Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

19 lutego 2024 r.
6:46

Rolnicy nie odpuszczają. Będzie wielki korek

0 A A

Już jutro, we wtorek, rolnicy zablokują główne drogi w naszym regionie oraz w kraju. – Jesteśmy pod ścianą. Musimy sprzedawać zboże poniżej kosztów produkcji, bo trzeba spłacać kredyty i kupić nasiona. Już dwa lata dopłacamy do produkcji, bo tanie ukraińskie zboże zalało nasz rynek, szczególnie skupy w Lubelskiem. Nie odpuścimy – mówią zgodnie rolnicy, zapowiadając masowe blokady dróg. Na kilka godzin całkowicie stanie ruch z Lublina w kierunku Rzeszowa, Warszawy. Do rolników dołączyli myśliwi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Patryk Krzysztoń organizuje blokadę w Modliborzycach. – Zablokujemy węzeł na S19. Od godziny 10 do 16 nikt nie przejedzie w kierunku Rzeszowa. Zablokujemy też drogę wojewódzką na kierunku Modliborzyce- Zaklików – mów Patryk Krzysztoń.

Na mapie protestów w województwie lubelskim stale przybywa nowych lokalizacji. https://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/ktoredy-nie-przejedziemy-policyjna-mapa-blokad,n,1000338389.html

Rolnicy staną na głównych drogach ekspresowych S19 i S17 w kierunku Rzeszowa i Warszawy. Blokady pojawią się także na drogach wojewódzkich. Rolnicy już zgłosili protesty m. in. w Zarzeczu Ułańskim, Żyrzynie, Końskowoli, Rykach, Kozubszczyźnie, Strzeszkowicach, Kraśniku, Dzwoli i Modliborzycach. Lista lokalizacji stale rośnie. Rolnicy zapowiadają całkowite zablokowanie dróg w godzinach od 10 do 15 lub 16. W czasie blokad ruch samochodów na kierunku Rzeszów-Lublin-Warszawa będzie sparaliżowany. Rolnicy zapowiadają także blokady alternatywnych połączeń drogami wojewódzkimi.

Rolnicy stracili cierpliwość. – Od dwóch lat dopłacamy do produkcji rolniczej. Ukraińskie zboże, w cenach dumpingowych, zalało nasze skupy. Polscy rolnicy, aby przeżyć, muszą sprzedawać swoje plony poniżej kosztów uprawy, za darmo. Wiszą nad nimi niespłacone kredyty, a bank upomina się o swoje. Jesteśmy pod ścianą. Nie odpuścimy – dodaje Patryk Krzysztoń z Modliborzyc.

Krzysztoń rotacyjnie jeździ na strajkowy dyżur w Dorohusku. – Policja nie dopuszcza nas do wagonów z Ukrainy. Nie dają nam sprawdzić, co jest wwożone do naszego kraju. To skandal – dodaje.

– Zablokujemy drogę wojewódzką nr 74 w Dzwoli (odcinek Janów Lubelski – Frampol – przyp. red.) – mówi Andrzej Jaworski, rolnik i przedsiębiorca z Chrzanowa. – Powinno nas być 120-150 ciągników. Jeśli blokada dróg nic nie poprawi, sytuacja w rolnictwie nie zmieni się, to pojedziemy blokować centra dystrybucyjne dużych sieci handlowych, Biedronki czy Lidla. Nam to się nie znudzi. Jeżeli ktoś myśli, że odpuścimy, bo przyjdzie czas na wiosenne roboty polowe, to jest w błędzie – dodaje Andrzej Jaworski.

Rolnicza „Solidarność”, główny organizator strajku, zapowiada na 20 lutego zaostrzenie blokady na przejściach drogowych z Ukrainą, w Dorohusku, Hrebennem oraz na terminalach kolejowych w Brodach i Hrubieszowie.

Rolnicze postulaty można zawrzeć w dwóch punktach: Protestujący żądają zakazu niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE oraz rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być spójną polityką regionów, uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie, w tym wsparcia hodowli zwierząt.

Do rolników dołączyli też myśliwi, którzy są wściekli na zaproponowane zmiany w prawie, ograniczające m. in. listę zwierząt łownych. – Żądamy m. in. przekazania łowiectwa pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa (obecnie sprawuje go minister środowiska – przyp. red.), wprowadzenia taniego i prostego systemu dostępu do dziczyzny. Narracja pseudoekologów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Ograniczenie polowań doprowadzi do wzrostu populacji zwierzyny i ogromnych szkód w uprawach. Myśliwi są razem z rolnikami – dodaje pan Grzegorz, myśliwy, jeden ze współorganizatorów protestu na drodze ekspresowej Lublin-Warszawa.

Tymczasem minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał w miniony piątek  z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. Było to już drugie spotkanie obu polityków w tym roku, zorganizowane w formule on-line.

Minister Czesław Siekierski przedstawił ukraińskiemu rozmówcy przyczyny protestów rolników w Polsce. Zwrócił uwagę, że polscy producenci rolni odczuwają brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Zaznaczył, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Minister Mykoła Solski odniósł się ze zrozumieniem do sytuacji rolników w Polsce. Jednocześnie wskazał na niełatwą sytuację rolników w Ukrainie, którzy prowadzą produkcję rolną w warunkach wojennych. Podkreślił, że obecnie ukraińskie firmy większość towarów, w tym zbóż, eksportują przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Stwierdził także, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy.

W niedzielę do protestu rolników w Dorohusku dołączyły delegacje z Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. Według szacunków policji, protestujących mogło być nawet ponad dwa tysiące.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium