Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

opinie

21 stycznia 2022 r.
9:00

Po co miastu społeczeństwo obywatelskie?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 1 A A
(fot. sxc.hu)

Tak naprawdę w Polsce społeczeństwo obywatelskie dopiero raczkuje i mam wątpliwości, czy kiedykolwiek przeżyje swój rozkwit, bo historyczne uwarunkowania determinują to, że Polacy potrzebują żelaznej ręki, która ich prowadzi – pisze Ewelina Burda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Społeczeństwo obywatelskie, zgodnie z definicją, w najlepszym swoim wydaniu powinno działać bez ingerencji władzy. Idąc za ciosem, coraz więcej polskich miast i miasteczek wdraża budżety partycypacyjne, oddając część publicznych pieniędzy w ręce mieszkańców. W Białej Podlaskiej mamy chyba do czynienia z krajowym ewenementem, bo w szóstej edycji na pięć zwycięskich projektów aż cztery to te zgłoszone przez radnych. Mają doczekać się realizacji w tym roku. Na przykład chodnik przy ulicy Sosnowej, z pomysłu radnego Franciszka Ostrowskiego (Koalicja Obywatelska). – Jesteśmy przecież obywatelami – tłumaczyli radni KO.

Zdziwiło to część mieszkańców, zdziwiło też mnie. „Budżet obywatelski stanowi 0,48 proc. finansów miasta. Jednak w przypadku Białej Podlaskiej to i tak tylko ułuda, bowiem i tą część odbierają nam radni” – zwrócił mi uwagę jeden z czytelników. Jednak ani władze miasta, ani radni nie widzą w tym problemu. A przecież ci drudzy mają inne narzędzia, za pomocą których mogą bezpośrednio wpływać na kształt budżetu miasta.

Na szczęście obywatelska Biała Podlaska ma m.in. Andrzeja Halickiego, słynącego z zamiłowania do pisania petycji, którymi zasypuje skrzynki urzędników i radnych. Ma też Grzegorza Aleksandrowicza, który prowadzi facebookowy profil „Przejdźmy do konkretów”. W przeciwieństwie do lansu nastawionego na sondażowe, a później wyborcze wyniki, te oddolne działania przekładają się na realną, aczkolwiek może nie spektakularną poprawę jakości życia mieszkańców. Może nie od razu to widać. Liczy się jednak konsekwencja. A tego odmówić im nie można. Aleksandrowicz od początku istnienia swojej strony wytyka braki w miejskiej infrastrukturze drogowej czy chodnikowej. Efekt? Miasto powołało specjalny zespół do spraw budowy dróg, a później chodników. I nagle okazuje się, że w Białej Podlaskiej są też piesi, którzy chcą bezpiecznie wrócić z pracy do domu.

Z kolei Halicki upomina się w petycjach choćby o zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego. Jego zdaniem obowiązek podawania numeru PESEL przez głosujących w takim budżecie nie sprzyja zaangażowaniu mieszkańców. Urzędnicy mają to rozważyć, ale już wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zajmowała się tym zagadnieniem i stwierdziła, że „prawo do udziału w konsultacjach mają wszyscy mieszkańcy. Wymóg podawania numeru PESEL sprawiał, że osoby, które z różnych względów go nie otrzymały (…), nie mogły wziąć udziału w konsultacjach”.

Tak naprawdę w Polsce społeczeństwo obywatelskie dopiero raczkuje i mam wątpliwości, czy kiedykolwiek przeżyje swój rozkwit, bo historyczne uwarunkowania determinują to, że Polacy potrzebują żelaznej ręki, która ich prowadzi. Są jednak przebłyski zmiany, wywodzące się właśnie z oddolnych inicjatyw. Niech przykładem będzie Bielsko-Biała. To śląskie miasto jest co prawda dużo większe od Białej Podlaskiej, bo liczy 169 tys. mieszkańców, ale ma szczęście do ludzi. Ostatnio przeczytałam, że uchodźcy z Afganistanu znaleźli tam schronienie. – Mamy w mieście zarejestrowanych 500 organizacji pozarządowych i zawsze, gdy coś się dzieje, one ruszają na pomoc. Nawet jak władze samorządowe by czegoś nie dostrzegły, to mieszkańcy zwrócą na to uwagę – tak powiedział Newsweekowi Jarosław Klimaszewski, prezydent tego miasta.

W Białej Podlaskiej zarejestrowanych jest 105 stowarzyszeń i 30 fundacji. Ile z nich znacie, mieszkańcy?

e-Wydanie

Pozostałe informacje

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium