Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 stycznia 2024 r.
10:00

Wskazali najgorsze puławskie osiedla. Jest szansa na poprawę

0 A A
Urzędnicy wybrali obszary miasta, które wymagają najgłębszych zmian rozwojowych - inwestycji, które poprawią jakość życia ich mieszkańców
Urzędnicy wybrali obszary miasta, które wymagają najgłębszych zmian rozwojowych - inwestycji, które poprawią jakość życia ich mieszkańców (fot. rs/archiwum)

Południe i wschód miasta - bogate i rozwinięte. Północ i zachód - nieco uboższe i naznaczone licznymi problemami. Taki obraz rysuje się na mapach pokazujących społeczno-gospodarczą kondycję Puław. Najgorsze osiedla w przyszłości czeka rewitalizacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeby łatwiej pozyskać unijne i krajowe dotacje, poszczególne samorządy, w tym Puławy, przyjmują gminne programy rewitalizacji poprzedzone wyznaczeniem tzw. obszarów zdegradowanych. W tym celu puławscy urzędnicy podzielili miasto na 17 obszarów, a każdy z nich przeanalizowali pod kątem szeregu gospodarczych i społecznych wskaźników, jak poziom bezrobocia, liczba firm w przeliczeniu na mieszkańca, dostęp do opieki zdrowotnej, ilość zieleni, szybkość internetu itp.

Na tej podstawie wyznaczyli cztery strefy z największymi problemami. Pierwsza z nich rozciąga się od Lubelskiej i Centralnej na południu, przez Piaskową i lasy za cmentarzem na zachodzie, po os. Niemcewicza i Wróblewskiego na północy, po tereny SP ZOZ do ul. Bema oraz ZST i I LO na wschodzie.

Drugi obszar całości leży na os. Włostowice, pomiędzy ul. Romów, Kilińskiego i Spokojną, sięgając ogródków działkowych przy ul. Powstańców Listopadowych. Trzeci to najstarsza część Puław liczona od ul. Czartoryskich, Głębokiej i Kazimierskiej na zachód, odpowiednio do ul. Rybackiej, wału oraz łachy wiślanej w Parku Czartoryskich. Południowe krańce tego terenu kończą się na parkingu za kościołem św. Józefa. Czwarta to po prostu os. Wólka Profecka.

Obszary te odznaczają się wyższą liczbą osób bezrobotnych lub pobierających świadczenia pomocy społecznej oraz niższą liczbą firm, organizacji pozarządowych (na tysiąc mieszkańców), terenów rekreacyjnych, zielonych itp. Wskazane części miasta częściej borykają się również z nadmiernym hałasem i zanieczyszczeniem, posiadając jednocześnie więcej budynków publicznych wymagających remontu.

W tej gorszej części Puław, jak wyliczono, mieszka ponad 11 tys. osób, czyli ok. 25 proc. wszystkich puławian, a łączna powierzchnia wskazanych stref zajmuje trochę ponad 2 km kwadratowe.

Na rozwój tych obszarów miasto chce pozyskać miliony zewnętrznego wsparcia. By to było możliwe, samorząd będzie musiał przyjąć gminny program rewitalizacji do roku 2030, który poprzedzą społeczne konsultacje. Te mają zostać przeprowadzone w terminie od 12 stycznia do 16 lutego. W tym czasie mieszkańcy miasta mogą zgłaszać do Ratusza uwagi dotyczące zakresu wyznaczonych obszarów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium