Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 maja 2025 r.
12:00

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Port Lotniczy Lublin to dobry punkt startowy na city break: zarówno ze względu na kameralną atmosferę, jak i dostępność bezpośrednich połączeń.

Rzym to klasyka europejskiej turystyki, ale nawet krótka wizyta potrafi przynieść mnóstwo wrażeń. Lubelskie lotnisko ma dwa terminy połączeń tygodniowo: samoloty latają we wtorki i soboty. Oto sprawdzony plan zwiedzania w trybie, który pozwala nacieszyć się miastem, nie tracąc czasu w kolejkach.

Pierwsze chwile w Rzymie

Lot z Portu Lotniczego Lublin startuje popołudniu. Atutem naszego lokalnego portu jest fakt, że posiada on skaner 3D, który pozwala przejść kontrolę, bez wypakowywania rzeczy z bagażu. Po wylądowaniu na lotnisku Fiumicino oddalonym od centrum Wiecznego Miasta o około 30 km pora na transfer do centrum. Kursują tu co kilkanaście minut pociągi bezpośrednio na dworzec w samym centrum Rzymu. Oznaczenia na lotnisku są proste, na pewno się nie zgubicie. Koszt to 14 euro, choć jest możliwa zniżka dla grup 4 osobowych.
Nocleg w hotelu zlokalizowanym w pobliżu głównego dworca kolejowego to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią dużo chodzić – stąd łatwo poruszać się po mieście metrem.

Co trzeba zobaczyć?

Zakładając, że przylecieliśmy w sobotę, a wrócić chcemy we wtorek, mamy dwa dni pełne zwiedzania. Co, naszym zdaniem, warto wtedy zobaczyć?

Na początek zaczniemy od rzeczy mniej oczywistych. Rzym to jeden wielki zabytek, jednak nie wszystkie miejsca cieszą się takim samym zainteresowaniem, a szkoda, bo warto zobaczyć znacznie więcej, niż to co proponują najpopularniejsze przewodniki turystyczne. Zorganizowany spacer z licencjonowanym przewodnikiem to świetny sposób na rozpoczęcie zwiedzania. Szczególnie, kiedy odwiedzamy miejsca nie tak popularne wśród turystów. Być może schowane lekko na uboczu, a być może niezakorzenione w polskiej kulturze zwiedzania stolicy Italii.

Trasa prowadzi najpierw do Katakumb Domitylli; jednych z największych i najlepiej zachowanych w Rzymie. To miejsce, gdzie historia dosłownie schodzi pod ziemię.
Spacer Drogą Appijską do kościoła Quo Vadis to z kolei chwila wyciszenia i kontaktu z mniej oczywistą stroną miasta. Appia Antica to starożytna droga, po której niegdyś maszerowały legiony – dziś otoczona zielenią, z kamiennym brukiem i spokojem, który trudno znaleźć w innych dzielnicach Rzymu.

Ruszamy dalej: podziemia Bazyliki świętego Klemensa to labirynt przechodzący przez kilka epok, od czasów wczesnochrześcijańskich po średniowiecze. To doskonały przykład rzymskiego zjawiska „miasto na mieście”. Choć ciekawszą nazwą będzie ta używana przez lokalnych badaczy, czyli „architektoniczna lazania”. Tutaj ciekawostka, w niektórych miejscach, obecny Rzym różni się poziomem od tego sprzed kilkunastu wieków o nawet 30 metrów.
Dzień proponujemy zakończyć w dzielnicy Testaccio, znanej ze znakomitej kuchni i lokalnego charakteru.

Od Watykanu po Koloseum

Rzym najlepiej poznaje się pieszo. Trasa kolejnego dnia zaczyna się na Placu świętego Piotra i prowadzi przez serce miasta: Zamek świętego Anioła, barokowy Plac Navona, kościół świętego Ludwika z trzema obrazami Caravaggia, a dalej Panteon i Schody Hiszpańskie. To klasyczne punkty na mapie turystycznej, ale za każdym razem potrafią zaskoczyć nowymi szczegółami. Szczególnie w okolicach maja i czerwca, kiedy kwiaty na schodach już rozkwitły.

Ciekawym, choć nieoczywistym punktem w tym miejscu będzie kawiarnia nieopodal schodów hiszpańskich. To w niej zasiadali i spotykali się polscy poeci i pisarze przebywający w Rzymie. Caffe Greco to zatem punkt obowiązkowy.
Nie sposób pominąć Fontanny di Trevi, a stąd blisko już na Plac Wenecki i ruiny Forów Cesarskich, a spacer kończy się pod majestatycznym Koloseum.
Choć tempo jest intensywne, to dobra organizacja i obecność przewodnika (do której zachęcamy) pozwala bez pośpiechu zatrzymać się w najciekawszych punktach. Wieczorem pozostaje czas wolny: można go spędzić w jednej z lokalnych trattorii lub odpocząć w okolicach hotelu.
I wreszcie we wtorek wczesna pobudka i transfer na lotnisko Fiumicino, na poranny lot powrotny do Lublina.

Rzym w pigułce

Katakumby Domitylli mają dwa piętra i sięgają IV wieku. Ich nazwa pochodzi od Flavii Domitilli – siostrzenicy cesarza Domicjana, uznanej za męczennicę
 Kościół Quo Vadis stoi według tradycji w miejscu, gdzie święty Piotr miał spotkać Jezusa – pytanie „Quo vadis, Domine?” to jedno z najsłynniejszych wczesnochrześcijańskich przekazów
 Plac Navona powstał na miejscu starożytnego stadionu Domicjana – jego owalny kształt nadal można zauważyć w układzie placu
 W Panteonie można zobaczyć największą niepodpartą kopułę z betonu na świecie – ma średnicę ponad 43 metry
 Fontanna di Trevi rocznie „zarabia” około miliona euro z monet wrzucanych przez turystów. Pieniądze trafiają do rzymskiej Caritas

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium