Remont budynków Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest już na półmetku. Wszystko ma być gotowe do końca tego roku.
Remont jest prowadzony jednocześnie w pięciu budynkach: Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskiej, Spichlerzu Ulanowskim, Domu Wójtowskim z Modliborzyc oraz Dworze z Gościeradowa.
– Poziom zaawansowania prac jest mniej więcej taki sam we wszystkich obiektach. Trwają prace związane między innymi z remontem dachów, wymianą instalacji elektrycznej, a także przygotowania do nowej aranżacji wystaw pod kątem scenariuszy czy multimediów – mówi Magdalena Postępska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego. – Wyjątkiem jest Spichlerz Ulanowski i Kamienica Celejowska. To zabytki i w czasie remontu trafiliśmy na pewne „niespodzianki” budowlane np. przy elewacji czy fundamentach. To wymaga dodatkowych prac. W przypadku takich budynków przy najlepszej dokumentacji nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć – dodaje.
Dodatkowe prace w Spichlerzu Ulanowskim i Kamienicy Celejowskiej podniosły koszt inwestycji o 2 mln zł. – Pierwotnie było to ok. 14 mln zł, teraz jest ponad 16 mln. To również wynik wzrostu cen na rynku prac budowlanych. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest na takim samym poziomie jak wcześniej – mówi Postępska.
Czy dodatkowe prace wpłyną na przesunięcie terminu zakończenia remontu? – Na razie termin jest niezmieniony – mówi Postępska.
Wszystkie remontowane budynki są zamknięte dla zwiedzających, co nie znaczy, że muzeum nie działa.
– W Pałacu Czartoryskich w Puławach można oglądać wystawę malarstwa ze zbiorów Kamienicy Celejowskiej i Domu Kuncewiczów. W Puławach i Lublinie prowadzimy zajęcia edukacyjne, które przed remontem odbywały się w Oddziale Przyrodniczym – wylicza Postępska. – Do tego spacery tematyczne np. Szlakiem Dwóch Księżyców związanym z Kuncewiczami. W przygotowaniu są też kolejne – dodaje.
Biblioteka i archiwum muzeum na czas remontu przeniosły się do pomieszczeń udostępnionych przez Parafię Rzymskokatolicką w Kazimierzu Dolnym.
Cały czas działa także oddział Zamek w Janowcu, Grodzisko Żmijowiska oraz oddział Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku w Kazimierzu Dolnym, którego budynek nie jest remontowany. – Na 21 października planujemy otworzyć tam wystawę będącą rekonstrukcją wnętrza dawnego warsztatu złotniczego – mówi Postępska.
Co tu się zmieni
W każdym obiekcie zostaną wymienione instalacje i zostaną kupione nowe urządzenia do ogrzewania. Będą też wymienione okna i drzwi. Do tego remont lub wymiana dachów i podłóg. Dodatkowo w Kamienicy Celejowskiej na poddaszu powstaną nowe apartamenty.
Wystawa stała w Kamienicy Celejowskiej i wystawa poświęcona Dolinie środkowej Wisły w Oddziale Przyrodniczym będą miały nowe aranżacje z wykorzystaniem multimediów. W Kamienicy Celejowskiej obok opowieści o kolonii artystycznej zainteresujemy naszych gości historią miasteczka.
Na nowo zostaną także zaaranżowane tereny zielone. Chodzi o ogród przy Domu Kuncewiczów, patio w Kamienicy Celejowskiej oraz ogród pomiędzy Spichlerzem Ulanowskim a Domem z Modliborzyc.