Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 października 2014 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Wyścig na miesiąc przed finiszem. Co obiecują kandydaci na prezydenta Lublina?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A

Niecały miesiąc pozostał do głosowania, w którym mieszkańcy Lublina będą wybierać prezydenta. Przyjrzeliśmy się temu, co do tej pory kandydaci mówili na temat swojego programu, zamierzeń i wizji rozwoju miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Antoni Chrzonstowski
kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke

Na swojej konferencji prasowej krytykował obecnego prezydenta za znaczne zadłużenie miejskiej kasy. Tłumaczył, że spłata długu będzie nieunikniona. Jego zdaniem może to skutkować obcięciem inwestycji, podwyżką opłat lokalnych (m.in. cen energii cieplnej, wody i stawek za odprowadzenie ścieków) oraz "inwazją mandatów”.

Chrzonstowski zapewnia, że ma inny pomysł na oddłużenie miasta. Taki, który nie będzie wymagał ograniczenia miejskich inwestycji i podnoszenia opłat.
- Do tego będzie potrzebny własny bank - mówił Chrzonstowski na swojej oficjalnej prezentacji. Kilka dni wcześniej w internecie ukazał się jego spot wyborczy, w którym proponował nie tylko uruchomienie miejskiego banku, ale również wprowadzenie przez miasto własnej waluty. Miałaby ona stymulować lokalną gospodarkę, bo złotówki można by wymieniać na lokalną walutę, ale odwrotna wymiana byłaby niemożliwa, przez co taki pieniądz pozostawałby w Lublinie.
Obecnemu prezydentowi Lublina oberwało się za budowę stadionu, który Chrzonstowski określa mianem Koloseum.
Piotr Kowalczyk
kandydat Wspólnego Lublina

W czwartek Wspólny Lublin zaprezentował swoją "Deklarację programową”. Jest w niej mowa o rozszerzeniu oferty biletu rodzinnego w komunikacji miejskiej (12-miesięczny na wszystkie linie w cenie 10 zł) o rodziny z trójką dzieci; o dotacjach z kasy miasta na dzieci posyłane do prywatnych żłobków; o miejscu dla każdego dziecka w miejskich przedszkolach i budowie wielopokoleniowych skwerów wypoczynkowych w osiedlach oraz klubach seniora w każdej dzielnicy.

Kowalczyk wraz ze Wspólnym Lublinem proponuje również bezpłatne przejazdy komunikacją dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów nie tylko w drodze do szkoły i z powrotem. Chce też wydzielenia na boiskach szkół integracyjnych miejsc pod instalację urządzeń, które dzieciom niepełnosprawnym miałyby rekompensować lekcje wuefu.

W deklaracji mowa jest też o stworzeniu przez miasto własnego zakładu przetwarzania odpadów na paliwo alternatywne, dotacjach do kolektorów słonecznych dla domów jednorodzinnych i wymianie całego oświetlenia ulicznego na oświetlenie LED-owe. Kowalczyk szacuje, że pozwoli to oszczędzić połowę z 13 mln zł wydawanych rocznie na oświetlenie. A z oszczędności miałyby zostać oświetlone ciemne dotąd miejsca. Zapowiada też rozwój szkolnictwa zawodowego, stworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, plan zagospodarowania dla śródmieścia, rewitalizację dolin rzecznych, darmowy internet w pojazdach MPK, sukcesywną wymianę autobusów spalinowych na produkowane w Lublinie elektryczne oraz nową siatkę połączeń komunikacyjnych.
Marian Kowalski
kandydat Ruchu Narodowego

Obecnego prezydenta krytykuje za "drogie zabawki za pożyczone pieniądze”. - Jest to bardzo efektowne, ale obciąża mieszkańców Lublina na długie dziesięciolecia finansowo. Powoduje, że miasto będzie nieatrakcyjne dla poważnych inwestorów, bo tam gdzie są długi, tam są kłopoty, to znaczy nie warto tam się pchać, to oczywiste - mówi Kowalski.

Jego zdaniem miasto sprawia ponure wrażenie. - Spacerując ulicami centrum na lokalach użytkowych widzi się tylko trzy rodzaje reklam jest to albo bank, albo ciuchland, albo lokal do wynajęcia. Świadczy to o tym, że jest to miasto pozbawione inwestycji - stwierdza kandydat.

Jego zdaniem Strefa Płatnego Parkowania powinna zostać zlikwidowana, bo pogarsza warunki funkcjonowania firm mieszczących się przy ulicach w strefie. - Parkowanie na ulicy powinno być za darmo - mówi Kowalski. Proponuje demontaż barierek przy jezdniach, co zwiększyć ma liczbę miejsc parkingowych. - Najlepszym przykładem na doprowadzenie drobnych przedsiębiorców do bankructwa jest ul. Kunickiego "opłotkowana” do tego stopnia, że żaden zakład usługowy już nie jest w stanie tam egzystować.

Drobnym lokalnym przedsiębiorcom kandydat Ruchu Narodowego proponuje obniżenie czynszu za miejskie lokale użytkowe. - Ja jestem nawet zwolennikiem całkowitego oddania ich za złotówkę dotychczasowym najemcom pod warunkiem, że dalej będą prowadzić działalność gospodarczą. Miasto i tak jest bankrutem, dlatego należy ratować każde miejsce pracy zwłaszcza tworzone przez drobnych lubelskich przedsiębiorców - stwierdza kandydat. Chce pozostawienia targowisk osiedlowych i przy ul. Ruskiej. Proponuje udostępnianie miejsc do drobnego handlu, także bezpłatnie.

Kowalski publicznie mówi, że w Straży Miejskiej konieczne są zmiany i nie powinna być "wyłącznie organem do represjonowania kierowców i drobnego handlu”, ale interweniować w miejscach, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo. Kandydat opowiada się również za rozpoczęciem przygotowań miasta do ewentualnego konfliktu zbrojnego na Wschodzie. Uważa, że mieszkańcy powinni być zdolni do samoorganizacji w sytuacjach kryzysowych i podkreśla, że nie mają pojęcia, gdzie znajdują się schrony przeciwlotnicze.
Grzegorz Muszyński
kandydat Prawa i Sprawiedliwości

Jego zdaniem nie można mówić, że w mieście jest coraz lepiej, a o pogorszeniu sytuacji świadczy fakt, że Lublinowi ubywa mieszkańców. Twierdzi, że to nie nowe drogi mogą skłonić ludzi do pozostania w mieście. Deklaruje, że będzie szukać polskich inwestorów, którzy tworzyliby miejsca pracy. W publicznych wypowiedziach przekonuje, że prowadził już takie rozmowy i że jest szansa na ich pozytywny efekt.

Jako jeden z głównych problemów do rozwiązania wskazuje połączenie drogowe między południową a północną częścią miasta przez wąskie gardło, jakim jest ciąg ulic Sowińskiego-Poniatowskiego oraz ich skrzyżowanie z Al. Racławickimi. Nie zamierza wracać do zakurzonej już koncepcji budowy tunelu pod Al. Racławickimi.
- Najprostsze skrzyżowanie w dwóch poziomach można zrobić za 40 milionów złotych. To będzie wiadukt, bo na to nas stać, a na tunel za 300 milionów nas nie stać - wyjaśnia Muszyński. - Mierzmy siły na zamiary.

Obecnemu prezydentowi zarzuca zbytni rozmach w inwestycjach. - Czy nie jesteśmy tutaj wszyscy przekonani, że Porsche to dobra marka? A jednak nie wiem, czy ktoś z nas jeździ takimi autami - mówił kilka dni temu podczas konferencji prasowej. Krytykował władze miasta m.in. za budowę pola golfowego nad Zalewem Zemborzyckim, za zbyt duży - jego zdaniem - stadion piłkarski, czy też - również zbyt duży - kompleks pływacki z basenem olimpijskim.

- Czy pływalnia jest zła? Bardzo dobra. Tylko jest pytanie dlaczego Warszawianka ma mniejszą. Nie wiem, może Warszawy na to nie stać - mówi Muszyński. Twierdzi, że o rozwoju miasta wcale nie świadczą wielkie, samorządowe inwestycje.

Na ostatniej konferencji prasowej Muszyński oświadczył też, ze cały budżet miasta powinien być budżetem obywatelskim, ale decyzja powinna być podejmowana za pośrednictwem radnych.
Dorota Polz-Gruszka
kandydatka Lubelskiej Lewicy Razem

Całkowite zwolnienie lubelskich przedsiębiorców z czynszu za miejskie lokale użytkowe ma być jedną z głównych metod na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w mieście. Zwolnienie miałoby dotyczyć zarówno nowych, jak i obecnych najemców miejskich lokali. Polz-Gruszka deklaruje również, że w ciągu swojej kadencji doprowadzi do uchwalenia szczegółowego planu zagospodarowania całego miasta, zapowiada także ścisłą współpracę z przedsiębiorcami.
Kolejny pomysł kandydatki to wprowadzenie programu zapłodnień in vitro dla starających się o dziecko par z Lublina. Takie zabiegi miałyby być finansowane z budżetu Lublina. Polz-Gruszka proponuje także ułatwienia w dostępie do szczepień profilaktycznych.

Jej zdaniem Lublin nie może być miastem, w którym sztuka jest cenzurowana. - Szczególnie jeżeli mówimy o mieście, które pretendowało do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Sztuka ma to do siebie, że dotyka niekiedy trudnych, kontrowersyjnych tematów, ona ma zmuszać do myślenia, ale nie może być cenzurowana. Za mojej prezydentury Lublin będzie miastem, gdzie jest wolność wypowiedzi dla artystów i żadnej cenzury dla sztuki nie będzie.

Jako "duże nieporozumienie” kandydatka ocenia zatrudnianie artystów na etatach administracyjnych. Podkreśla, że zatrudnieni w ten sposób artyści nie dostają zwrotu pieniędzy za własne materiały użyte przy tworzeniu dzieła. Zapowiada też powołanie plastyka miejskiego i Zespołu ds. estetyzacji przestrzeni publicznej, by na 700-lecie miasta "zapanował pewien ład w przestrzeni publicznej”.

Kandydatka lewicy krytykuje obecnego prezydenta miasta m.in. za budowę stadionu. - Wydanie 160 milionów na nowy stadion, to jeden z przykładów nietrafionych inwestycji. Nie może być tak, że miasto rocznie przeznacza na opiekę zdrowotną 8 milionów złotych, a koszt utrzymania stadionu pochłonie 6 milionów zł miejskiego budżetu - podkreśla. Zapowiada też przedstawienie pomysłu budowy mieszkań komunalnych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.
Krzysztof Żuk
kandydat Platformy Obywatelskiej

Zapowiada, że w przyszłej kadencji w mieście powstanie 10 tys. nowych miejsc pracy. Twierdzi, że do miasta puka już 30 inwestorów. Chce też powiększyć do 200 ha strefę ekonomiczną. - Bo za rok skończą nam się w niej wolne tereny - mówi Krzysztof Żuk.

Kandydat obiecuje, że w ciągu następnych czterech lat miejskie inwestycje wyniosą mniej więcej tyle, co w obecnej kadencji, czyli 2 mld złotych. Spora część trafić ma na drogi, w tym przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego, ul. Ducha i Północną, czy też Al. Racławickich razem z Lipową i Sowińskiego.

W programie drogowym znalazła się też przebudowa Narutowicza i Nadbystrzyckiej, przedłużenie Muzycznej, Trasa Zielona przedłużona do ul. Jana Pawła II, Grygowej do Wyzwolenia, Głęboka i Bohaterów Monte Cassino doprowadzone do al. Solidarności, a ul. Dywizjonu 303 do Wrotkowskiej. Budowa ul. Głównej, przebudowa ul. Choiny i dalszej części Abramowickiej oraz al. Kraśnickiej od Jana Pawła II do granic miasta.

Miejska komunikacja - zapowiada Żuk - wyposażona ma być w nowe autobusy elektryczne i trolejbusy. A obok dworca kolejowego stanąć ma nowy dworzec autobusowy zastępując ten na Podzamczu. Samo Podzamcze ma zmienić oblicze, podobnie jak parki: Ludowy, Bronowicki i ten dopiero budowany, przy Zawilcowej.
W dzielnice, w tym na place zabaw, plenerowe siłownie i skwery, Żuk chce wpompować 150 milionów złotych. Już na przyszły rok kandydat Platformy Obywatelskiej zapowiada rozpoczęcie budowy szkoły w rejonie ul. Gęsiej. Również na przyszły rok planuje rozpoczęcie przebudowy stadionów Startu i Lublinianki. Mówi też o przebudowie stadionu przy Al. Zygmuntowskich na Centrum Sportów Motorowych.

Przedsiębiorcom obiecuje fundusz pożyczkowy i poręczeniowy, a osobom rozpoczynającym działalność 40 mln zł na sfinansowanie startu (dla 2 tys. osób).
Lotnisko ma być rozbudowane o terminal towarowy, o ile będzie taka potrzeba. - Oznacza to, że musi być 10 tys. ton towaru tygodniowo. Dzisiaj jedynym zainteresowanym na taką skalę jest Agusta Westland, ale zainteresowanie w regionie zaczyna się pojawiać - dodaje kandydat PO i obiecuje też rozwój sieci połączeń.

Pozostałe informacje

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium