Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 marca 2025 r.
21:03

Radny PiS na wylocie z puławskich Azotów. Likwidacja stanowiska?

Początek roku nie jest najlepszy dla Grzegorza Bińczaka. W lutym radny miejski stracił dyrektorskie stanowisko w INS, a w marcu otrzymał wypowiedzenie od Zakładów Azotowych
Początek roku nie jest najlepszy dla Grzegorza Bińczaka. W lutym radny miejski stracił dyrektorskie stanowisko w INS, a w marcu otrzymał wypowiedzenie od Zakładów Azotowych (fot. rs)

Grzegorz Bińczak - radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości - w lutym stracił posadę dyrektora w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych. W tym miesiącu otrzymał wypowiedzenie w Zakładach Azotowych. Sprawę bada już Rada Miasta Puławy, która może próbować bronić swojego przedstawiciela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grzegorz Bińczak to jeden z bardziej aktywnych radnych z klubu PiS, obecnie przewodniczący komisji budżetowej. Karierę w puławskim samorządzie rozpoczął w 2018 roku, kiedy startując z trzeciego miejsca zdobył 208 głosów, co przy wysokim poparciu dla jego ugrupowania pozwoliło mu zyskać mandat. Sześć lat później miejsce na liście było już pierwsze, a głosów 696.

Nagły zwrot

Równolegle do lokalnej polityki, wspinał po drabinie zawodowej. W roku 2019, już jako radny, otrzymał w pracy awans na starszego specjalistę technologa w zakładzie amoniaku. Cztery lata później, latem 2023 roku, był już dyrektorem departamentu produkcji doświadczalnej w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych.

To wiązało się z koniecznością przejścia na bezpłatny urlop w Zakładach Azotowych. Umowa z INS kończyła się 15 lutego 2025. Grzegorz Bińczak liczył na jej przedłużenie, ale już w styczniu tego roku został poinformowany o tym, że jego stanowisko zostaje zlikwidowane. Decyzję w tej sprawie podjął Cezary Możeński, który rok temu odzyskał stanowisko dyrektora instytutu.

Kłopoty po urlopie

Bińczak był przekonany, że w tej sytuacji po prostu zakończy bezpłatny urlop i wróci do pracy na Azotach. Wniosek w tej sprawie do swojego pracodawcy złożył 20 stycznia potwierdzając gotowość do powrotu. Władze ZA wobec radnego PiS miały jednak inne plany, o czym ten początkowo nie wiedział. W połowie lutego zaczyna pracę na swoim dawnym stanowisku starszego technologa w tym samym zakładzie, ale już 5 marca dostaje wypowiedzenie z trzymiesięczym okresem wypowiedzenia. Powód? Taki sam jak w INS - likwidacja stanowiska. Jak się później okaże, nie tylko to.

Szkopuł tym, że według przepisów pracodawca nie może zwolnić radnego bez otrzymania zgody na taki krok ze strony danej rady. Z kolei rada w myśl ustawy o samorządzie nie zgodzić na zwolnienie nie może tylko w jednym przypadku. Precyzyjnie brzmi to tak:

"Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu".

Co ze zgodą rady?

Władze Zakładów Azotowych już w styczniu zaczęły starania o uzyskanie zgody na zwolnienie swojego pracownika od Rady Miasta Puławy. Pierwszy wniosek złożyły już w styczniu, ale ten został odrzucony z powodu niedociągnięć formalnych. Drugi wniosek powstaje 4 marca i zostaje przez przewodniczącego rady, Mariusza Wicika z PiS, przyjęty do rozpatrzenia. Po uzyskaniu pisemnych wyjaśnień ze strony Bińczaka, z pomocą prawników, RM tworzy dość obszerne uzasadnienie projektu uchwały o "odmowie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy" z radnym PiS.

Argumentacja składa się z trzech głównych elementów. Pierwszy dotyczy swego rodzaju niekonsekwencji władz Azotów, które argumentując konieczność zwolnienia radnego likwidacją jego stanowiska pracy (które to miało zniknąć decyzją zarządu ZA z września zeszłego roku), to jednak Grzegorz Bińczak po urlopie na to nieistniejące już, zlikwidowane stanowisko wrócił. Drugi element dotyczy wręczenia wypowiedzenia bez zaczekania na rozpatrzenie złożonego wniosku o zgodę rady. Trzeci, najważniejszy, dotyczy kwestii powiązania decyzji o zwolnieniu pracownika ze sposobem wykonywania przez niego mandatu radnego.

Polityczna przynależność

Według samego Bińczaka "rzeczywistą przyczyną rozwiązania stosunku pracy" z nim są "zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu radnego" a dokładniej jego "przynależność" do klubu radnych PiS. To zdanie - zdarzenia zwiazane z wykonywaniem (...) jest przeniesione w całości z cytowanej wyżej uchwały o samorządzie.

Sam przepis zdaje się sugerować, że potrzebne jest konkretne zdarzenie, które miało wpływ na decyzję pracodawcy, np. jakieś głosowanie, postawa radnego, wypowiedź, działanie związane z wykonywaniem mandatu. Czy sama tylko przynależność do danego klubu radnych to wystarczający powód, by uznać, że zwolnienie ma charakter polityczny? Z drugiej strony: czy nagła likwidacja obydwu miejsc pracy w firmach kontrolowanych przez państwo właśnie dla samorządowca PiS to przypadek?

"Rada Miasta podziela stanowisko radnego Grzegorza Bińczaka, iż wskazane przez pracodawcę (...) przyczyny zwolnienia (...) mogą mieć charakter pozorny, zaś rzeczywistą przyczyną rozwiązania z nim umowy o pracę mogą być zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu radnego, tj. przynależność radnego do Klubu Radnych "Prawo i Sprawiedliwość" - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sprawa trafi do sądu?

Co ciekawe, ocena pracy specjalisty - technologa, jak się okazuje, może zależeć nie tylko od jego rzeczywistych kompetencji, ale także tego kto ocenia. Gdy ZA "Puławy", chemiczny gigant kontrolowany przez skarb państwa, był w rękach menedżerów nominowanych w czasach rządów PiS, ta ocena, jak się domyślamy, była pozytywna. Dzisiaj firmą rządzi nowe kierownictwo na czele z prezesem Hubertem Kamolą, powołane już po zmianie władzy centralnej. I ocena jest już znacznie niższa. Według dokumentu przedstawionego przez Azoty, Grzegorzowi Bińczakowi ma brakować znajomości procedur, samodzielności, sumienności, a nawet komunikatywności.

- Pracuje w branży chemicznej kilkanaście lat, jestem doktorem nauk technicznych i nagle dowiaduję się, że nie ma już dla mnie miejsca. Dostaję wypowiedzenie, z którego dowiaduję się, że moje stanowisko jest zlikwidowane. Co mogę dodać? Liczę na to, że radni przyjmą uchwałę o braku zgody, ale nie sądzę, żeby na tej podstawie to wypowiedzenie miało zostać wycofane. Dlatego rozważam wystąpienie na drogę sądową - zapowiada Grzegorz Bińczak.

Najbliższa sesja rady miasta zaplanowana jest na czwartek, 27 marca. Jeden z jej ostatnich punktów dotyczy rozpatrzenia wniosku o zgodę na zwolnienie z pracy wskazanego radnego z klubu PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium