Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

2 marca 2022 r.
8:20

Zamknęli hotel. Pokoje otworzyli dla uchodźców z Ukrainy

1659 3 A A
Alicja Brzozowska i Bartosz Tuszewski. Prywatnie siostra i brat, a zawodowo współwłaściciele hotelu Duet
Alicja Brzozowska i Bartosz Tuszewski. Prywatnie siostra i brat, a zawodowo współwłaściciele hotelu Duet (fot. Tomasz Maciuszczak)

Restauracja zamieniła się w stołówkę i miejsce zabaw dla dzieci. W sali bankietowej działa magazyn, a pokoje zajęli uciekający przed rosyjską agresją Ukraińcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było spontaniczne. Uznaliśmy, że będziemy pomagać – mówią Alicja Brzozowska i Bartosz Tuszewski. Prywatnie siostra i brat, a zawodowo właściciele chełmskiego hotelu Duet. Jeszcze w połowie lutego na firmowym profilu na Facebooku zapraszali na ostatki i taneczne zakończenie karnawału. Impreza miała odbyć się w ostatnią sobotę. Kiedy w czwartek rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę, nikt o zabawie już nie myślał. Decyzja o tym, by udostępnić hotelowe pokoje uchodźcom była błyskawiczna. Przy ul. Hrubieszowskiej 54A w Chełmie powstało „prywatne centrum dowodzenia dobrem”.

– Goście zaczęli pojawiać się już pierwszego dnia konfliktu. Odkąd z Ukrainy przestano wypuszczać mężczyzn powyżej 18. roku życia, są to praktycznie same kobiety z dziećmi – mówi Bartosz Tuszewski. – Informacja o naszej działalności szybko rozeszła się w internecie. Dostajemy telefony z Polski, Ukrainy i nie tylko. Wszystkim przekazujemy, że jeśli znają kogoś, kto jest w potrzebie, to mogą go kierować do nas i my mu zawsze pomożemy. Niektórzy już przekraczając granicę wiedzą, że tu jadą.

W piątek zaapelowali o wsparcie w mediach społecznościowych.

– Napisaliśmy na Facebooku, że potrzebujemy trochę pościeli i materaców, bo mamy więcej gości, niż przypuszczaliśmy i odzew był niesamowity. Zaczęli przyjeżdżać ludzie, dziesiątki osób, ciężko było przejść – opowiada Alicja Brzozowska.

Dziś hotelowa restauracja jest stołówką. Właściwie na okrągło wydawane są ciepłe posiłki. Jest też miejsce, którym można przygotować jedzenie dla dzieci i kącik zabaw. W sali, w której dotychczas odbywały się wesela i konferencje, urządzony został magazyn. Jest wypełniony darami, które na bieżąco są przekazywane potrzebującym. Na wsparcie mogą liczyć także ci, dla których zabraknie miejsca w hotelowych pokojach.

– Jesteśmy małym hotelem, możemy pomieścić ok. 50 osób. Ale nawet jeśli nie dysponujemy wolnymi pokojami, to mamy bazę prywatnych osób, które zgłaszają się do nas, że mogą na przykład przyjąć u siebie trzyosobową rodzinę, udostępnić domek nad jeziorem, przetransportować kogoś lub pomóc w inny sposób – mówi pani Alicja.

Do współpracy w roli wolontariuszy zgłosili się lekarze, psychologowie i tłumacze, dzięki którym można zapewnić kompleksowe wsparcie. Z pomocą rzeczową ruszyli lokalni przedsiębiorcy, apteki i osoby prywatne.

– Kto co ma, to nam dostarcza. Chleb, wodę, pieczywo, materace… Przyjmujemy tak naprawdę wszystko, bo wszystko jest tym ludziom potrzebne – dodaje Brzozowska.

Właściciele hotelu dziś nie zarabiają. Na Facebooku ogłosili więc zbiórkę na pokrycie kosztów utrzymania obiektu. – Chodzi o opłaty za ogrzewanie, wodę, sprzątanie, pralnię. To koszty stałe, których nie unikniemy i musimy je ponosić niezależnie od tego czy zarabiamy czy nie – mówi pani Alicja.

Jak długo będą mogli pozwolić sobie na charytatywną działalność? – Teraz o tym nie myślimy. Na razie staramy się dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących i robić to, co zaczęliśmy jak najlepiej – podsumowuje pan Bartosz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty