Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 lutego 2016 r.
20:09

Mała Oliwia z Lublina w połowie drogi do spełnienia marzeń

0 6 A A
- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.
- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.

Kiedy Oliwia Pukas z Lublina miała 10-miesięcy, jej prawa noga była o 10 cm krótsza od lewej. Noga nie rozwijała się i nie rosła. Wada się powiększała. Rodzice dziecka rozpoczęli walkę o sprawność córki. Z pomocą przyszli nie tylko bliscy ale i obcy ludzie. 29 marca Oliwia skończy 6 lat. Po dwóch operacjach w Stanach Zjednoczonych jej noga „urosła” już o ponad 10 cm

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Obecnie Oliwia nie potrzebuje już protezy - cieszy się Katarzyna Jedynak-Pukas, mama Oliwii. - Córeczka chodzi w buciku na podwyższeniu, które ma wysokość 3,5 cm.
- Cieszę się, że nie muszę już nosić protezy bo jej nie lubiłam – mówi Oliwia.

Walka

O Oliwii Pukas z Lublina, bez wątpienia możemy powiedzieć „nasza” bohaterka. Dziewczynce i jej rodzicom towarzyszymy od 5 lat. Po raz pierwszy pisaliśmy o chorobie Oliwi, kiedy dziewczynka miała 10-miesięcy. 29 marca skończy 6 lat. To rezolutna, pogodna i uśmiechnięta dziewczynka.

Oliwia cierpi na rzadką i trudną do leczenia wadę. Urodziła się z wrodzonym skróceniem prawej kości udowej z deformacją okolicy biodra i kolana. Kiedy poznaliśmy dziewczynkę i jej rodziców w 2011 roku, różnica między obiema nóżkami Oliwii wynosiła już 10 cm. Wada się powiększała.
Lekarze w Polsce nie pozostawiali rodzicom złudzeń, przyznając, że szansa, aby kość udowa dziecka rosła na długość jest raczej iluzoryczna. Lekarze oceniali też, że bez specjalistycznego leczenia różnica w długości nóg Oliwii może wynieść nawet 35 cm.

Rozpoczęła się walka o to aby dziewczynka była sprawną osobą. By mogła biegać, skakać, tańczyć i jeździć na rowerze.
Na swoich nogach, bez protezy.

Zbiorki i licytacje

Rodzice Oliwi wiedzieli o klinice na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, w której dr Dror Paley leczy tego typu schorzenia. Po konsultacjach i wstępnym kosztorysie operacji, zaczęli zbierać pieniądze.  

Luty 2012

Na pierwsze dwie operacje potrzeba było ok. 200 tysięcy dolarów. Na możliwości rodziny kwota nieosiągalna. Rozpoczęły się więc zbiórki, licytacje, były też ulotki z prośbą o przekazywanie 1 procenta podatku. W akcję włączyli się zarówno bliscy jak też zupełnie obce osoby. Prośby przyniosły skutek.

- Odpisy z 1 procenta stanowią ok. 70 procent całej zebranej przez nas sumy - wylicza mama Oliwii. - To ogromna pomoc, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni.

Operacja

Po dwóch latach udało się zebrać potrzebna kwotę na pierwszą operację: rekonstrukcję stawu biodrowy i kolanowego. Rodzicom udało się też uzyskać pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki temu rodzice mieli zabezpieczone środki na kolejny wyjazd do Stanów.

- Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ sfinansował koszty leczenia Oliwii Pukas w wysokości 486 128,04 zł, obejmujące następujące etapy: rekonstrukcję stawu biodrowego, rekonstrukcję stawu kolanowego kończyny dolnej prawej wraz z rehabilitacją pooperacyjną w szpitalu oraz ambulatoryjną - wylicza Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ.
Operacja, którą przeszła dziewczynka, pozwoliła zlikwidować wszystkie wady w nóżce, z którymi Oliwia się urodziła. 

Mimo to rodzina ponosiła inne koszty jak chociażby pobytu czy też zakupu opatrunków.

Drugie podejście

W styczniu 2015 roku Oliwia z rodziną wyleciała na drugą operację w klinice na Florydzie. Na kość udową dziewczynki lekarze założyli specjalny aparat, za pomocą którego dzień po dniu, milimetr po milimetrze jej nóżka była wydłużana.
1 mm na dzień. Wydłużanie trwało w sumie 16 tygodni.

- Początki były bardzo trudne. Rana była świeża. Trzeba było czekać, aż się zagoi - opowiada pani Katarzyna. - Później Oliwa dużo ćwiczyła zarówno w ośrodku z rehabilitantami jak też w domu, w którym mieszkaliśmy. Znosiła to bardzo dzielnie. Chętnie ćwiczyła.
Kilka miesięcy później rodzina po raz kolejny polecała na Florydę, aby założony na nogę aparat usunąć.

- Połowa drogi za nami, ostatnie dwa i pół roku to czas intensywnego leczenia i rehabilitacji, 3 razy podróżowaliśmy do USA, łącznie przez ten czas prawie 9 miesięcy mieszkaliśmy za Oceanem - wyliczają rodzice dziewczynki na profilu na Facebooku poświęconym ich córce. - Oliwka spędziła 14 godzin na stole operacyjnym, 4 razy miała znieczulenie ogólne, 10 miesięcy w aparacie, nie wspominając o niezliczonej ilości godzin rehabilitacji zarówno w klinice Dr. Paley jak i tu w Polsce. Oliwkę czekają jeszcze co najmniej dwie kolejne operacje w USA i rehabilitacja.

1 procent

Przez ten czas chora noga Oliwii urosła o ok. 11 cm.

- Jest sprawna i w pełni funkcjonalna - cieszą się rodzice dziewczynki. - Niestety, wada wrodzona powoduje, że kość udowa nie rośnie i z czasem niezbędne będą kolejne wydłużania.
Kolejna operacja z co najmniej dwóch, do której już przygotowuje się rodzina, została wyznaczona na 2018 rok.

- Obecnie nie prowadzimy żadnych zbiórek - dodaje mama dziewczynki. - 1 procent z podatku to główne źródło wsparcia w leczeniu Oliwii.

Jak pomóc?

• 1% podatku dla Oliwii
KRS: 0000037904
W rubryce informacje uzupełniające należy wpisać: Oliwia Pukas 11802

• Na dalsze leczenie dziewczynki za pośrednictwem Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą (ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa) można też przekazywać darowizny.
Nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 koniecznie z oznaczeniem wpłaty „11802 Pukas Oliwia”

Luty 2016 - Nie mogę się doczekać kiedy będę mogła jeździć na rowerze, bo jak miałam protezę to mi było ciężko jeździć - mówi Oliwia Pukas
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Rondo w tym miejscu? Radny proponował takie rozwiązanie
Biała Podlaska

Rondo na ruchliwym skrzyżowaniu? Tarcza za mała

Na tym ruchliwym skrzyżowaniu można stworzyć rondo tymczasowe - proponuje radny Igor Dzikiewicz. Urzędnicy już to przeanalizowali i nie mają dobrych wiadomości. Sprawa jest zbyt skomplikowana, a tarcza skrzyżowania za mała.

Byli ministrowie: Zbigniew Ziobro (z lewej) i Marcin Romanowski

Romanowski zrzekł się statusu posła zawodowego

Ukrywający się na Węgrzech przed nakazem aresztowania poseł PiS Marcin Romanowski przekazał, że „zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia.

Potrzebna karma. Noworoczna zbiórka dla zwierząt

Potrzebna karma. Noworoczna zbiórka dla zwierząt

Od przyszłego wtorku rusza noworoczna zbiórka dla bezdomnych zwierząt. Dary można zostawiać w Centrum Handlowym Skende w Lublinie.

Piotr Kubica to nowy rzecznik Motoru Lublin

Motor Lublin ma nowego rzecznika prasowego

Piotr Kubica, który pracował ostatnio w drugoligowym Podbeskidziu Bielski-Biała od czwartku jest nowym rzecznikiem prasowym Motoru Lublin, beniaminka PKO BP Ekstraklasy.

Opony na niby, to mandacik srogi

Opony na niby, to mandacik srogi

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującą mercedesem, która chciała uniknąć kontroli. Kobieta na widok patrolu próbowała zjechać w boczną uliczkę. Jak się okazało, auto było całkowicie niesprawne. Zniszczone i popękane opony, brak przeglądu technicznego od 2019 roku oraz braki w oświetleniu – to tyko niektóre z mankamentów. Kobieta została ukarana dwoma mandatami na łączną kwotę 1100 złotych.

W minionym roku Zamość dwa razy walczył z bardzo dużymi podtopieniami po intensywnych ulewach

Średnio 6 akcji dziennie. Pożary, powodzie, wypadki. Strażacy podsumowali rok

Wcale nie pożary stanowiły większość interwencji podejmowanych przez zamojskich strażaków w zeszłym roku. Wyjeżdżali z bazy średnio 6 razy dziennie, bo łącznie aż 2037 w ciągu minionych 12 miesięcy. Ale bywały doby, gdy akcje liczyli w setkach.

Chełmianka zagra w zimie siedem sparingów

Chełmianka zagra w zimie siedem sparingów

Piłkarze Chełmianki wrócą do treningów w następny czwartek, 9 stycznia. Drużyna Grzegorza Bonina podczas zimowych przygotowań rozegra siedem meczów kontrolnych.

Tak Nowy Rok przywitali w Puławach, Końskowoli i Kurowie
zdjęcia
galeria

Tak Nowy Rok przywitali w Puławach, Końskowoli i Kurowie

Zabawa, taniec, śpiew i fajerwerki - część mieszkańców skorzystała z oferty swoich samorządów i bawiła się na sylwestrach miejskich. W tym roku do grona gmin, które je organizują dołączyły Kurów i Końskowola - nowe miasta na mapie powiatu puławskiego.

Wycinka drzew na Starym Mieście w Lublinie
Alarm24
galeria

Wycinka drzew na Starym Mieście w Lublinie

Na Starym Mieście w Lublinie wielu drzew nie ma. Ostatnio ich liczba znów się zmniejszyła, a jedna z czytelniczek zaniepokojona tym faktem napisała do naszej redakcji. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się sprawie i ustalić dlaczego ze Starego Miasta znika zieleń.

Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin w dziesiątce najlepszych siatkarzy świata

Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin w dziesiątce najlepszych siatkarzy świata

Na koniec 2024 roku portal Volleyball World przygotował dziesiątkę najlepszych siatkarzy i siatkarek na świecie. W tym gronie znalazł się także Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin. Reprezentant Polski uplasował się na dziewiątej pozycji.

Ktoś typował i wygrał. Ekstrapensja ustrzelona w Lubelskiem

Ktoś typował i wygrał. Ekstrapensja ustrzelona w Lubelskiem

Szczęście uśmiechnęło się do mieszkańca województwa lubelskiego. Przez najbliższe 20 lat będzie otrzymywać na swoje konto dodatkowo po 5 tys. zł miesięcznie. A to dzięki temu, że nadał kupon lotto.

Rodzicu, chcesz otrzymać świadczenie z wyrównaniem? To ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Rodzicu, chcesz otrzymać świadczenie z wyrównaniem? To ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Ważna informacja dla rodziców, których dzieci w październiku już chodziły do żłobka. To ostatnia chwila, by złożyć wniosek w programie "Aktywnie w żłobku".

Jak przygotować się do pierwszego tańca?
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Jak przygotować się do pierwszego tańca?

Pierwszy taniec to wyjątkowy moment, który zapada w pamięć zarówno nowożeńcom, jak i gościom weselnym. Ale jak się do niego przygotować, żeby czuć się pewnie i wyglądać olśniewająco? W tym filmie znajdziecie praktyczne porady, które pomogą Wam stworzyć niezapomniany pierwszy taniec! Miłego oglądania!

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Pasażerowie korzystający ze stacji Lublin Główny wkrótce będą mogli skorzystać z nowego parkingu na 100 miejsc. To część „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Passat wpadł do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust, wcześniej zahaczył o bariery ochronne przy drodze

Passat w rowie, dwoje młodych ludzi w szpitalu. 23-latek jechał z narkotykami

To mogło się skończyć tragicznie. Na szczęście 23-letni kierowca i jego 20-letnia pasażerka przeżyli. Trafili do szpitala. Wypadek młodych ludzi wydarzył się w noworoczny poranek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!