Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 listopada 2019 r.
20:36

Zadymiony Zamość. Jak dostosować miasto do zmian klimatu? Znamy propozycje

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 6 A A
Zamość
Zamość (fot. Miejskie Klimaty)

Mieszkańcy zastanawiali się nad przyszłością swojego miasta pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Znamy raport w którym zebrano sugestie co się w Zamościu powinno zmienić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Raport stanowi zestawienie wyzwań, przed którymi stoi miasto w kontekście przygotowania na zmiany klimatu, a także możliwych rozwiązań. Opracowanie powstało między innymi w oparciu o konsultacje społeczne czy o dane zebrane podczas konsultacyjnych gier planszowych – wyliczają autorzy właśnie opublikowanego dokumentu. Powstał on na potrzeby programu „Miejskie klimaty” w Pracowni Miejskiej. Firmie, która prognozuje i opracowuje strategie, które wpływają na jakość życia w miastach.

Zamość bierze w nim udział pilotażowo od lutego. Dzięki konsultacjom społecznym mieszkańcy mogli określić co, ich zdaniem jest najbardziej przydatne w kontekście adaptacji miasta do zmian klimatu.

* Proponują inwestycje w autobusy elektryczne i hybrydy, a także wprowadzenie rowerów miejskich czy węzłów przesiadkowych.

* Powszechnym problemem w Zamościu jest zadymienie, zwłaszcza zimą. Rozwój programu wymiany pieców i podłączanie miejskich budynków do sieci cieplnej, to najczęściej zgłaszane rozwiązania tego problemu.

* Okazuje się, że potrzebny jest np.: hotel dla owadów na Plantach, chcą wyznaczyć miejsca na posianie łąki kwietnej.

* Zdaniem mieszkańców ogrody na dachach miejskich budynków nie tylko poprawią klimat, ale będą atrakcją dla turystów i dla zamościan.

* Wiele osób zwracało uwagę na to, że Stare Miasto jest za bardzo zabetonowane i latem mocno się nagrzewa. Proponują posadzenie drzew, przynajmniej w donicach.

* Były też wnioski dotyczące segregacji odpadów. Niektóre niebywale praktyczne, jak ten, by wloty do pojemników na odpady segregowane umieszczać na takiej wysokości by niepełnosprawni, dzieci czy osoby starsze swobodnie mogły z nich korzystać.

– To było bardzo istotne, że zostali zaangażowani mieszkańcy ze wszystkich środowisk, w bardzo różnym wieku. Od biznesmenów, przez organizacje pozarządowe, uczniów, seniorów, urzędników. Tak szerokie grono odbiorców pozwoliło na poznanie opinii bardzo różnych osób z całego miasta – mówi Katarzyna Fornal-Urbańczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Miasto razem z Pracownią Miejską było partnerem programu „Miejskie klimaty” za którym stoi Fundacja Veolia Polska.

Raport zawiera też foresighty środowiskowe. Tak nazywa się scenariusze przyszłości, które powstały pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Zamość ma takie cztery, sięgające 2040 roku. Autorzy dokumentu stworzyli je w oparciu o wypowiedzi mieszkańców. Mowa w nich o winnicach, centrach tworzenia innowacji ekologicznych, w którym młodzież wspólnie z ekspertami tworzy programy, kampanie społeczne i inne rozwiązania idealnie dopasowane do zamojskich potrzeb, współpracy ale też o wyludnionym, biednym mieście.

– Egzekwowanie przepisów, monitorowanie palenisk w kotłowniach. Akcje edukacyjne, żeby mieszkańcy wiedzieli jak segregować odpady. Transport zrównoważony czyli zasada, żeby przy każdej nowej inwestycji drogowej była przewidziana ścieżka rowerowa – wylicza Katarzyna Fornal-Urbańczyk pytana, co można robić w Zamościu już.

– Chcemy, by jeszcze w tej kadencji powstało stanowisko energetyka miejskiego. To doradca, który każdą inwestycję analizuje pod względem jak największych oszczędności – dodaje urzędniczka.

Chodzi o oszczędności ciepła, energii elektrycznej. Taka osoba może też doradzać mieszkańcom jak zastosować najbardziej energooszczędne rozwiązania. Co ciekawe energetyk miejski sam się utrzymuje z oszczędności na kolejnych inwestycjach. Zamojscy samorządowcy podają przykład takiego fachowca pracującego dla Schwaebisch Hall, partnerskiego niemieckiego miasta. W czasie 10 lat zaoszczędził dzięki swoim rozwiązaniom 180 tysięcy euro.

Raport można znaleźć na stronie projektu: http://miejskieklimaty.pl

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim
5 czerwca 2024, 16:00

Grafiki Picassa na wystawie w Muzeum Zamojskim

Doświadczycie nie tylko wyjątkowych dzieł sztuki, ale także nowoczesnych rozwiązań multimedialnych, które sprawią, że ta wystawa będzie jeszcze bardziej inspirująca! - tak Muzeum Zamojskie zachęca do udziału w wernisażu i odwiedzenia wystawy grafik Pabla Picassa, które placówka udostępniać będzie przez najbliższy miesiąc.

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Energooszczędne okna: Jak nowoczesna stolarka okienna pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Czy możliwe jest skuteczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu? Współczesne okna charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi, które przekładają się na ograniczenie strat energii cieplnej i znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął
WIDEO
film

Moto.DW Diesel jeszcze nie zginął

Dwa tygodnie szybko minęły. Dziś zapraszamy na drugi odcinek naszego nowego programu motoryzacyjnego Moto.DW. Dziś zajmiemy się sprawą zamykania w weekendy ulicy Królewskiej w Lublinie, sprawdzimy jak się spisuje Skoda Kodiaq ze starym, dobrym dieslem pod maską oraz zajmiemy się pamięcią mięśniową motocyklistów. Zapraszamy do oglądania.

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Rodzice i szkoła nie zapłacą za wycieczki szkolne. Zrobi to ministerstwo

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach w przyszłym roku mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Kiedyś zboczyli z drogi, ale teraz chcą na nią wrócić. Jak studia zmieniają osadzonych w Areszcie

Kiedyś zboczyli z drogi, ale teraz chcą na nią wrócić. Jak studia zmieniają osadzonych w Areszcie

Kiedyś w życiu podwinęła im się noga i trafili do Aresztu Śledczego. Dzięki studiom mają szansę zmienić się i po wyjściu z aresztu planują przyszłość.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Polski Cukier Start Lublin przedstawił nowego trenera

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Zasadzka, szturm i obrona budynku - tak ćwiczyli lubelscy terytorialsi
ZDJĘCIA
galeria

Zasadzka, szturm i obrona budynku - tak ćwiczyli lubelscy terytorialsi

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium