Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

19 kwietnia 2024 r.
7:03

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Jerzy Rębek i Jakub Jakubowski podczas wyborczej debaty
Jerzy Rębek i Jakub Jakubowski podczas wyborczej debaty (fot. kochamradzyn.pl)

Z jednej strony społecznik i artysta, a z drugiej polityk silnie związany z PiS. W drugiej turze wyborów w Radzyniu Podlaskim Jakub Jakubowski zmierzy się z Jerzym Rębkiem, dotychczasowym burmistrzem. Wyniki z 7 kwietnia sugerują, że mieszkańcy chcą już zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W położonym 80 kilometrów od Lublina miasteczku od 2014 roku rządzi Jerzy Rębek. To były poseł PiS, który zasłynął jako przeciwnik metody in vitro. Zwiedzające Sejm dzieci przestrzegł z mównicy: - Żeby siostrzyczka lub braciszek narodzili się z in vitro, kilkoro spośród nich musi umrzeć. To narusza piąte przykazanie, które mówi "Nie zabijaj”. 

A tuż po objęciu urzędu burmistrza, zawierzył miasto „Panu Jezusowi przez ręce Maryi Panny”.  W takiej intencji odprawiona była msza w miejscowym kościele. 

Po blisko 10 latach przyszłość Rębka jako burmistrza jest jednak niepewna. 7 kwietnia zdobył 26,27 proc. poparcia wyborców. A jego główny kontrkandydat, Jakub Jakubowski - aż 41,73 proc. Przed nimi dogrywka.

42-letni Jakubowski jest dobrze znany mieszkańcom. Przez ostatnie lata zbierał samorządowe doświadczenie, najpierw jako radny miejski, a ostatnio powiatowy. Z zawodu jest grafikiem, projektuje m.in., okładki książek. Ale ma duszę społecznika. Kilka lat temu prowadził z żoną kawiarnię Kofi &Ti, która stała się centrum kulturalnym miasteczka.

W tegorocznych wyborach wystartował z komitetem „Radzyń Moje Miasto”. A było o nim głośno na długo przed kampanią, bo ludzie z tego stowarzyszenia organizowali oddolne inicjatywy, jak choćby sprzątanie miasta, zbiórki charytatywne czy remont domu dla Ukraińców. Efekty są takie, że to środowisko związane z Jakubowskim do rady wprowadziło aż 13 swoich przedstawiciel. Pozostałe dwa mandaty przypadną radnym z PiS. W 2018 roku to ta partia zdobyła większość w radzyńskiej radzie- aż 9 mandatów.

We wtorek główni rywale wzięli udział w 2-godzinnej debacie zorganizowanej w pałacu Potockich. To wybrane przez Rębka miejsce jest nieprzypadkowe. Bo zabytek niedawno przeszedł ogromny remont za blisko 30 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to unijna kasa. I urzędujący jeszcze burmistrz z PiS chwali się tym przy każdej okazji. – Pałac odzyskał świetność. To perła nie tylko miasta, ale i Polski. Cieszmy się z tego. Jeden z profesorów powiedział mi nawet, że obiekt jest lepiej odrestaurowany niż pałac w Wilanowie - stwierdził podczas debaty Rębek. Jakubowski z kolei odbija piłeczkę. -Ale jaki mamy pomysł na pałac? Nie chodzi o to, by chwalić się, ile wydaliśmy milionów. Ale co zrobić, żeby na utrzymanie pałacu nie dokładać w kolejnych latach. Obiekt powinien przynosić dochody dla lokalnej gospodarki, a nie być kulą u nogi- zauważa 42-letni kandydat.  

W jego ocenie, niepokojące jest też wyludnianie miasta. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat w Radzyniu ubyło ok.1 tysiąca mieszkańców.  – Nasze społeczeństwo starzeje się i należy przyjrzeć się potrzebom seniorów z jednej strony i zastanowić, jak zatrzymać ucieczkę młodych – podkreśla Jakubowski.

Podczas debaty nastolatek odważył się zadać pytanie burmistrzowi. – Buduje pan drogi, a co pan robi dla młodzieży, żeby mogła gdzieś wyjść, a nie siedzieć cały dzień przed komputerem- zagaił młody człowiek m.in. w odpowiedzi na wyrecytowaną przez Rębka długą listę remontowanych dróg z udziałem zewnętrznych dotacji.  – Drogi to też dla was, żebyście w pięknym mieście żyli -odparł burmistrz. -  Proszę przebiegnij się po Radzyniu, będzie fajnie, zobaczysz ile jest ciekawych miejsc, jest rynek. Widzę tam wieczorem młodych ludzi- przekonuje.

Ale młodzież narzeka na usterki w skateparku. Chce też, by to miejsce rekreacji rozbudować. – Ja bym chciał młodych ludzi traktować poważnie, a nie wysyłać ich na przebieżkę po mieście. Jako burmistrz powołałabym młodzieżową radę miasta, a także przywróciłbym budżet obywatelski, dając młodym możliwość zgłaszania projektów-obiecuje 42-letni kandydat. Jego wyborcze plany obejmują też m.in. uruchomienie linii komunikacji miejskiej, choćby na pobliską stację PKP. Ale Jakubowski widzi również potrzeby nie tylko materialne. – Musimy skleić się jako wspólnota, poprawić atmosferę i relacje w mieście- uważa.

Z kolei, 64-letni Rębek na koniec debaty postanowił postraszyć mieszkańców. - Powinniśmy być blisko, owszem, bo są pewne zagrożenia za wschodnią granicą. Czasy są trudne, musimy być jednością- stwierdza.

W pierwszej turze wyborów, na dwóch pozostałych kandydatów, Sławomira Sałatę i Piotra Mackiewicza, wyborcy oddali w sumie ponad 31 proc. głosów przy frekwencji powyżej 57 proc. Pytanie, kogo poprą w dogrywce.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Włączenie luksferów do nowoczesnych projektów architektonicznych i wnętrzarskich wymaga zrozumienia ich unikalnych właściwości oraz kreatywnego podejścia, aby zwiększyć estetykę i funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie odpowiadając na współczesne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia będzie otwarta w sobotę 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na ten dzień zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego.

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium