wyznaczona na 2018 rok.

- Obecnie nie prowadzimy żadnych zbiórek - dodaje mama dziewczynki. - 1 procent z podatku to główne źródło wsparcia w leczeniu Oliwii.

Jak pomóc?

• 1% podatku dla Oliwii
KRS: 0000037904
W rubryce informacje uzupełniające należy wpisać: Oliwia Pukas 11802

• Na dalsze leczenie dziewczynki za pośrednictwem Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą (ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa) można też przekazywać darowizny.
Nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 koniecznie z oznaczeniem wpłaty „11802 Pukas Oliwia”

Luty 2016 - Nie mogę się doczekać kiedy będę mogła jeździć na rowerze, bo jak miałam protezę to mi było ciężko jeździć - mówi Oliwia Pukas
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

Paweł Mazurek (z lewej) to jeden z liderów Team Erkado

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Team Erkado pokonał RSO i ucieka z dołu tabeli

Rywalizacja dwóch ekip okupujących dolne rejony tabeli rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego była najbardziej zaciętą w 13 kolejce.

Muzyczny duet – Błędowski & Jemioła w Teatrze Starym
koncert
19 lutego 2025, 21:00

Muzyczny duet – Błędowski & Jemioła w Teatrze Starym

Dwa głosy, dwie gitary – Paweł Błędowski i Łukasz Jemioła wystąpią 19 lutego (środa) w Teatrze Starym w Lublinie.

Liczyła się każda sekunda. Policjanci eskortowali pojazd aż do szpitala

Liczyła się każda sekunda. Policjanci eskortowali pojazd aż do szpitala

To była dość nietypowa akcja puławskich policjantów z drogówki. Zamiast wezwani do wypadku, otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc w jak najszybszym dotarciu do szpitala

Jak działa pralnia przemysłowa? Wyposażenie i sprzęt pralniczy

Jak działa pralnia przemysłowa? Wyposażenie i sprzęt pralniczy

Pralnia przemysłowa to miejsce, gdzie proces prania, suszenia i prasowania tkanin odbywa się na dużą skalę, w sposób zoptymalizowany i zautomatyzowany. Usługi tego typu są kluczowe dla wielu branż, takich jak hotele, zakłady produkcyjne, restauracje, czy lokale gastronomiczne, które potrzebują regularnego czyszczenia dużych ilości tekstyliów, od obrusów po odzież roboczą. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu i technologii, pralnie przemysłowe zapewniają skuteczne pranie, które spełnia wysokie standardy higieny i jakości. W niniejszym artykule omówimy, jak działa pralnia przemysłowa oraz przyjrzymy się najważniejszym urządzeniom pralniczym wykorzystywanym w tym procesie.

Finansowe koło zamachowe przedsiębiorców
DZIEŃ WSCHODZI
film

Finansowe koło zamachowe przedsiębiorców

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju na dobre wpisał się na listę instytucji samorządu województwa lubelskiego, które z powodzeniem wspierają przedsiębiorców. Tylko w ub. roku udzielił 233 pożyczek na łączną kwotę przekraczającą 177 mln złotych. W 2025 roku na rynek trafią kolejne dziesiątki milionów złotych, które mają pomóc w rozwoju gospodarki w regionie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium