Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Na sygnale

3 maja 2025 r.
17:20

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, (fot. KMP Lublin)

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: 18 kwietnia na chodniku wzdłuż al. Kompozytorów Polskich w Lublinie, 36-latek miał potrącić 13-latkę, która stała na pograniczu chodnika i drogi rowerowej. Dziewczyna z obrażeniami ciała trafiła do szpitala, jednak jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Świadkowie wypadku twierdzą, że mężczyzna na hulajnodze jechał z prędkością około 50-60 km/h. Miał nawet jechać szybciej po ścieżce rowerowej niż prawidłowo poruszające się samochody po ulicy. Sprawą zajęła się Komenda Miejska Policji w Lublinie. Mundurowi patrolowali teren, sprawdzali monitoring i opublikowali wizerunek sprawcy zdarzenia.

Ostatecznie 36-latek został zatrzymany po ustaleniach policjantów z Wydziału ds. Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym KMP w Lublinie. Mężczyzna usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z jego miejsca, za co grozi mu do 4,5 roku więzienia.

– Zabezpieczona została również hulajnoga, którą najprawdopodobniej poruszał się 36-latek w chwili wypadku. Urządzenie zostanie poddane opinii biegłego, w celu weryfikacji, czy doszło do ingerencji w ogranicznik prędkości – wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Dzień wcześniej – 17 kwietnia – doszło do wypadku w Przydworzu (województwo kujawsko-pomorskie). Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że jadący hulajnogą 15-latek i 17-latka stracili nad nią panowanie i wypadli z drogi. Po sześciu dniach od zdarzenia w środę w szpitalu zmarła 17-latka. Śledztwo policji prowadzone jest w kierunku spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Kluczowe w sprawie mogą okazać się zeznania 15-latka, który leży w szpitalu i na ten moment nie można go przesłuchać.

To nie koniec takich zdarzeń. W ostatnich dniach w Puławach 40-letni mężczyzna jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Trafił do szpitala, a badanie trzeźwości wykazało, że miał ponad 2 mg/l alkoholu w organizmie.

W Chełmie jadąca (chodnikiem) hulajnogą elektryczną 12-latka uderzyła w tył samochodu. Stało się to w momencie, gdy kierująca osobówką 69-latka wykonywała manewr skrętu w lewo.

Od 2021 roku hulajnogi elektryczne figurują w polskim prawie jako pojazdy elektryczne dla jednej osoby. Można się na nich poruszać po ścieżkach i trasach rowerowych z prędkością nie większą niż 20 km/h. Jeżeli takiej trasy w danym miejscu nie ma to użytkownik może poruszać się jezdnią: nie przekraczając jednak 30 km/h.

W ostatnim czasie do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu poruszania się rowerami i hulajnogami elektrycznymi po chodnikach. Jej autor twierdzi, że to miejsce stało się jeszcze mniej bezpieczne od jezdni i może zagrażać życiu lub zdrowiu pieszych. W dokumencie pada również postulat o ograniczeniu maksymalnej prędkości do 15 km/h na ścieżkach rowerowych w obszarze zabudowanym.

Patrząc na opisane zdarzenia, władze pewno będą musiały przemyśleć, czy obecne prawo nie jest zbyt liberalne.

A co można zrobić już teraz?

– Przede wszystkim zwracajmy uwagę na innych uczestników ruchu drogowego. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie. Kierując samochodem zwracajmy uwagę na użytkowników jednośladów. Przewidujmy zagrożenia, stosujmy się do znaków i przestrzegajmy obowiązujących przepisów. Również sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż w zderzeniu z pojazdem to oni właśnie doznają poważnych obrażeń – apeluje nadkomisarz Ewa Czyż z chełmskiej policji.

Przerabiane hulajnogi

Dodatkowym wyzwaniem jest moda na przerabianie hulajnóg. W internecie możemy znaleźć wiele ofert, ale tez informacji o tym jak odblokować prędkość w naszym sprzęcie. Metody mają być skutecznie i „niezwykle proste”, co jest dobre dla osób, które „cenią sobie szybką jazdę”. Warto jednak pamiętać, że zwiększanie prędkości grozi nie tylko wysokim mandatem, ale przede wszystkim jest to igranie z życiem, na co najlepszym dowodem są ostatnie wypadki. Poza tym, wedle polskiego prawa, nasz jednoślad ma być „zgodny z przepisami”, przerobiony już taki nie jest.

Hulajnoga zamiast roweru?

Bez dodatkowych uprawnień z jednośladów mogą korzystać osoby pełnoletnie. Dzieci do 10. roku życia mogą z nich korzystać wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką rodzica, a młodzież musi mieć minimum kartę rowerową.

Takie prawo jednak nie do końca się sprawdza. Przed nami maj, sezon komunijny. Jeszcze do niedawna standardowym prezentem dla dziecka z tej okazji był rower. Od kilku lat w komunijnej modzie są jednak wspomniane hulajnogi elektryczne. Sklepy prześcigają się w ofertach z tego rodzaju sprzętem, który ma być idealny dla dzieci i nastolatków – jest praktyczny i jednocześnie zapewnia frajdę.

– Myśleliśmy o takim prezencie, ale po tych wszystkich wypadkach, stwierdziliśmy, że na taki pojazd przyjdzie jeszcze czas. Wszyscy koledzy jeżdżą, więc wydawało się to naturalne. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, a my, dorośli, też chyba nie zawsze – mówi ciocia jednego z chłopców, który w tym roku przystąpi do I Komunii Świętej.

Bezpiecznie do celu

Sprawą hulajnóg elektrycznych zajmuje się również Policja, która po raz kolejny zorganizowała kampanię „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Zaczęła się 1 kwietnia i potrwa do 26 czerwca. Akcja ma na celu przypomnienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego oraz promowanie właściwych zachowań wobec innych uczestników ruchu.

Po ostatnich zdarzeniach z udziałem hulajnóg mundurowi przeprowadzają również więcej kontroli użytkowników tego typu pojazdów.
– Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, dlatego warto znać zasady i przepisy dotyczące poprawnego korzystania z tego urządzenia. Bezwzględna trzeźwość, powinna być dewizą wszystkich kierowców, tych jeżdżących na hulajnogach również. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2 500 zł – mówi komisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Miejskiej Policji w Puławach.

Jakie kary mogą się spotkać użytkownicy hulajnóg:

• Mandat za prowadzenie hulajnogi jedną ręką – 50 zł
• Przewożenie drugiej osoby – 300 zł
• Zbyt szybką jazdę po chodniku – 300 zł
• Niekorzystanie z dostępnej ścieżki rowerowej – 100 zł
• Parkowanie hulajnogi w miejscu niedozwolonym – 100 zł
• Za jazdę na hulajnodze osoby poniżej 18. roku życia bez uprawień - 1500 zł
• Przekroczenie prędkości - 50 - 800/1600 zł
• Jazdę pod wpływem alkoholu – od 1000 do 2500 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!