Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 marca 2024 r.
16:28

Nie obarczajmy dzieci "kulturą zapieprzu"

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A
Wiceministra Joanna Mucha: to na razie program ratunkowy dla edukacji
Wiceministra Joanna Mucha: to na razie program ratunkowy dla edukacji (fot. PM)

O potrzebach i planowanych zmianach w polskim systemie edukacji, podwyżkach płac i prestiżu zawodu nauczyciela rozmawiano w sobotę w Świdniku na spotkaniu pedagogów z wiceminister edukacji Joanną Muchą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W naszej edukacji będzie już tylko lepiej, naprawdę. Złe czasy odeszły w niebyt i już nie wrócą – zakomunikowała na wstępnie Mucha, oceniając m.in., że polskiej edukacji, która znalazła się w przepaści, potrzebna jest akcja ratunkowa „po strajku, wtłoczeniu 9 lat programu nauczania w 8 lat i złym traktowaniu nauczyciel”.

Według Joanny Muchy, żadna inna grupa zawodowa nie była tak źle traktowana przez poprzednią ekipię rządzącą, jak właśnie pracownicy oświaty. Dlatego właśnie podwyżki dla pedagogów są pierwszym etapem planu ratunkowego.

Drugi to odciążenie uczniów „przeładowanych materiałem i obowiązkami”. Zapowiedziała, że we wrześniu będą już gotowe „odchudzone” o ok. 20 proc. programy nauczania. Zapewniła, że wciąż trwają konsultacje w tej sprawie.

– To jest program ratunkowy, my jesteśmy cały czas na etapie programu ratunkowego. I tam mogą się znaleźć jeszcze błędy. Kolejne etapy będą na pewno te błędy minimalizować lub eliminować zupełnie – podkreśliła Joanna Mucha.

Odniosła się również do kwestii zadawania uczniom prac domowych. – Będziemy starali się wypracować taki jasny katalog, co jest pracą domową, a co jest zwykłą i normalnym procesem nauczania. Tak, żeby nikt nie miał tutaj wątpliwości: ani dziecko, ani rodzic, ani nauczyciel – zapowiedziała.

I dodała, że np. pisanie szlaczków, które ćwiczy motorykę ręki, czy też nauka wiersza na pamięć albo czytanie lektury za prace domowe uznawane nie będzie.

Wiceminister Mucha podkreśliła również, że dziecko ma przede wszystkim prawo do dzieciństwa, do spędzania kilku godzin po szkole na zabawie i relacjach z rówieśnikami.

My dorośli jesteśmy pokoleniem transformacji, przyzwyczailiśmy się do tego, co niektórzy publicyści nazywają „kulturą zapieprzu”. Samych siebie przekonaliśmy do tego, że życie musi polegać na tym, żeby iść do pracy. Pracować w tej pracy, ze dwie albo trzy godziny na nadgodzinach, a potem wziąć jeszcze pracę do domu i wychowujemy nasze dzieci dokładnie w takim samym paradygmacie – oceniła Mucha i uprzedzała, że ten styl życia często prowadzi do depresji, braku sensu życia, czy prowadzi to do wypalenia zawodowego. Zaapelowała, by każdy zastanowił się, czy chce taki „kamyczek” dokładać naszym dzieciom.

Obiecała, że szkoła po zmianach przygotuje młodych ludzi do życia, nauczy kompetencji przyszłości, a nie klucza odpowiedzi. Ma też pomóc odnaleźć się w świecie ze sztuczną inteligencją. Podsumowała, że do transformacji edukacji niezbędne jest również podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium