Za trzy lata na rynek może wejść ekologiczny preparat, który pozwoli na zwiększenie plonów roślin uprawnych i leczniczych nawet o 30 proc. Badaczka z UMCS otrzymała prawie 1,2 mln zł na realizację swojego projektu
Chodzi o projekt pod nazwą „Opracowanie ekologicznego preparatu do stymulacji wzrostu i plonowania roślin uprawnych i leczniczych”. Jego efektem ma być otrzymanie innowacyjnego preparatu, którego zastosowanie ma przełożyć się na istotny wzrost plonowania szerokiej grupy roślin i ograniczyć nadmierne stosowanie związków azotowych zanieczyszczających środowisko. Projekt realizuje dr Anna Sroka-Bartnicka z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS, bazując na wieloletnich badaniach prowadzonych w Jednostce pod nadzorem prof. dr hab. Anny Skorupskiej.
- Preparat będzie zawierał naturalne metabolity produkowane przez bakterie z rodzaju Rhizobium, tzw. czynniki Nod – opisuje dr Anna Sroka-Bartnicka. Rizobiowe czynniki Nod efektywnie zwiększają wydajność symbiozy w przypadku takich roślin uprawnych jak: groch, wyka, ale też roślin leczniczych, jak np. nostrzyk żółty. Według badaczki, zastosowanie preparatu może zwiększyć wydajność plonów nawet do 20 proc.
- Odbędzie się to z korzyścią dla środowiska. Efektywny wzrost roślin będzie możliwy bez wprowadzania szkodliwych nawozów sztucznych, które są obecnie stosowane w zbyt dużej ilości, a ich nadmiar wymywany jest z gleby do wód gruntowych i powierzchniowych– podkreśla dr Sroka-Bartnicka.
Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Po tym okresie wynalazek ma być gotowy do skomercjalizowania. – Współpracujemy w tym zakresie z dwiema firmami, które wyraziły już zainteresowanie wprowadzeniem produktu na rynek – zaznacza badaczka.
Dr Sroka-Bartnicka znalazła się wśród laureatów ósmej edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Przedsięwzięcie jest adresowane do młodych naukowców i ma na celu poszerzenie ich kompetencji w samodzielnym planowaniu prac badawczych, których wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie i posiadają potencjał wdrożeniowy. Badaczka z UMCS otrzymała najwyższe możliwe dofinansowanie – w wysokości prawie 1,2 mln zł.
Podobną kwotę na realizację swoich badań otrzymała także druga z wyróżnionych w konkursie przedstawicielek lubelskich uczelni, dr inż. Anna Dziubińska z Politechniki Lubelskiej. Jej pomysł dotyczy opracowania i wdrożenia nowej niskoodpadowej technologii kształtowania plastycznego stopów metali lekkich z przeznaczeniem dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego.